Potrzebuje pomocy przy instalacji OpenSuse 12.2

Witam.

Zdecydowałem się na opensuse 12.2, którą pobrałem stąd http://software.opensuse.org/122/pl.

Problem polega na tym, ponieważ chce ją nagrać na pendrive waży tam 2gb w pliku .iso. Nie wiem jakim programem i jak dokładnie. Potrzebuje także bardzo dokładnej instalacji krok po kroku z visty na opensuse, ponieważ nigdy tego nie robiłem a angielskim nie posługuje się na tyle dobrze, aby sobie samemu poradzić.

Dziękuje :).

Zdecydowanie zastanów się jeszcze 2x nad zmianą systemu. Na początek ściągnij sobie program VirtualBox i zainstaluj openSUSE na maszynie wirtualnej, by sprawdzić czy ci się podoba i czy dasz radę go zrozumieć. Program ściągniesz z DP.

Co do instalacji to przeszukaj YouTube - wersja filmowa będzie chyba najprostsza.

I żebyśmy się zrozumieli, nie zniechęcam cię do Susełka, ale ten system wymaga trochę poświęcenia od użytkownika, nie wszystko jest podane na tacy (praktyczne jak w każdej dystrybucji linuksa).

  1. Popieram krueger

  2. https://doc.opensuse.org/documentation/ … e-startup/

pomysł z virtualną maszyną bardzo dobry. tylko trzeba brać poprawkę na to, że na virtualnej maszynie system nie będzie działał tak sprawnie jak na fizycznej (chyba, że virtualna maszyna będzie pracowała na i7, dostanie te 3-4GB ramu i będzie uruchomione vt-d). opensuse to bardzo ciekawy system i wart uwagi, ale ma swoje minusy (częstotliwość z jaką pyta o hasło roota potrafi doprowadzić do szewskiej pasji :wink: ).

co do stworzenia pendrive’a z Susłem to jest do tego odpowiednie narzędzie pod windowsa https://github.com/downloads/openSUSE/k … Writer.exe . instalacja opensuse jest bardzo prosta, a instalator jest w języku polskim.

pierwsze, podstawowe i zasadnicze pytanie to czy chcesz zostawić vistę i jakieś dane czy czyścisz dysk i instalujesz jedynie OpenSUSE

A da się usunąć windows vista? Strasznie mi wolno chodzi komputer…

Co do tego programu na pendrive. To co to wogóle jest? Mam linuksa w .iso a tam tylko moge wybrać z .raw i jakiś obrazek pisze image.

To jeszcze to spróbuj:

http://www.pendrivelinux.com/universal- … -as-1-2-3/

Lepszej strony nie znajdziesz … masz tam pokazane jak utworzyć live USB krok po kroku przy pomocy programu dla Windows.

jak odpalisz image writer to po kliknięciu select, w polu nazwy pliku wpisz *.* (i uderz w enter) wtedy program będzie widział wszystkie rozszerzenia i będziesz mógł wskazać obraz .iso, który ściągnąłeś.

tak, da się usunąć vistę. najlepiej zabezpiecz newralgiczne dane (skopiuj na płyty, pendrive, dysk usb, innego kompa) i pozwól instalatorowi opensuse wykorzystać cały dysk. wtedy wszystko co jest na hdd zostanie skasowane, a instalator automatycznie podzieli dysk tak jak trzeba. zaznacz tylko opcję wydzielenia na dysku partycji /home

wiktorex22 ,

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go nie tytułując poprawnie tematu. Proszę zapoznać się w pierwszej kolejności z regulaminem forum, a następnie z tym tematem. Po zapoznaniu się proszę poprawić tytuł tematu, używając przycisku zmien.gif