Potrzebuje rady przy doborze chłodzenia na CPU

Mam procesor intela (LGA775), poszukuję do niego chłodzenia, niestety, ale przez czynniki zewnętrzne (temperatura w pokoju w lecie, na dodatek obudowa musi stać w miejscu, gdzie jest prawie obudowana z 5 stron - góra, dół, tył i boki, konstruktor biurka powinien pójść za to siedzieć :))

W pułapach cenowych odpowiadają mi 3 układy chłodzenia i o tyle, że na temat AC FREEZER 7 PRO w necie jest wszystko, tak na temat pentagramów:

PENTAGRAM FREEZONE HP-90 AlCu Alpaya P 7016

PENTAGRAM FREEZONE HP-120 AlCu KARAKORUM P 7015

są tylko jakieś drobne wzmianki, nie koniecznie z wiarygodnych dla mnie źródeł…

Spotkałem się z wieloma negatywnymi opiniami co do Penatgramów i wieloma pozytywami na temat AC.

Nie skreślam pentagramów - bo komuś się coś zepsuło (z takim podejściem to musiałbym kupowac same no-name bo każdej firmie może się trafić wpadka;))

Nie chcę juz też oglądać tabelek z testami - sam nie wiem czy w nie wierzyć…

jak ktoś miał styczność z tymi chłodzeniami to niech się wypowie;) najlepiej jak by miał styczność z wszystkimi i mógłby je porównać;)

zaznaczam, że mi bardziej zależy na wydajności niż na ciszy (bardziej nie oznacza, że chłodzenie CPU może zagłuszać odkurzacz i przez wichurę wprowadzić zmiany w klimacie, tylko na wypośrodkowaniu tych cech;))

Ostatnim istotnym elementem jest OC, mój procek E6300 na BOX’ie leci podkręcony (do 2,4ghz), jak zmienię chłodzenie to będę chciał go dobić do tych 3ghz o ile temperatury pozwolą…

Czekam na wasze wskazówki;)

bierz HP-120 AlCu KARAKORUM lub coś mocniejszego ~ Scythe Mugen, do tego obowiązkowo wentylator wyciągowy i najlepiej jeszcze jakiś frontowy nawiew

Bierz Arctic Cooling-Freezer 7 Pro mam go już długo i polecam wszystkim zwłaszcza biorąc pod uwagę cenę/wydajność.

Mam styczność z HP-120 KARAKORUM i zdecydowanie polecam.

pod zasilaczem 80mm wyciąga, a z przodu 120mm nawiewa;)więc powietrze raczej się przemieszcza (druga 80mm jest na wysokości grafiki i wyciaga powietrze[nie wiem czy to jest dobre rozwiązanie, ale taki układ dawał mi kilka *C mniej na GPU])

i dalej mam dylemat bo każdy chwali “swoje” i ma ku temu podstawy dlatego mi trudno się zdecydować;)

Jedno pytanie co do pentagrama - ponoć ma “regulator” obrotów (chodzi mi o ręczny nie o PWM)… można go wyciągnąć na zewnątrz obudowy (długość przewodów…)?

Można. Możesz go nawet sobie przykleić do budy.

ten pentagram jest bardzo dobry karakorum

karakorum leci na pierwszy ogień;]

120mm i ręczny regulator do mnie przemawiają na wielki plus;]

może ktoś coś powiedzieć o poziomie generowanego hałasu??

przypuszczam, że tragedii nie robi:)

Nie wiem, czy w każym pentagramie tak jest ale

u mnie on strasznie piszczał i go odłączyłem …

Jest dosyć cichy

idę szukać może dostane od ręki w jakims sklepie w moim smutnym mieście;]

mam ten PENTAGRAM FREEZONE HP-90 AlCu Alpaya P 7016 e2160 podkręciłem do 3,2 a e8200 do 3,5 :smiley: co do regulatora piszczy ale tylko jak sie włącza kompa poradziłem se rozkręcając regulator i wyjąc głośniczek i po problemie dodatkowo zmieniłem wentylator na akutake . polecam ten zestaw

w piątek albo czwartek będę miał te cacko - zobaczmy jak wypadnie;) bo mój box zaczyna mnie przerażać:|

w ogóle to byłem w szoku… Na 5 odwiedzonych sklepów tylko w 1 powiedzieli, że moga to zamówić (to, że nikt nie wiedział o co pytam to się nie dziwię - norma)… Teraz już tylko czekanie:D

zaczełem się zastanawiać czy nie nadrobić w tym czasie konstruktorskich pomyłek w biurku - ale z drugiej strony wtedy testy nie będa obiektywne;)

zmień tylko ten boczny wentylator aby wtłaczał powietrze do wnętrza obudowy, a jeśli chcesz poprawić biurko to najlepsza będzie jak największa otwornica do drewna

jutro czeka mnie przebudowa biurka;]

http://nicrs.byethost15.com/skan.JPG

przerzucam kompa z lewej na prawą stronę - odsłaniam tym zabiegiem lewy bok kompa oraz od połowy wysokości obudowy prawy bok, potem zrobię otwory na tylnej ścianie na wysokości zasiłki i podniosę całą budę na jakieś 50 cm w górę - mniej kurzu niz jak stoi prawie na podłodze;] może faktycznie pokusze się o przekręcenie “wirnika” na wlot przy grafie;]

zastanowię się tez nad skonstruowaniem przejściówki między wentylatorem 80mm a 120mm… wtedy do tyłu obudowy sobie zamienię na większą wichurę;]

zastanowię się też, nad upchaniem 120mm pod napędem optycznym - czyli na froncie 2x120 będzie… Po takich zabiegach raczej wymuszę zdrową cyrkulację, może (po instalacji pentagrama) zmodyfikuje niewykorzystany air duct tak, żeby tworzył kanał dla powietrza wyrzucanego z zasilacza za biurko

Przy takiej ilości wentylatorów to nie masz się co już martwić, że Karakorum będzie głośny. :smiley:

nie no postaram się, żeby nowe wiatraki nie “furkotały jak ruskie wantylatory”:wink:

zresztą, nie mogą być głosniejsze od tego co już mam:d a to jest do zrobienia, zobaczymy efekty, nie bardzo mam pomysł tylko na zrobienie przejściówki między wentylem 80mm (na taki jest miejsce z tyłu obudowy), a 120 (taki bym chciał;]), ale od czego człowiek ma głowę:P:)

Są takie przejściówki

http://www.allegro.pl/item385242637__re … blue_.html

http://www.allegro.pl/item379334641_rev … ue_fv.html

znam ten produkt - jednak wiem, że w sklepach w moim mieście go nie dostanę - tu w ogóle ciężko coś dostać;]

i wiem, że to głupie, ale jakos nie mam przekonania do robienia zakupów przez neta;] juz se wymysliłem że tą przejściówkę zrobię ze starego air duct;u - mniej więcej juz wiem jak to wykonam;)

nicrs

pewny, sprawdzony sklep z artykułami do OC to np. cooling.pl niema szansy że cię oszukają (świadomie).

nie chodzi tu do końca o możiwość oszukania mnie - po prostu jakoś nie ma do tego przekonania;) ale to raczej nie jest kwestia do dsykusji - może się kiedyś przekonam ;] a z 2 strony - wiadomo jak dziecko - jak się coś samemu zrobi to bardziej cieszy:P

jak nie wyjdzie modyfikacja airductu to będę skazany (niestety/na szczęście) na zakupy w necie:)