Potrzebuje tonacji do keyboardu

Witam

Mam pewien problem.

Dostałem propozycje żebym grał w zespole.Ja gram na keyboardzie.

Wszystko jest ok tylko jest problem z tonacjami.Bo takie proste jak w C-dur czy inne durowe to potrafie zagrac akordami czy melodie i jest ok ale nie wiem jakie są w molowych. tzn.jeżeli mowia mi ze teraz graja piosenke w tonacji c-mol to ja nie wiem jakie tam są akordy które mógłbym dopasować do piosenki.Prosiłbym żeby ktoś napisał mi do wszystkich akordów molowych jakie tam podchodzą inne akordy.Ściągnąłem sobie taką tabelke gdzie wypisane są akordy i wszystko i jest bardzo pomocna, tylko że to są tylko durowe tonacje a mi trzeba molowe.

tabelkatonacjedurowe.jpg

jares4 , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie, używając przycisku image.php?album_id=20&image_id=4038

C-moll - to gama oparta na skali molowej, której toniką jest c. Naturalna gama c-moll zawiera dźwięki: c, d, d#, f, g, g#, b(h). Innymi słowy te dźwięki pasują do akordu c-moll. A więc w tej skali korzysta się z dźwięków które do akordu c-moll pasują i z takich tworzy się akordy np g-dur - g - h - d.

Zapoznaj się z tym:

http://gramsam.pl/artykuy-/artykuy-nuty … anie-akord

Poczytaj też sobie trochę o triadzie harmoniczne** j** (w tym linku brakuje uściślenia, że T jest na I stopniu, S na IV, D na V). To są takie podstawy, na początek może wystarczyć. Tego właśnie potrzebujesz (triada harmoniczna i koło kwintowe).

Jeśli nie zrozumiesz, weź sobie kilka lekcji prywatnych z teorii muzyki, z zaznaczeniem, czego konkretnie chcesz. To jest taka wiedza, dzięki której można dobierać proste akompaniamenty prawie nie mając słuchu :wink: Wystarczy że zrozumiesz.

Dodane 26.02.2013 (Wt) 9:56

Xantia, skąd d# i g# w tonacji c-moll? Jeśli już, to es i as. Chociaż jakie to ma znaczenie na forum komputerowym…

By było prościej. Przecież to nazwy tych samych dźwięków. Ja mam zboczenie zapisu komputerowego dla mnie d# to dis czyli es, a g# to gis czyli as.

Pełna lista

cis = des

dis = es

eis = f

fes = e

fis = ges

gis = as

ais = b

his = c

ces = h

Tak więc znaczenie na forum komputerowym ma. Poza tym po co komplikować, skoro chłopak jeszcze niewiele wie? :wink: Mój post miał pomóc na chwilę aby ogarnąć temat. Nie miał być wykładem teorii muzyki. I myślę, że taki właśnie był. :slight_smile: