Potrzebuję tryb MS-DOS, a mam XP. Co muszę zrobić?

Podejrzewam, że muszę utworzyć dyskietkę startową. Ale gdzie i jak mam to zrobić, skoro nie mam dysku instalacyjnego win '98 ? A może jest inny sposób?

http://www.bootdisk.com/bootdisk.htm

UPTADE jeszcze to:

http://www.republika.pl/dosemu/dos.html

Możesz utworzyć dyskietke starową z poziomu XP. Klikasz prawym klawiszem na stacje dyskietek,tam dajesz formatuj i zaznaczasz “utwórz dysk startowy”

Mam ta dyskietkę startową w trybie MS-DOS i co dalej, jak to uruchomić, bo mi się nie udaje :?

Musisz włączyć komputer z włożoną dyskietką w stacji.

Pamiętaj aby w BIOS-ie mieć ustawione botowanie jako dysk nośny (np. CD-ROM, stacja dyskietek). I postępuj zgodnie z poleceniami.

Jaki masz system plików jak NTFS to nie uruchomisz i tylko dosbox.

Jak FAT32 przestawiasz botowanie w biosie jako pierwsze na Flopy dyskietka włożona w stacji 1.44 i start,załaduje się program z dyskietki.

Komenda dir wyświetli zawartośc dyskietki i można pracować w okrojonym DOSIE.

tzn. ze jak jest system plików FAT32 to można wystartować z dyskietki a z NTFS nie ?

to znaczy ze jak masz FAT32 to starujac z dyskietki zobaczysz dysk z jego zawartoscia, natomiast nie zobaczysz dysku jesli jest na nim NTFS

Zmieniłem w BIOS-ie floppy na ‘first’. Weszłem do DOS-a. Udało mi się wyświetlić zawartość dyskietki a:. Ale po zmianie napędu na c:, i następnie wpisaniu dir, DOS wyswietlil mi pliki i katalogi z innego dysku, ktory pod XP widnieje jako d:. A po wpisaniu d:, DOS zakomunikował błąd. Wydaje mi się to trochę dziwne. Ale podejrzewam, że ma to związek z tymi plikami o ktorych mowicie, poniewaz wpisujac w wyszukiwarce ‘fat32’ nic nie znajduje, a po wpisaniu ‘ntfs’ wyswietlaja mi sie jakies pliki.

Co powinienem w takim razie zrobić, aby wejsc na c: pod DOS-em? Ściagnac DOSbox-a ? I jak sie z DOS-a przechodzi do windows XP bez restartu kompa? Polecenie exit nie działa.

Witam,

z tego też powodu przydatny może się okazać programik NTFSDOS.

Ten programik NTFSdos jest super :lol: Bez problemu za jego pomocą weszłem na dysk systemowy c: z plikami ntfs. Dzięki maniooo :smiley: