Poważne pytanie - wentylator, ArcticCooler FAN3TC

no i własnie, kupując go, wiedziałem, że ma pomiar temperatury, który uzaleznia prędkość pracy od temp. otoczenia.

No i tutaj problem, mam zainstalowy program AIDA32 i pokazuje mi on, iż ów wentyl (zidentyfikowany, jako wentyl zasilacza, ale mniejsza z tym - bo podpięty do 3pinowego gniazda na płycie gł) kręci się około, np. 7178 RPM. Producent podaje, że max obroty to 1900obr./min.

Powiedzcie szczerze - czy to coś nie tak??

Poza tym, nie mam wskazania w AIDA prędkości wentylatora obudowy, za to procek różnie, około 1500 RPM - jak skonfigurować sprzęt lub ów program, by pokazywał, np. obroty wentyl’a obudowy? Piszcie jeśli wiecie!

Programy często przekłamują lub może być uszkodzony czujnik na coolerze lub problem ma sama płyta główna.

Zobacz jak w biosie pokazuje.

Zobacz tym programem.

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&t=93&id=1183

Wiesz co? Wielkie DZIĘKI! Już właściwy odczyt!

Przyznam Ci się, że szukałem Everesta, bo o nim czytałem, ale ostatecznie zainstalowałem AIDA32, też z dobreprogramy - niemniej to mój błąd, że nie zauważyłem, iż od samego początku źle odczytywał te dane, a to dość kłopotliwe.

Teraz Everest podaje mi też temperaturę dysku, choć do tego miałem i mam inny program, z którego mogę zrezygnować.

Tak na marginesie - gdyby mi miał wentyl pracować na takiej ilości obrotów, co napisałem, to by się spalił na starcie.

Widzę, że Everest podaje znacznie więcej danych, niż AIDA w tej ostatniej wersji, dlatego wielkie dzięki za linka!

P.S. Poprzednio program AIDA nie podawał mi wszystkich danych odczytu z płyty, które mam tutaj - niemniej jednak widocznie karta grafiki Gigabyte ATI Radeon X600 Pro nie ma czujnika temperatury, skoro nie mam odczytu temperatury rdzenia… Niestety - a kompa nie mam do gier, mimo wszystko żałuję, że nie zwróciłem na to uwagi kupując PC.

P.S. 2 Mam PIV 3.0GHz HT 2MB, i945P, 512MB DDR2 - niestety jedna kość (nie w dualu) więc wynik plasuje się nico niżej, ‘strach’ myśleć, co będzie, jak dokupię do dual’a drugą 512MB - pewnie wynik, mimo, iż wówczas porówna mnie z kompami na 1GB pamięci, wzrośnie (mylę się?).