Poważne pytanie - wentylator, ArcticCooler FAN3TC


(Anoniml) #1

no i własnie, kupując go, wiedziałem, że ma pomiar temperatury, który uzaleznia prędkość pracy od temp. otoczenia.

No i tutaj problem, mam zainstalowy program AIDA32 i pokazuje mi on, iż ów wentyl (zidentyfikowany, jako wentyl zasilacza, ale mniejsza z tym - bo podpięty do 3pinowego gniazda na płycie gł) kręci się około, np. 7178 RPM. Producent podaje, że max obroty to 1900obr./min.

Powiedzcie szczerze - czy to coś nie tak??

Poza tym, nie mam wskazania w AIDA prędkości wentylatora obudowy, za to procek różnie, około 1500 RPM - jak skonfigurować sprzęt lub ów program, by pokazywał, np. obroty wentyl'a obudowy? Piszcie jeśli wiecie!


(JNJN) #2

Programy często przekłamują lub może być uszkodzony czujnik na coolerze lub problem ma sama płyta główna.

Zobacz jak w biosie pokazuje.

Zobacz tym programem.


(Anoniml) #3

Wiesz co? Wielkie DZIĘKI! Już właściwy odczyt!

Przyznam Ci się, że szukałem Everesta, bo o nim czytałem, ale ostatecznie zainstalowałem AIDA32, też z dobreprogramy - niemniej to mój błąd, że nie zauważyłem, iż od samego początku źle odczytywał te dane, a to dość kłopotliwe.

Teraz Everest podaje mi też temperaturę dysku, choć do tego miałem i mam inny program, z którego mogę zrezygnować.

Tak na marginesie - gdyby mi miał wentyl pracować na takiej ilości obrotów, co napisałem, to by się spalił na starcie.

Widzę, że Everest podaje znacznie więcej danych, niż AIDA w tej ostatniej wersji, dlatego wielkie dzięki za linka!

P.S. Poprzednio program AIDA nie podawał mi wszystkich danych odczytu z płyty, które mam tutaj - niemniej jednak widocznie karta grafiki Gigabyte ATI Radeon X600 Pro nie ma czujnika temperatury, skoro nie mam odczytu temperatury rdzenia... Niestety - a kompa nie mam do gier, mimo wszystko żałuję, że nie zwróciłem na to uwagi kupując PC.

P.S. 2 Mam PIV 3.0GHz HT 2MB, i945P, 512MB DDR2 - niestety jedna kość (nie w dualu) więc wynik plasuje się nico niżej, 'strach' myśleć, co będzie, jak dokupię do dual'a drugą 512MB - pewnie wynik, mimo, iż wówczas porówna mnie z kompami na 1GB pamięci, wzrośnie (mylę się?).