Poważny problem z tematem pracy inżynierskiej;proszę o pomoc

Mam poważny problem z tematem pracy inżynierskiej. Proszę bardzo o pomoc, sugestie itp. Z góry dzięki za wszelkie wskazówki.

Kiedyś (już dość dawno) wybrałem taki temat pracy inżynierskiej : Analiza i ocena jakości współczesnych systemów operacyjnych

Wybierałem go z listy dostępnych - zaproponowanych przez różnych wykładowców - prof. … mojej uczelni - Politechnika Lubelska

Chciałem pisać o systemach operacyjnych, bo lubię poznawać i miałem do czynienia z różnymi systemami operacyjnymi. Na początku zaczynałem od windows 98, potem XP , a obecnie używam czasami Vistę. Używałem trochę czasu aktywnie różne wersje linuksa - dystrybucje, a obecnie niemal cały czas jestem użytkownikiem (i zwolennikiem) mac os x - snow leoparda.

Mój plan pracy dyplomowej (napisany przez mnie i obejrzany przez promotora) :

1. Wstęp


2. Cel i zakres pracy 


      Celem pracy jest krytyczna analiza i ocena realizacji technologii bezpieczeństwa w współczesnych systemach operacyjnych komputerów osobistych.


      Zakres pracy : najpopularniejsze współczesne systemy operacyjne stosowane w komputerach osobistych. Skupienie się na obecnych systemach : Microsoft Windows, najnowszych dystrybucjach Linuksa, a także Mac OS X - przeznaczonego dla komputerów Macintosh firmy Apple.


3. Historia systemów operacyjnych

    3.1 Zadania SO

    3.2 Generacje SO


4. Analiza technologii bezpieczeństwa współczesnych systemów operacyjnych

    4.1 Windows XP

    4.2 Windows Vista

    4.3 Windows 7	

    4.4 Systemy oparte na Linuksie

    4.5 Mac OS X - Leopard (10.5.x)

    4.6 Mac OS X - Snow Leopard (10.6.x)


5. Porównanie jakości bezpieczeństwa współczesnych systemów operacyjnych

6. Wnioski 


    Literatura

Przejdę do konkretów, a właściwie problemów jakie mam z tą pracą. Mam ją oddać do lutego. Rozmawiałem już kilka krotnie z promotorem swojej pracy, nie wiele mi pomógł.

Obecnie zrobiłem już 3 rozdział - Historia systemów operacyjnych (zadania i generacje so). Z tego co wiem i przeszukałem już trochę internet, to jest ciężko i bardzo trudno ocenić system operacyjny pod względem bezpieczeństwa (i nie tylko). Problem jest z analizą i oceną jakości systemów operacyjnych. Należałoby to zrobić oczywiście obiektywnie (a nie subiektywnie), za pomocą jakiś metod, wielkości, którymi można by to zmierzyć - porównać (a czy są takie !?).

Szukałem też w książkach, większość (jak nie powiedzieć wszystkie te co znalazłem) traktują o bezpieczeństwie systemu oper. jako poradniki, jak włączyć jakieś funkcje, na co zwrócić uwagę, jakie są zagrożenia itp.

np. książki : http://www.microsoft.com/poland/develop … it_pl.mspx

lub inna http://www.microsoft.com/poland/securit … win2k.mspx

Dziekan na seminariach, zaproponował mi zmienić, zmodyfikować temat pracy, teraz zamierzam porozmawiać o tym osobiście z promotorem o tym.

Z góry dzięki za wszelkie wskazówki.

ja bym ci proponował po prostu opisanie na własnych doświadczeniach, doświadczeniach innych, jest tego cała masa w internecie, tak naprawdę najtrudniej jest zacząć, (wiem co mówię :smiley: )

zacznij od win 95, i tak dalej, opisuj zabezpieczenia, kwestie związane z bezpieczeństwem,

pytanie dodatkowe : ile musisz minimum napisać stron ? i ile już masz ? a czy masz do wykonania jakąś część praktyczną np. jakiś program ??

według mnie to nie masz się czym przejmować tylko po prostu opisywać kwestie bezpieczeństwa poszczególnych systemów.

:slight_smile:

Czyli po prostu zmienić temat na bardziej zawężony. Np. coś w stylu: Analiza i ocena zabezpieczeń stosowanych we współczesnych systemach operacyjnych.

(Może nawet zrezygnował bym ze słowa ocena.)

I tym samym podłóż się promotorowi :stuck_out_tongue:

Tak jak by przed win 95 nie było innych systemów operacyjnych :stuck_out_tongue:

Temat pracy to:

Z Windowsa 95 korzysta obecnie już mało kto, tak więc spokojnie można zacząć nawet od Windows XP.