Poważny problem z twardym dyskiem

Witam, mam poważny problem z dyskiem… czasem jak gram (zdarza się to przeważnie wtedy gdy gram przez sieć) wyłącza mi się dysk twardy, pokazuje mi sie niebieski ekran (nie BSOD, po prostu pusty niebieski ekran), gdy po tym jestem zmuszony zresetować komputer nie wykrywa mi w ogóle dysku, za którymś razem zaskoczy, przeważnie gdy poruszam dyskiem. Tak sie dzieje nie tylko przy graniu, bo i gdy siedze na internecie czy coś to tak samo sie dzieje, tzn wyłącza sie dysk (słychać ten taki charakterystyczny strzał typowy gdy wyłącza sie dysk) i zawiesza sie komputer… byłem w serwisie i stwierdzili że coś jest nie tak z dyskiem, ale ten serwis słynie z tego że lubią wciskać kity byle by wyciągnąć pieniądze (dowiedziałem się o tym później jak odebrałem kompa z serwisu)…

dodam, że parametry SMART wskazują na to że dysk jest w pełni zdrowy… bad sectorów też nie ma jak testowałem… tylko zauważyłem że z czasem zwiększa sie parametr Ultra DMA CRC Error Rate, wcześniej miałem ten parametr na 0, potem 6 i teraz mam 9…

czy to na pewno od dysku tak sie dzieje ?

Dysk to Western Digital, WD Caviar WD800JB-00JJC0 (80 GB), mam go od 2 i pół lat.

pozdrawiam i przepraszam za takie rozpisanie sie, nie wiem gdzie szukac pomocy.

Myślę że wina może też być po stronie zasilacza. Jaki masz zasilacz?

Chiectec 350w sprawdzany miernikiem i sprawny, zresztą miałem No_name zasilacz i on mi kiedyś upalał w pewnym sensie ten dysk

Spróbuj wymienić taśmę od dysku.

wymieniłem rano, narazie jest ok, ale w parametrach SMART dalej jest “9” w Ultra DMA CRC Error Rate, a powinno być 0 z tego co mi wiadomo… w serwisie mi mowili ze dali go na testy długie i im szfankowal, tzn “jęczył i piskał” im, tak to powiem. może byc on faktycznie uszkodzony ?