Powiązanie wartości w dwóch plikach Excel

Cześć,

Mam następujący problem. Mam 2 pliki excela: 1 ze stanem ilościowym szkła (różne rozmiary) i 2 z jego dystrybucją. Czy da się tak zrobić, aby wprowadzenie w pliku z dystrybucją np wydzielonych 2 szkieł o wielkości n,powodowało automatyczną zmianę ilości (-2) tegoż w 1 pliku? Póki co w dystrybucji wpisuję rozmiary ręcznie, ale planuję zrobić listę rozwijaną.

Pozdrawiam

Hej,

Tak, można. Wystarczy w pliku pierwszym wprowadzić w jednej z kolumn formułę, która bezpośrednio odnosi się do drugiego z plików. Przy otwieraniu pliku ze stanami, wartości będą się aktualizować w oparciu o aktualny plik z dystrybucją.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dzięki za odpowiedź.

Czy aktualizacja będzie następować przy zamkniętym pliku z dystrybucją? uda się to zrobić funkcją ‘jeżeli’? Czy przychodzi Ci do głowy prostsze rozwiązanie?

Hej,

Tak.

Normalnym odwołaniem do komórki. Coś takiego:

=[Dystrybucja.xlsx]Arkusz1!B1

Pozdrawiam,

Dimatheus

Tak, ale nie mam pomysłu jak oznaczyć, że wybrałam w dystrybucji konkretny rozmiar szkła i żeby przy nim zmniejszyła się ilość w drugim pliku. Wysyłam Ci próbkę jak to wygląda, jakbyś miał chwilkę na to zerknąć byłabym wdzięczna.

post-246879-0-28774100-1390556365_thumb.

post-246879-0-79319100-1390556371_thumb.

Hej,

Jeśli nie mamy takiej samej kolejności rozmiarów w obu plikach, konieczne będzie nieco inne rozwiązanie - użycie formuły wyszukaj.pionowo. Załóżmy, że plik ze stanami nazywa się po prostu dystrybucja, a plik, dla którego chcemy przenieść stany towaru - po prostu stany. Wtedy w pliku stany, w komórce C2 powinna pojawić się następująca formuła:

=WYSZUKAJ.PIONOWO(B2;[dystrybucja.xlsx]Arkusz1!$A$2:$B$23;2;FAŁSZ)

Oczywiście zakresy wyszukiwania najlepiej zmienić - zamiast $A$2:$B$23 dać na przykład $A$2:$B$1000.

Pozostaje ostatnia rzecz - co jeśli jakiegoś wymiaru nie ma w dystrybucji. Najlepiej posłużyć się dodatkowo formułą jeżeli.błąd, która zwróci w takiej sytuacji 0. Wtedy formuła będzie wyglądać tak:

=JEŻELI.BŁĄD(WYSZUKAJ.PIONOWO(B2;[dystrybucja.xlsx]Arkusz1!$A$2:$B$23;2;FAŁSZ);0)

.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dzięki!