Powiekszanie pamieci wirtualnej


(Anutka1) #1

od pewnego czasu wyslakuje mi pewien komunikat o tym ze jest za malo pamieci wirtualnej i ze komputer bedzie ja powieekszal oraz ze moze w tym czasie wystapic odmowa dostepu ( oczywiscie jest to troche inaczej sformulowane) problem w tym ze po wystapieniu tego komunikatu czesto zacina mi sie kompyter na 15-20 min czesto wole go odlaczyc z pradu i na nowo wlaczyc niz czekac :cry: moze da sie rozwiazac jakos ten problem. chodzi mi o to zeby on sie tak nie zacinal. no bo ile moze trwac to poweikszanie pamieci wirtualnej ?? saama nie wiem co to jest. Prosze ! pomozcie :):slight_smile:


(Bartisz) #2

To jest tak, że jeżeli zabraknie pamięci wirtualnej (RAM), to tworzy się na dysku twardym tzw. plik stronnicowania. Ponieważ przędkość zapisu/odczytu jest wolniejsza (na dysku), to komputer się zacina. Proponuję wyłączyć (jeżeli masz) aplikacje, które dużo tej pamięci potrzebują (np. gadu-gadu, skype itp.; a można to sprawdzić wchodząc do menadżera zadań: ctrl+alt+del - zakładka procesy).


(mareksolak) #3

Sprwdź jaki ma rozmiar - ewentualnie zwiększ

Menu start > panel sterowania > system > zaawansowane > wydajnośc / ustawiena > zaawansowane / pamięc wirtualna (ewentualnie) > zmień


(Joemix) #4

RAM to RAM a Pamięć wirtualna to właśnie plik stronicowania, i komputer go nie tworzy w chwili kiedy mu brakuje remu, tylko ma go do początku i od startu część danych trzyma w RAMie a część w pliku stronicowania - system zawsze stara się pewną ilość ramu trzymać w rezerwie.

Wejdź tam gdzie napisał mareksolak i wybierz opcję "kontrolowane przez system, popracuje trochę na komputerze, np. kilka dni czy coś, wejdź tam z powritem i do wartości maxymalnej jaką przydzielił Windows dodaj trochę na rezerwę np. 100 czy 200 mega (ile masz ramu) i ustaw taką wyliczoną wartość na sztywno jako minimum i maksimum.


(Anutka1) #5

wlasnie zrobilam tak jak napisales. Pousowalam tez pare zbednych programow aby zwolnic troche miejsca, ale niektore programy nie chca sie usunac. Albo wyskakuje jakis blad albo dzieje sie cos w stylu odswiezania strony i nic. Jak mam usunac te programy? Zajmuja one najwiecej miejsca wiec zalezaloby mi na tym :):slight_smile:


(Joemix) #6

Programy zajmują miejsce na dysku, jak nie chcesz by zajmowały też RAM to po prostu ich nie uruchamiaj.


(Anutka1) #7

aha a wiesz jak je pousuwac ... one i tak sa mi zbedne.


(Joemix) #8

W panelu sterowania jest coś takiego jak Dodaj/Usuń programy.


(Anutka1) #9

ah no przeciez wiem. wlasnie nie da sie tego tam usunac. :slight_smile:


(Joemix) #10

A co chcesz usunąć? jaki program.


(Anutka1) #11

The Sims 2


(Joemix) #12

A i tak, to fakt duża gra, jak z panelu sterowania sie nie da, to możesz sprobować przez instalator, jak włożysz płytę do napędu to chyba gdzieś powinno być odinstaluj. A jak tez nie da rady to ostatecznie można ręcznie skasować z dysku - najwyżej trochę śmiecia zostanie.


(Anutka1) #13

no to bede musiala recznie bo inaczej sie nie da :slight_smile: dzieki za pomoc ... a jescze pytanko po ilu dniach mam dodac tych mega na rezerwe ?


(Joemix) #14

Wydaje mi się ze po 3-4 dniach wida powinna se ustalić optymalny rozmiar, i wtedy dodając mu do tego pewną rezerwę można ustawić na stałe. co zaowocuje tym iż przestanie tam kombinować.... a jak kiedy mu się okaże że za mało, to wyświetli stosowany dymek.


(Anutka1) #15

Czyli teraz tam gdzie jest rozmiar niestandarowy wpisac o okolo 100 - 200 MB wiecej niz pisze w zalecanych ??


(Joemix) #16

Jest tak: Dopuszczalne minimum i tam zapewne jest 2MB jest wyliczone przez system Zalecana i tam pewnie jest jakaś duża wartość... i jest Aktualnie przydzielono czyli to jest to co system aktualnie ma...

Ja w komputerze mam 1GB ramu i zalecaną wartość mam 1534Mb a aktualnie przydzielone (ustawione na stałe) mam 512MB i mi dobrze chodzi... spróbuj do aktualnie przydzielonego dodać ze 200MB i jakoś ładnie zaokrąglić i tą wyliczoną wartość wpisać w rozmiar początkowy i końcowy (i ustawić na rozmiar niestandardowy) ...zobacz jak będzi Ci system chodził... jak mu się okaże że mało ramu ma, to Ci wyświetli dymek... i wtedy zawsze można zwiększyć.


(Anutka1) #17

aha dzieki za pomoc :):slight_smile: