Powiększanie stron Chrome


(klonmarcin) #1

Witam,

 

Jak wiemy w ustawieniach Chrome jest coś takiego jak powiększenie strony - ale są tam domyślne poziomy - np. 125% i kolejny 150% - czy istnieje możliwość "ręcznego" edytowania/dodania swojego poziomu - np. 140% ?

 

Druga sprawa - czy mając dysk SSD warto tworzyć Ramdysk dla przeglądarki Chrome ? czy przenosić do ramdysk tylko cache Chrome czy może zainstalować całą przeglądarkę (portable) w ramdysku ?

 

 


(Maha) #2

Mało używam Chrome (właściwie to jego odmianę Iron), ale znalazłem takie rozszerzenia:

 

Zoom: https://chrome.google.com/webstore/detail/zoom/lajondecmobodlejlcjllhojikagldgd

 

Zoomy: https://chrome.google.com/webstore/detail/zoomy/jgfonhdeiaaflpgphemdgfkjimojblie

 

iZoom: https://chrome.google.com/webstore/detail/izoom/iheccogfcpjfjbnlohnlgdljaefpgaoi

 

Sam musisz sprawdzić, który najlepiej Ci pasuje.

 

 

Co do drugiego pytania:

 

  • zależy, czy masz wystarczająco dużo RAM-u. RAM jest szybszy niż SSD, i biorąc pod uwagę wpływ zapisu zwłaszcza małych plików na zużycie SSD (trudno powiedzieć, czy ma to znaczenie zwłaszcza w nowych modelach - niech się znawcy wypowiedzą) raczej warto dać na niego przynajmniej cache. Wtedy we właściwościach skrótu w Element docelowy musi to wyglądać tak (podaję dla Irona): 

 

“C:\Program Files (x86)\SRWare Iron\chrome.exe” --disk-cache-dir=“R:\SRWare Iron Cache”

 

R:\SRWare Iron Cache - R: zastępujesz symbolem swojego RAMDysku, a nazwę folderu SRWare Iron Cache na np. Chrome Cache, czy jak tam sobie chcesz. No, i ścieżkę do pliku chrome.exe odpowiednio pod siebie modyfikujesz.

 

Jeżeli chcesz dać całego Chrome portable na RAMDysk, to musisz się upewnić, że RAMDysk ma opcję zapisu jego zawartości na dysk twardy przy zamykaniu systemu. Może to być jednak dość ryzykowne, bo przy awarii możesz stracić calutką przeglądarkę, więc samo Cache jest bezpieczniejsze.


(kamil004) #3

nie opłaca się robić ram dysku dla cache.


(klonmarcin) #4

Dzięki - ale tutaj nie chodzi o zużycie SSD tylko o to aby osiągnąć maksymalną prędkość przeglądarki.

 

Co do dodatków powiększających - żaden z nich mi nie odpowiada - po prostu są bardzo zamulające.

 

I chyba zdecyduję się na wrzucenie w ramdysk cache dla Chroma.

 

Dzięki za pomoc.


(kamil004) #5

jeśli zależy ci na szybkości to owszem, rób ramdysk.


(klonmarcin) #6

Jest taka opcja - a dokładnie program (pakiet ImDisk Toolkit) i tam sobie robimy partycję ramdysk - a w opcjach robimy - zapis na dysk twardy - w wybranym miejscu - przy zamykaniu systemu oraz wczytywanie do pamięci przy starcie systemu - także wg mnie takie coś znacznie przyśpieszy działanie przeglądarki - choć może spowolnić start i zamykanie systemu - z racji tego, że będzie zapisywany stan ramdysku - o tyle się wydłuży - im większa partycja ramdysku.

 

Plan opracowany - teraz tylko testować.

 

Tylko jeszcze ciekawi mnie jedna rzecz - wiadomo przenosimy fizycznie katalog cache na ram dysk - ale czym się różni wykorzystanie polecenia mklink od tego dodania polecenia do skrótu uruchamiającego chrome. W przypadku tym:

 

http://www.dobreprogramy.pl/Scottie33/Przeniesienie-folderu-cache-Google-Chrome-w-inne-miejsce,21966.html

 

na pewno fizycznie przenosimy katalog cache, natomiast w pierwszym przypadku co się dzieje ? po wykorzystaniu mklink ?

 

Co lepsze ? - nie mogę tego rozpracować - jak na razie :slight_smile:


(kamil004) #7

mklink to coś takiego jak sie kiedyś przenosiło na androidzie aplikacje na karte pamięci i w appce od tego się ustawiało linki aby system widział te dane na SD jako na pamięci wewnętrznej jak mniemam zasada identyczna.

 

ale ja kiedyś się bawiłem cache w ramie lub na innej partycji i nie potrzebne były takie zabiegi, wystarczy dopisać ścieżkę do skrótu uruchamiającego przeglądarke.