Powiększanie twardziela

Co o tym sadzicie, jest to w ogóle możliwe??

UWAGA NIKT NIE BIEŻE ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA DYSK ANI DANE NA NIM, WSZYSTKO TO ROBICIE NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ !!

Rezultaty:

Western Digital 200GB SATA

Po modzie: 510GB of space

IBM Deskstar 80GB EIDE

Po modzie: 150GB of space

Maxtor 40GB EIDE

Po modzie: 80GB

Seagate 20GB EIDE

Po modzie: 30GB

Unknown laptop 80GB HDD

Po modzie: 120GB

Powiększanie dysku twardego

Komentarzy: 17 | Autor: Tirinti | Data: Wtorek, 9 marca 2004, godz. 21:37

Jeden z czytelników The Inquirer opublikował sposób na zyskanie dodatkowej przestrzeni na dysku dzięki odtajnieniu ukrytej partycji. Według specjalisty z firmy dystrybuującej dyski, takie ukryte partycje są powszechnie przez producentów, na przykład do zrobienia na niej kopii partycji, którą później serwisant może odtworzyć, jak klient coś popsuje. Ukryte partycje mają ogromne rozmiary 200GB dysk WD udało się powiększyć do 510GB, 80GB IBM do 150GB.

Artykuł w wersji oryginalenej jest tu: Unused space on hard drives recovered?

Poniżej zamieszczam moje tłumaczenie (niekoniecznie dosłowne). Dodam, że sam tego nie sprawdzałem i nie biorę odpowiedzialności za prawdziwość tego tekstu. Zresztą redakcja The Inquirer również nie potwierdza prawdziwości. Jeśli ktoś jest odważny może spróbować.

A oto jak tego dokonać.

Potrzebny jest Ghost 2003 build 2003.775 (dokładnie ta wersja bez upgradeów).

Potrzebne są dwa dyski jeden będący celem rozszerzania (dalej zwany dyskiem T) i drugi z systemem operacyjnym (dalej zwany X).

Dysk T ustawiamy jako master a X jako slave. Na dysku T trzeba zainstalować system operacyjny taki sam jak na dysku X z takim samym systemem plików. Następnie trzeba zainstalować Ghosta na dysku T.

Następnie w Ghostcie trzeba zrobić Basic Backup dysku C: (T) jako źródło i D:\ (X) jako cel.

Jak tylko Ghost zrestartuje komputer aby przejść do trybu DOS, należy wyłączyć komputer. Ważne jest, żeby wyłączyć zanim rozpocznie się bootowanie.

Należy zamienić dyski miejscami. X staje się masterem a T slavem.

Teraz bootujemy OS z dysku X.

Po wejściu do menagera partycji na dysku T powinno być oprócz normalnej partycji, partycja 8MB(stworzona przez Ghosta, nazywająca się VPSGHBOOT) oraz wolne miejsce.

Z dostępnego wolnego miejsca można zrobić partycję. Trzeba to zrobić przed skasowaniem partycji Ghosta. Nie można skasować oryginalnej partycji i zrobić wspólnej, gdyż spowoduje to błędy w pracy dysku. Nową trzeba sformatować quickformatem. Po zakończeniu formatowania trzeba usunąć partycję Ghosta pozostawiając 8MB niezaalokowanego miejsca.

Jeszcze raz przypominam, że nie biorę odpowiedzialności za dysk i dane na nim. Jeśli znajdzie się ktoś odważny niech napisze o rezultatach.

Dokładny Opis:

  1. Wymagania :

Potrzebujemy program Ghost 2003 build 2003.775 (musi być to ta wersja bez upgradowania).

Potrzebne są dwa dyski jeden będący celem rozszerzania (dalej zwany dyskiem T) i drugi z systemem operacyjnym (dalej zwany X). Na obu dyskach musi być ten sam system operacyjny i ten sam system plików (np. FAT 32 to na drugim FAT 32, NTFS to na drugim NTFS itp.)

  1. Dysk T należy ustawić jako master a X jako slave. Na dysku T musimy mieć zainstalowany system operacyjny taki sam jak na dysku X z takim samym systemem plików. Następnie trzeba zainstalować Ghosta na dysku T ze standardowymi ustawieniami.

  2. Uruchamiamy Ghosta i wybieramy Ghost Basic a następnie z listy opcji wybieramy backup. Wybieramy dysk C:\ (T) jako źródło a D :\ (X) jak cel. Gdy Ghost zapyta cię nazwę pliku wpisz jakąś nazwę pamiętając że dyskiem docelowym musi być d:(X). Masz możliwość wyboru sobie ścieżki klikając przycisk browse. Następnie naciskaj OK., Continue, Naxt, aż Ghost zapyta o restart komputera. Śmiało zatwierdź i nie przerażaj się że chce tak dużo zapisać. Nie zapisze bo dalej będziesz zamieniał dyski z mastera na slave i odwrotnie i będzie bootował z innego dysku.

  3. Jak tylko Ghost zrestartuje komputer aby przejść do trybu DOS, należy wyłączyć komputer. Ważne jest, żeby wyłączyć zanim rozpocznie się bootowanie.

  4. Należy zamienić dyski miejscami. X staje się masterem a T slavem.

  5. Teraz bootujemy System operacyjny z dysku X.

  6. Następnie musimy wejść do opcji zarządzania komputerem. Gdzie szukać ? W win 2000 jest to w następującym miejscu Mój komputer Panel Sterowania Narzędzia Administracyjne Zarządzanie komputerem a następnie klikamy na Zarządzanie dyskami i już jesteśmy w domu. Po wejściu do menagera partycji na dysku T powinna być oprócz normalnej partycji, partycja 8MB(stworzona przez Ghosta, nazywająca się VPSGHBOOT) oraz wolne miejsce. Widać to w menagerze za pomocą prostokątów. Z dostępnego wolnego miejsca możemy zrobić partycję. Musimy to zrobić zanim skasujemy partycje Ghosta. Nie można skasować oryginalnej partycji i zrobić wspólnej, gdyż spowoduje to błędy w pracy dysku. Nową trzeba sformatować quickformatem (szybki format lub wymazywanie). Po zakończeniu formatowania trzeba usunąć partycję Ghosta pozostawiając 8MB niezaalokowanego miejsca.

Jeżeli tworzymy partycje podstawową to należy ją jedynie sformatować. Jeżeli tworzymy partycje rozszerzoną to należy utworzyć dysk logiczny na partycji rozszerzonej i potem ten dysk sformatować. Po dokonaniu tych operacji usuwamy partycje ghosta. I teraz musimy ustawić partycje aktywną tą z naszym systemem bo komputer domyślnie ustawia partycje aktywną programu Ghost. Jeśli nie przełączymy partycji na aktywną to system nam nie ruszy. Jeśli to ma być drugi dysk bez systemu to nie trzeba ale proponuje i tak ustawić partycje podstawową oryginalną na aktywną. Wszelkich zmian dokonujemy myszka najeżdzając na odpowiednie partycje (tutaj w postaci prostokątów dla win 2000) i wykorzystując prawy lub lewy przycisk myszy.

  1. Po usunięciu partycji ghosta i zrestartowaniu komputera ghost zgłosi problem z wykonaniem backapu trzeba to anulować. I już mamy dodatkowe miejsce do pracy ale pozbawiamy się w ten sposób możliwości naprawy badsectorów. W każdej chwili możemy usunąć tę partycje w miejscu gdzie ją stworzyliśmy a mianowicie w funkcji zarządzanie komputerem.

Ps. Je żeli nasza płyta ma możliwość wyboru napędu do bootowania. (Np. w płytcie msi845 naciska się F11)

To nie musimy przepinać dysków z mastera na slave i później znowu z slave na master. Wystraczy jedynie bootować ten napęd który w powyższej instrukcji ma być w danej chwili masterem. Ja tak robiłem. Działa.

Jeszcze raz przypominam, że nie biorę odpowiedzialności za dysk i dane na nim. Ja się odważyłem i nie popsułem sobie dysku i nie straciłem danych.

Autor tłumaczenia: Leszczu

Jeszcze raz przypominam’ date=’ że nie biorę odpowiedzialności za dysk i dane na nim. Ja się odważyłem i nie popsułem sobie dysku i nie straciłem danych.

:? :? :?

To jaką mamy przyjąć wersję ostateczną - sprawdzałeś, czy też nie sprawdzałeś… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Jest to dość istotne… :twisted:

Według mnie jest to mało realne abym sobie powiększył dysk o połowę

Ale nie próbowałem z obawy o dane i funkcjonowanie dysku. Jeżeli ktoś się odważy- niech da znać :wink:

Znalazłem to na eMule i tu zamieściłem. Sam tego NIE próbowałem!!

Na allegro to jakiś gościu sprzedaje. Z tego co słyszłem - czytałem to tylko błąd jakiejś wersji Ghosta - dysk tak “obrobiony” dość szybko pada zalicza i dane idą w kosmos.

:o Ja tam w takie coś nie wieżę :slight_smile:

A ja wam powiem:

:arrow: Jak zwiększyć moc zasilacza z 350W do 800W :!:

:arrow: Jak podkręcić napędy CD-RW/DVD-RW/CD-ROM/DVD-ROM z 52x do 72x :!:

:arrow: Jak zrobić z monitora CRT plazmę, lub projektor za pomocą śrubokręta :!:

:arrow: Jak podkręcić drukarkę, żeby drukowała 1 strone na 1 sekunde :!:

:arrow: Jak z wiatraczka na procku zrobić blok wodny :!:

:arrow: Więcej już nie wymyślę :spoko:

:arrow: Na luzie

Takie coś może i jest możliwe ale na pewno dobrze nie zrobi dla naszego dysku i mogę być duże problemy - utrata waznych danych, padnięcie dysku… Jakis czas temu o tym słyszałem.

piotralek - zademonstruj, jak to zrobiłeś :smiley:

Witam,

POCZYTAJ, temat co jakiś czas przewija się po necie.

I pamiętaj: z próżnego i Salomon… :wink:

Problem stary. Nie jest możliwe uzyskanie zwiększonego rozmiaru dysku. A całe zamieszanie wynika z błędu w programie Norton Ghost. Dlatego też:

Z resztą tutaj link do podobnego tematu z forum CentrumXP:

:arrow: http://www.centrumxp.pl/forum/viewtopic.php?t=15903

Bylbym Ci bardzo wdzieczny Piotralku gdybys sie pochwalil swoimi umiejetnosciami i napisal np. jak mozna podkrecic drukarke by drukowala 1 strone na sekunde :smiley:

niech ktos napisze czy to dziala :twisted:

wiadomo że nie działa

nigdy nie mow nigdy !

Mi tam starczy 160GB, a zepsuc cos nie jest sztuka:)

kto ma twardziela na gwarancji moze zaryzykowac… :wink:

a nastepnie podzielic sie" wrazeniami"

Nie czyń bliźniemu co tobie nie miłe!

Widziałem na stronach “xxx” konkretne adresy, gdzie można to załatwić !!

A co do tej drukarki to jak drukuje, to wystarczy energicznie ciągnąć za papier :lol: