Powiększenie miejsca na dysku

(Sugarpain) #1

Zapewne źle zatytułowałam temat, ale to dlatego że się nie znam i niezbyt wiem, jak wyrazić to, o czym myślę w jakimś bardziej profesjonalnym języku. Chodzi o to, że mam obecnie dyski C: i D:. C ma 10GB a D 64,4GB. Czy mogłabym zrobić coś, by 'ująć' miejsca z D i 'dodać' na C? Ponieważ mam spore problemy - miejsce wolne na C przy podstawowych programach wynosi 3GB i gdy próbuję włączyć program który zżera więcej ramu, tj Adobe Photoshop - nie mogę wykonać żadnej czynności gdyż wyskakują różne informacje. Jest to uciążliwe, i chciałabym jak najszybciej sama 'powiększyć' to miejsce :?

(Krzychuu) #2

mitsune możesz do tego użyeć programu GParted (na vortalu) bądź takze dobrego Paragon Partition Manager (w najnowszym Komputer Świecie).

(Sugarpain) #3

Hm, no dobrze, mam Paragon Partition Manager. Ale nadal nie wiem, co zrobić. Wolę nie brać się za to bez pomocy, bo znając moje szczęście coś zespuję. Mogłabym liczyć na pomoc?

(Morgenowsky) #4

Zacznij od defragmentacji obydwu dysków.

Jeśli masz jakieś ważne pliki to zgraj je na przenośny dysk (może być CD).

Potem uruchamiasz program i po prostu dzielisz.

Nie mam Paragon Partition Manager, więc nie powiem Ci dokładnie jak to zrobić.

(Krzychuu) #5

Klikasz na Move/Resize:

:arrow:

7983d5427fcebf65m.jpg

Potem ustawiasz. :wink:

(ak6) #6

Poczytaj:

http://komputery.katalogi.pl/Partition_ ... 28436.html

Paragon jest podobny.

(Edlib) #7

wyskakują ci informacje dotyczące z pewnością nie ramu, tylko

tzw. pliku stronicowania, ze np. system zwiększa plik stronicowania itd;

nie musisz zmieniać wielkości partycji(bo raczej myślałaś o partycjach

pisząc dysk), bo układ masz b.dobry(partycja systemowa nie powinna być duża); zmień raczej wielkość pliku stronicowania, bo zapasu(3gb)

masz aż nadto - naciśnij win + pause, zaawansowane, kliknij ustawienia

na samej górze, zaawansowane i zmień na samym dole - standardowo

system ustawia jako wartość domyślną pliku str. półtorakrotną wartość

ramu - zaznacz rozmiar niestandardowy, ustaw kursor w okienku rozmiar

początkowy i zmień go o 100 lub 150 mb(rozmiaru maksymalnego raczej

chyba nie musisz zmieniać) i kliknij ustaw - zmiany zostaną wprowadzone

po resecie

ps. jaki photoshop ma apetyt na plik stronicowania możesz sprawdzić w menedżerze urządzeń(ctrl+shift+esc) w zakładce wydajność - masz tam

użycie pliku stronicowania; ponadto kliknij w menu widok w menedżerze,

wybierz kolumny i zaznacz rozmiar pamięci wirtualnej(czyli pliku

stronicowania)- menedżer pokaże ci teraz( w procesy) ile poszczególne aplikacje zużywają pliku stronicowania -może ci to się przydać do ustawienia jego wielkości w panelu sterowania

(fiesta) #8

Zależy co kto robi, ja mam systemówkę wielkości 20 GB i też jest wszystko OK. Po 3 miesiącach od reinstalki wolnego miejsca jest tylko 10 GB.

Choć i to:

Jest również racją, ale pojęcie "duża" jest niestety zbyt względne

8)