Powiększenie miejsca na dysku

Zapewne źle zatytułowałam temat, ale to dlatego że się nie znam i niezbyt wiem, jak wyrazić to, o czym myślę w jakimś bardziej profesjonalnym języku. Chodzi o to, że mam obecnie dyski C: i D:. C ma 10GB a D 64,4GB. Czy mogłabym zrobić coś, by ‘ująć’ miejsca z D i ‘dodać’ na C? Ponieważ mam spore problemy - miejsce wolne na C przy podstawowych programach wynosi 3GB i gdy próbuję włączyć program który zżera więcej ramu, tj Adobe Photoshop - nie mogę wykonać żadnej czynności gdyż wyskakują różne informacje. Jest to uciążliwe, i chciałabym jak najszybciej sama ‘powiększyć’ to miejsce :?

mitsune możesz do tego użyeć programu GParted (na vortalu) bądź takze dobrego Paragon Partition Manager (w najnowszym Komputer Świecie).

Hm, no dobrze, mam Paragon Partition Manager. Ale nadal nie wiem, co zrobić. Wolę nie brać się za to bez pomocy, bo znając moje szczęście coś zespuję. Mogłabym liczyć na pomoc?

Zacznij od defragmentacji obydwu dysków.

Jeśli masz jakieś ważne pliki to zgraj je na przenośny dysk (może być CD).

Potem uruchamiasz program i po prostu dzielisz.

Nie mam Paragon Partition Manager, więc nie powiem Ci dokładnie jak to zrobić.

Klikasz na Move/Resize:

:arrow:

7983d5427fcebf65m.jpg

Potem ustawiasz. :wink:

Poczytaj:

http://komputery.katalogi.pl/Partition_ … 28436.html

Paragon jest podobny.

wyskakują ci informacje dotyczące z pewnością nie ramu, tylko

tzw. pliku stronicowania, ze np. system zwiększa plik stronicowania itd;

nie musisz zmieniać wielkości partycji(bo raczej myślałaś o partycjach

pisząc dysk), bo układ masz b.dobry(partycja systemowa nie powinna być duża); zmień raczej wielkość pliku stronicowania, bo zapasu(3gb)

masz aż nadto - naciśnij win + pause, zaawansowane, kliknij ustawienia

na samej górze, zaawansowane i zmień na samym dole - standardowo

system ustawia jako wartość domyślną pliku str. półtorakrotną wartość

ramu - zaznacz rozmiar niestandardowy, ustaw kursor w okienku rozmiar

początkowy i zmień go o 100 lub 150 mb(rozmiaru maksymalnego raczej

chyba nie musisz zmieniać) i kliknij ustaw - zmiany zostaną wprowadzone

po resecie

ps. jaki photoshop ma apetyt na plik stronicowania możesz sprawdzić w menedżerze urządzeń(ctrl+shift+esc) w zakładce wydajność - masz tam

użycie pliku stronicowania; ponadto kliknij w menu widok w menedżerze,

wybierz kolumny i zaznacz rozmiar pamięci wirtualnej(czyli pliku

stronicowania)- menedżer pokaże ci teraz( w procesy) ile poszczególne aplikacje zużywają pliku stronicowania -może ci to się przydać do ustawienia jego wielkości w panelu sterowania

Zależy co kto robi, ja mam systemówkę wielkości 20 GB i też jest wszystko OK. Po 3 miesiącach od reinstalki wolnego miejsca jest tylko 10 GB.

Choć i to:

Jest również racją, ale pojęcie “duża” jest niestety zbyt względne