Powiększenie partycji systemowej C:

Witam.

Mam taką sytuację, na laptopie jest zainstalowany Windows 10 na dysku SSD 128GB, z oczywistych względów zapchał się, posiadam też dysk 1TB 2’5 cala do którego dokupiłem sanki, następnie zamontowałem dysk podmieniając z DVD. I mam teraz pytanie, czy da się rozszerzyć partycję C “wciągając” dysk HDD. Pomija fakt ż zmieni to prędkość i inne niedogodności, chodzi mi o to czy jest to możliwe aby dodatkowy dysk pełnił rolę systemowego?

Pozdrawiam

Dysk C zawsze będzie systemowym.

Oczyść C przy użyciu CCleaner i ewentualnie przenieś programy na drugi dysk. Nie da się powiększyć miejsca na partycji używając do tego innego dysku.

Można, nie siedze teraz przed kompem z Windowsem, ale w zarządzaniu dyskami klikasz prawym na nieprzydzielone miejsce, wybierasz rozszerz wolumin i wybierasz partycję, która ma być rozszerzona chyba… Ewentualnie klikasz na dysk c prawym i jego wybierasz, żeby rozszerzyć :smiley: No coś takiego się robiło :smiley:

Ale to jest słaby pomysł. Lepiej zostaw tak jak jest, a odinstaluj duże programy/gry z C i zainstaluj na innym dysku.

Ale jemu chodzi o dwa osobne dyski, a nie partycje na jednym dysku.

Wiem. Chodzi mi o ten windowsowy pseudo RAID programowy.

Tak rozumiem i się z tobą zgadzam, ale i tak myślę że 128GB to za mało na W10.

Nie za bardzo, bo to są dwa oddzielne dyski. Przenieś wszystkie programy z dysku SSD na nowy, to na Windows pozostanie Ci aż nadto miejsca.

Ok, dzięki za info, będę kombinować. Pozdro

Jeśli nie załapałeś wywodów powyżej - szukaj porad w necie po haśle “dysk/wolumin dynamiczny”.

Poczytaj. Lecz mnie nie pytaj czy działa ponieważ tego nie musiałem robić.Spróbuj.

Tyle ze to dotyczy raczej wyodrębnienia instalacji i uruchamiania aplikacji od systemu by zachować mniej więcej szybkość ich uruchamiania. No i to dotyczy dwóch ssd.