Powiększenie partycji systemowej w dysku RAID

Witam

Windows 7 64bit, 2 dyski twarde połączone w RAID, 2 partycje - 1 systemowa 2 na resztę

Próbowałem sposobem żeby zmniejszyć pojemność w 1 partycji i dodać do 2 systemowej w Partition Master ale się nie da, chyba ze względu na to że 1 partycja systemowa jest jak na screenie niżej w “DYSK 1 MBR” a druga w “DYSK 2 MBR”

Więc pytanie czy w takim przypadku można jakimś sposobem zwiększyć partycje systemową ( z 50 gb do 100 gb ) kosztem utraty miejsca na 2 partycji bez utraty danych??

A jeśli nie można tego zrobić bez utraty danych to jak to w ogóle zrobić? bo chyba sam format dysku 2 nic nie da jeśli 1 partycja jest na DYSK1 a druga na DYSK2?? Czy jeśli sformatuję obydwie partycje pod instalką Windowsa 7 i je usunę a następnie zrobię je na nowo to będę miał wybór zrobienia 2 partycji i przypisania im dowolnej wielkośći w GB? Ale może to nie jest konieczne :stuck_out_tongue: ?

Pozdrawiam

6b3fe5aa3d263.jpg

86aba154928ec.jpg

 

A czy przydatkiem nie stworzyłeś za pomocą oprogramowania do zarządzania raid-em dwóch dysków o różniej pojemności?

Pozdrawiam,

mr-owl

Jak się można domyślić, Ty stworzyłeś (w ramach utworzonej macierzy RAID) sobie dwa DYSKI, a nie dwie PARTYCJE i dlatego nie możesz teraz zmienić ich rozmiaru.

Zatem pozostaje Ci jedynie zrobienie backupu danych oraz obrazu partycji systemowej i w programie do zarządzania macierzą RAID usunięcie obu dysków, założenie ich ponowne (albo zamiast Twojej dotychczasowej konfiguracji tylko jednego dysku) i potem podzielenie go na dwie partycje z poziomu innego programu np. pod Windows. A potem odtworzenie danych i systemu.

A gdzie usunąć te macierze 2 dysków raid i zrobić 1 dysk i 2 partycje żeby to dalej był RAID?? Robiłem to już tak dawno że nie pamiętam w czym tworzyłem tego RAIDA i jak to teraz podzielić jak wyżej napisałem :stuck_out_tongue:

Mam coś takiego

RAID zakłada się w BIOS-ie . Stripe 128 kB (INTEL) .

Jest osobna partycja rozruchowa więc teoretycznie po zmniejszeniu D: i konwersji obu dysków na dynamiczne, można by wolną przestrzeń dodać do C:

 

krypton bez utraty danych? a jak to zrobić co napisałes?

  1. zmniejszasz jakimś programem partycje D:

  2. konwertujesz dyski na dyski dynamiczne

  3. prawoklik na dysku C: i wybierasz “Rozszerz wolumin”

 

Jednakże uprzedzam, iż konwersja na dysk dynamiczny jest prosta tylko w jedną stronę oraz system w pewnych sytuacjach nie powoli na rozszerzenie dysku systemowego. Dla twoich potrzeb nie wystarczy stworzenie dowiązań twardych w NTFS?

@krypton: co Ty piszesz! lukasz.xff nie ma 2 partycji, ale ma 2 dyski (C: i D:)*, stworzone przez kontroler RAID (w BIOSie lub programowo), więc to co napisałeś nie ma tutaj racji bytu.

W systemie Windows nie da się usunąć dysku systemowego, więc albo to zrobisz poprzez BIOS (kontrolera RAID albo płyty głównej), albo programowo, ale za pomocą innego nośnika (USB/CD/DVD), ale problemem może być soft do zarządzania taką macierzą.

* - wprawdzie lukasz.xff na początku napisał “2 partycje - 1 systemowa 2 na resztę”, ale załączony zrzut ekranu mówi o 2 dyskach, a nie partycjach, a wszystkie kolejne screeny to tylko potwierdzają.