Powiększenie partycji z Linuksem bez formatowania jej

Witam,

dzisiaj zainstalowałem linuxa ubuntu 11.04. Początkowo myślałem że partycja 7gb wystarczy mi na sam system i podstawowe aplikacje. Jednak chciałbym się przenieść na linuxa na stałe i chcę powiększyć partycję na której mam linuxa, ale bez utraty danych z ów partycji.

Czyli tak:

mam partycje 7gb na której mam linuxa. Chcę ją powiększyć bez utraty danych - czyli bez formatowania tej partycji. Nie wiem jak to zrobić. Pomoże mi ktoś? :smiley:

Np. za pomocą GParted LiveCD/LiveUSB: http://gparted.sourceforge.net/livecd.php

Uruchom Windows, zdefragmentuj jego partycje. Teraz tak, zmniejsz partycję /dev/sda1 o kilka 3-4 GB “w lewo” - chwyć za brzeg partycji i przeciągnij jej brzeg w lewo => Zastosuj. Wykonasz to za pomocą GParted albo programu, którego używasz w Windows. Powstanie obszar niepodzielony na partycje. Teraz z poziomu Ubuntu live-cd tak samo “chwycisz” partycję - tym razem /dev/sda2 i rozciągniesz ją w lewo na “obszar niepodzielony na partycje”, który przed chwilą utworzyłeś. Jeśli wystąpi błąd “Operacja niemożliwa” - odmontuj partycję /dev/sda2 => prawoklik na partycji “Umount” albo “Odmontuj”. Po wszystkim Zastosuj.

zamiast bawić sie gpartedami etc lepiej weź sobie coś bardziej dorobionego (a jeżeli już chcesz ubuntu, to użyj “alternate cd” zamiast livecd) i zainteresuj sie LVM (logical volume management)- zaoszczędzi to tobie sporo problemów (… pozbędziesz się starych problemów, nadejdą nowe ;))

Pomniejszyłem dysk C o 15gb. Jak teraz przyłączyć ten wolny obszar do partycji na której mam linuxa?

Po uruchomieniu live-cd Ubuntu prawoklik na partycję /dev/sda2 => Odmontuj, a potem tak jak wyżej => Zastosuj.