Powiększenie partycji z Linuksem bez formatowania jej

(Mayerproject) #1

Witam,

dzisiaj zainstalowałem linuxa ubuntu 11.04. Początkowo myślałem że partycja 7gb wystarczy mi na sam system i podstawowe aplikacje. Jednak chciałbym się przenieść na linuxa na stałe i chcę powiększyć partycję na której mam linuxa, ale bez utraty danych z ów partycji.

Czyli tak:

mam partycje 7gb na której mam linuxa. Chcę ją powiększyć bez utraty danych - czyli bez formatowania tej partycji. Nie wiem jak to zrobić. Pomoże mi ktoś? :smiley:

(Sawyer47) #2

Np. za pomocą GParted LiveCD/LiveUSB: http://gparted.sourceforge.net/livecd.php

(marcin82) #3

Uruchom Windows, zdefragmentuj jego partycje. Teraz tak, zmniejsz partycję /dev/sda1 o kilka 3-4 GB "w lewo" - chwyć za brzeg partycji i przeciągnij jej brzeg w lewo => Zastosuj. Wykonasz to za pomocą GParted albo programu, którego używasz w Windows. Powstanie obszar niepodzielony na partycje. Teraz z poziomu Ubuntu live-cd tak samo "chwycisz" partycję - tym razem /dev/sda2 i rozciągniesz ją w lewo na "obszar niepodzielony na partycje", który przed chwilą utworzyłeś. Jeśli wystąpi błąd "Operacja niemożliwa" - odmontuj partycję /dev/sda2 => prawoklik na partycji "Umount" albo "Odmontuj". Po wszystkim Zastosuj.

(RubasznyRumcajs) #4

zamiast bawić sie gpartedami etc lepiej weź sobie coś bardziej dorobionego (a jeżeli już chcesz ubuntu, to użyj "alternate cd" zamiast livecd) i zainteresuj sie LVM (logical volume management)- zaoszczędzi to tobie sporo problemów (.. pozbędziesz się starych problemów, nadejdą nowe :wink:)

(Mayerproject) #5

Pomniejszyłem dysk C o 15gb. Jak teraz przyłączyć ten wolny obszar do partycji na której mam linuxa?

(marcin82) #6

Po uruchomieniu live-cd Ubuntu prawoklik na partycję /dev/sda2 => Odmontuj, a potem tak jak wyżej => Zastosuj.