Powiększenie partycji z systemem

Witam serdecznie, nie umiałam znaleźć takiego tematu na forum, także zakładam, że go nie było :slight_smile:

 

Czy jest możliwość powiększenia dysku z systemem windows 7 64bit nie robiąc formatu? Od kilku dni próbuję bezskutecznie zrobić format, jednak mój komputer nie odpowiada na komendy, by włączyć bios -.-

 

Proszę bardzo o pomoc :slight_smile:

Możesz posłużyć się programem Easeus Partition Master Free

Zalecana jest wcześniejsza defragmentacja dysku i backup najważniejszych danych.

Klawisz logo Windows + R - wpisz: diskmgmt.msc - zobacz swoją partycję z systemem - spróbuj zmniejszyć partycję z prawej strony partycji systemowej - będzie krócej. Klikasz prawym klawiszem na partycji i wybierasz zmniejsz wolumin. Jak zmniejszysz, wtedy możesz powiększyć partycję systemową.

Mam ten program, czy mógłbyś mi wytłumaczyć w jaki sposób to zrobić? gdy zaznaczam zmianę rozmiaru dysku to da się go tylko zmniejszyć, ale nie da się powiększyć.

Zakładam, że posiadasz dwie partycje C i D , oraz nieprzydzielone miejsce na dysku.

Musisz najpierw spowodować powstanie wolnej przestrzeni sąsiadującej z partycja, którą zamierzasz rozszerzyć.

W wyżej opisywanym wariancie, na partycji D dajesz move/resize i przeciągasz do prawej krawędzi. Dopiero wtedy uzyskasz wolną przestrzeń przylegającą do partycji systemowej - wtedy zadziała powiększanie.

Jeżeli C i D zajmują cały dysk, najpierw zmniejszasz D (tak żeby wolne miejsce znalazło się po lewej stronie), następnie powiększasz C o uzyskaną przestrzeń.