Powitać

Chciałem się przywitać :wink: Witam wszystkich :wink:

Witam witam :slight_smile:

Skoro tak wszyscy się ładnie witają to ja także. Witam.
PS: Odpowiem jak mój profesorek z uczelni. Przed napisaniem do mnie „Witam” sprawdźcie w SJP co to znaczy :slight_smile:

WitaJ

Przeczytałem, że to forma wywyższania się, ponieważ ‘Witam’ używali królowie w rozmowie z niższymi rangą. Dodatkowo jest to pozdrowienie na żywo a nie do korespondencji.

Niemniej jednak, skoro autor wątku użył ‘witam’, ja użyłem ‘witam’ to wszyscy którzy chcą się jeszcze ‘witać’ niech na potrzeby tego wątku chwilowo uznają się królami :wink:

A tak na serio, zawsze miło poszczyć wiedzę o słownictwie. Co proponujecie zamiast ‘Witam’ ? W sumie takie dynamiczne forum jak to ma troszkę atmosferę rozmowy na żywo.

Dzień dobry, dobry wieczór, w zależności od pory dnia.

W zasadzie witam bardziej odnosi się do sytuacji w której gospodarz wita kogoś na swoich włościach. Może nie koniecznie król, ale np. wchodząc do domu wujostwa siostrzenica powie raczej -Dzień dobry wujku, na co ten może odpowiedzieć -Witaj Kasiu, a nie odwrotnie. W dzisiejszych czasach oczywiście znaczenie to mocno się już rozwodniło i wiele osób wita chociażby w korespondencji. Jednakże patrząc na język pisany i dawne filmy, trudno nie zauważyć, że wita się raczej w swoich progach i to niezależnie od pozycji. Nawet na przestrzeni wieków ukuły się zwroty takie jak: witamy w naszych skromnych progach, witamy chlebem i solą.

Nikt się raczej dzisiaj nie obrazi za użycie zwrotu witam, ale bardziej elegancko jest rozpocząć od zwykłego dzień dobry. :stuck_out_tongue_winking_eye:

A wracając do tematu to siemanderos, jak mówił pewien typ w uchu prezesa.

Booyakasha.

Z „witam” sprawa stała się głośna, gdy Michał Rusinek, sekretarz Wisławy Szymborskiej, opublikował następujący wpis na Facebooku:

przestaję odpowiadać na listy, które rozpoczynają się od „witam”

Co na ten temat mówią językoznawcy?
Mówią, że Rusinek nie ma racji:

Kiedy ktoś wita kogoś lub kiedy wita się z kimś, to wyraża radość lub zadowolenie ze spotkania z nim, np. mówiąc mu dzień dobry lub podając rękę. (…) Słowa „witam”, „witamy” używane są jako formuły powitania, zwłaszcza w sytuacjach powitalnych.
Mirosław Bańko, Inny słownik języka polskiego, Warszawa 2000

Wyraz używany jako pozdrowienie, zwykle w sytuacjach oficjalnych lub w odniesieniu do osób nam bliskich. Np.: Witamy państwa i zapraszamy do oglądania naszego wieczornego programu. Witam państwa na kolejnej sesji giełdowej. Witamy miłych gości! Witaj kochanie!
Andrzej Markowski, Nowy słownik poprawnej polszczyzny, Warszawa 1999

Dla jasności powinniśmy rozróżnić dwa różne Witam . Jedno jest używane oficjalnie, np. „Witam Państwa…”, „Witam wszystkich przybyłych…” itp. Drugie jest nieoficjalne i używane dziś zamiast Witaj! , które tradycyjnie obsługiwało ten rodzaj kontaktu, a także – mniej stosownie – zamiast oficjalnego Dzień dobry , Dobry wieczór , Szanowni Państwo i innych formuł, których wybór zależy od okoliczności i formy wypowiedzi. (…) Wśród rówieśników, zwłaszcza wśród młodych ludzi, Witam jest powszechne i najwyraźniej spełnia swoje zadania. Jego popularność różnie tłumaczono, m.in. chęcią odświeżenia języka, szukaniem ekspresji, a także wygodą: Witam sprawdza się poniekąd o każdej porze, zwalnia z zastanawiania się, czy jeszcze jest dzień, czy już wieczór, a w korespondencji elektronicznej zwalnia też z myślenia o odbiorcy i dostosowywania do niego formuły powitalnej.
Mirosław Bańko, 2012

O kurcze… serio ? A to nie wiedziałem z tym witam :grimacing: To przepraszam, jak kogoś uraziłem. No to cześć chyba by wystarczyło Tak czy inaczej bardzo mi miło za taki odzew z Waszej strony.

Ja tam myślę, że tu nikt się nie obraża, po prostu na forum lubimy dyskutować o wszystkim :slight_smile:

Witam wszystkich ja również chciałem się przywitać

No i elegancko :wink: Z racji tej, że dzisiaj nie mam za bardzo czasu tutaj pobyć, będe jutro :wink: