Powitać

Chciałem się przywitać :wink: Witam wszystkich :wink:

Witam witam :slight_smile:

Skoro tak wszyscy się ładnie witają to ja także. Witam.
PS: Odpowiem jak mój profesorek z uczelni. Przed napisaniem do mnie „Witam” sprawdźcie w SJP co to znaczy :slight_smile:

WitaJ

Przeczytałem, że to forma wywyższania się, ponieważ ‘Witam’ używali królowie w rozmowie z niższymi rangą. Dodatkowo jest to pozdrowienie na żywo a nie do korespondencji.

Niemniej jednak, skoro autor wątku użył ‘witam’, ja użyłem ‘witam’ to wszyscy którzy chcą się jeszcze ‘witać’ niech na potrzeby tego wątku chwilowo uznają się królami :wink:

A tak na serio, zawsze miło poszczyć wiedzę o słownictwie. Co proponujecie zamiast ‘Witam’ ? W sumie takie dynamiczne forum jak to ma troszkę atmosferę rozmowy na żywo.

Dzień dobry, dobry wieczór, w zależności od pory dnia.

W zasadzie witam bardziej odnosi się do sytuacji w której gospodarz wita kogoś na swoich włościach. Może nie koniecznie król, ale np. wchodząc do domu wujostwa siostrzenica powie raczej -Dzień dobry wujku, na co ten może odpowiedzieć -Witaj Kasiu, a nie odwrotnie. W dzisiejszych czasach oczywiście znaczenie to mocno się już rozwodniło i wiele osób wita chociażby w korespondencji. Jednakże patrząc na język pisany i dawne filmy, trudno nie zauważyć, że wita się raczej w swoich progach i to niezależnie od pozycji. Nawet na przestrzeni wieków ukuły się zwroty takie jak: witamy w naszych skromnych progach, witamy chlebem i solą.

Nikt się raczej dzisiaj nie obrazi za użycie zwrotu witam, ale bardziej elegancko jest rozpocząć od zwykłego dzień dobry. :stuck_out_tongue_winking_eye:

A wracając do tematu to siemanderos, jak mówił pewien typ w uchu prezesa.

Booyakasha.

Z „witam” sprawa stała się głośna, gdy Michał Rusinek, sekretarz Wisławy Szymborskiej, opublikował następujący wpis na Facebooku:

przestaję odpowiadać na listy, które rozpoczynają się od „witam”

Co na ten temat mówią językoznawcy?
Mówią, że Rusinek nie ma racji:

Kiedy ktoś wita kogoś lub kiedy wita się z kimś, to wyraża radość lub zadowolenie ze spotkania z nim, np. mówiąc mu dzień dobry lub podając rękę. (…) Słowa „witam”, „witamy” używane są jako formuły powitania, zwłaszcza w sytuacjach powitalnych.
Mirosław Bańko, Inny słownik języka polskiego, Warszawa 2000

Wyraz używany jako pozdrowienie, zwykle w sytuacjach oficjalnych lub w odniesieniu do osób nam bliskich. Np.: Witamy państwa i zapraszamy do oglądania naszego wieczornego programu. Witam państwa na kolejnej sesji giełdowej. Witamy miłych gości! Witaj kochanie!
Andrzej Markowski, Nowy słownik poprawnej polszczyzny, Warszawa 1999

Dla jasności powinniśmy rozróżnić dwa różne Witam . Jedno jest używane oficjalnie, np. „Witam Państwa…”, „Witam wszystkich przybyłych…” itp. Drugie jest nieoficjalne i używane dziś zamiast Witaj! , które tradycyjnie obsługiwało ten rodzaj kontaktu, a także – mniej stosownie – zamiast oficjalnego Dzień dobry , Dobry wieczór , Szanowni Państwo i innych formuł, których wybór zależy od okoliczności i formy wypowiedzi. (…) Wśród rówieśników, zwłaszcza wśród młodych ludzi, Witam jest powszechne i najwyraźniej spełnia swoje zadania. Jego popularność różnie tłumaczono, m.in. chęcią odświeżenia języka, szukaniem ekspresji, a także wygodą: Witam sprawdza się poniekąd o każdej porze, zwalnia z zastanawiania się, czy jeszcze jest dzień, czy już wieczór, a w korespondencji elektronicznej zwalnia też z myślenia o odbiorcy i dostosowywania do niego formuły powitalnej.
Mirosław Bańko, 2012

O kurcze… serio ? A to nie wiedziałem z tym witam :grimacing: To przepraszam, jak kogoś uraziłem. No to cześć chyba by wystarczyło Tak czy inaczej bardzo mi miło za taki odzew z Waszej strony.

Ja tam myślę, że tu nikt się nie obraża, po prostu na forum lubimy dyskutować o wszystkim :slight_smile:

Witam wszystkich ja również chciałem się przywitać

No i elegancko :wink: Z racji tej, że dzisiaj nie mam za bardzo czasu tutaj pobyć, będe jutro :wink:

Włączam Zoom, klikam czat do kogoś z kim jeszcze nigdy nie pisałem i mam takie okienko

obraz

W wersji polskiej "Powiedz „Witaj :wave:” do Jan Kowalski. Kurcze, może to „Witaj” i coś sugeruje, ale jest mega wygodne. Jak np uniwersalnie zacząć mail? Cześć piszę do osób, które dobrze znam. Jeżeli piszę do kogoś, kogo dobrze nie znam to pozostaje Dzień dobry ale to głupie, bo co jeżeli piszę w nocy. To może Dobry wieczór tyle że jeżeli ktoś odczyta rano, to też dziwne. Ok Szanowny Panie, Szanowni Państwo tyle, że to brzmi jak bym pisał do prezydenta a zazwyczaj do prezydenta nie piszę :laughing: Pozostaje Witam, jak niektórzy twierdzą niepoprawne ale bardzo uniwersalne.

No i jeżeli nie „witam” to co ? Może by tak https://rjp.pan.pl/ zajęła stanowisko w tej sprawie, żebyśmy mieli uniwersalne i zaakceptowane słowo stosowne dla epoki internetowej :slight_smile:

A nie wystarczą stanowiska językoznawców, przytoczone tu przeze mnie 16 września?
Język jest żywy, a wiele słów jeszcze 50 lat temu znaczyło coś innego. To, że Rusinek zatrzymał się w rozumieniu języka nie oznacza, że ma rację. Otóż nie ma. Dziś słowo witam znaczy co innego, niż 50 lat temu i tyle. Mówią o tym obowiązujące dziś słowniki

Słownik języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego mówi, że „chodzik”, to człowiek bez określonego zajęcia, a „hospicjum”, to schronisko dla podróżnych, gospoda. Ktoś się będzie i dziś upierał przy tych określeniach??

To, że jeszcze niedawno tak było, nie oznacza, że dziś jest nadal.

Dla mnie słowo „witam” jest słowem, którego można używać zamiast sztywnego „szanowny panie”, czy „szanowna pani”. Często i tak nie wiemy, czy odbiorcą naszego e-maila będzie mężczyzna czy kobieta. Nie wiemy też, czy list przeczyta rano czy wieczorem i czy „dzień dobry” ma sens.
Dlatego witam i bardziej bezpośrednie witaj jest dobrym słowem.

Dzień dobry.

I nadal tak jest, a oprócz tego, jest to schronisko dla osób leczonych paliatywnie.

Witam niej jest błędem, oznacza po prostu, że osoba która wita, startuje z miejsca posiadacza czegoś.
Wita ktoś na swoich włościach Właściciel, zarządca itp. portalu jak najbadziej może witać nowych użytkowników. Tak samo stali bywalcy, startują z punktu osób o pewnym statusie i witają nowe osoby. Ale w drugą stronę to jest rażące. Nie mówimy wchodząc do sklepu witam, tylko dzień dobry.

Czyli sugerujesz żeby nie przejmować się porą dnia.OK ma to pewien sens, zwłaszcza że nic lepszego (wykluczając „witam”) nie widzę.

Myślę, że tutaj sporo zależy od wyczucia. Z kim się witamy, z jakiej pozycji, czy się znamy, gdzie to robimy.

Dzień dobry jest formą bezpieczną, bo nikogo nie urazimy, unikniemy filtrów antyspamowych (niektóre osoby mają ustawiony filtr i coś co zaczyna się od witam, ląduje w spamie albo koszu, serio), a jednocześnie jest na tyle uniwersalne, że można się zwrócić tak do dowolnej osoby.

Oczywiście dzisiaj większość osób, w ogóle się nie przejmie taką różnicą, ale obecnie większość osób na rzadki przedmiot powie unikalny zamiast unikatowy. A to przecież diametralna różnica.

Witam cię również :slight_smile: