Powolne nagrywanie płyt

Witam.

Od jakiegoś czasu mam problem z moją nagrywarką, mianowicie strasznie wolno nagrywa płyty. Albo w ogóle nie nagrywa, albo nagrywa 50% płyty DVD w 2 godziny. Nie wiem co się mogło stać. Z odczytem płyt nie ma większego problemu. Dodam, że podczas nagrywania ona tak jakby coraz bardziej rozkręca płytę a potem przestaje i tak w kółko. W czym może tkwić problem?

PS. Nie wiem czy model nagrywarki jest istotny, jeżeli tak to później sprawdzę i podam. Wiem że jest to nagrywarka DVD Sony.

Mi w podobnych objawach pomogła płyta czyszcząca. Dodatkowo przedmuchałem wnętrze nagrywarki sprężonym powietrzem. Na razie efekty są zadowalające.

Nie wiem jakiego softu używasz do wypalania, ale może masz zaznaczoną opcję “odczyt danych subkanałowych”.

To bardzo spowalnia nagrywanie, a rzadko jest potrzebne.

Wychodzi na to, że muszę kupić nowy napęd, ale mam takie pytanie: Jak nazywa się napęd, który podłącza się pod taką szeroką, żółtą taśmę (z wypustkami w dwóch rzędach, ale jednej wypustki nie ma) oraz takie coś, z czego wychodzą kabelki? Chodzi mi o to, czy to jest SATA, ATA czy jakoś tak. Nie znam się na tym.

ATA.

Spróbuj wgrać nowy firmware do nagrywarki i zrobić upgrade sterownika ASPI firmy Adaptec.

Zobacz też czy kabelek jest podpięty dokładnie i czy zworka w napędzie jest odpowiednio ustawiona.

Jeśli jedna taśma jest na dysk i nagrywarkę to dysk powinien być MASTER a nagrywarka SLAVE.

Najlepiej gdyby oba urządzenia były na osobnych kablach (jeśli w płycie głównej są dwa sloty EIDE - PATA)