Powolne otwieranie plików w Excel 2016

Witam,

Od pewnego czasu na jednym z komputerów firmowych pojawil się problem z otwieraniem wcześniej działających plików excel. Jak widac na załączonym screen plik otwiera się od 20% lecz cały proceder od 20-30 i dalej do 100% trwa jakieś 5-8 min co wydaje mi się, że jest dużo za dużo.
Dla informacji podam:
Office 2016 dla Użytkowników domowych i małych firm
Windows 10 wersja 1803

Może ktoś spotkał się z prodobnym problemem i wie jak go rozwiązać !
Pozdrawiam
b%C5%82%C4%85d%20excel

Sam Excel też tak długo się otwiera, czy tylko wczytuje tyle pliki?

Sam Excel nie uruchamia się właśnie długo. Tylko podczas otwierania dokumentów

Wszystkich dokumentów czy tylko niektóre mają problemy? To są jakieś skomplikowane duże pliki? Jeśli tylko kilka plików, w dodatku nieskomplikowanych, to warto by było sprawdzić stan dysku twardego. Może te pliki leżą na jakiś wadliwych sektorach.

Ten plik który jest na screen jest akurat na pulpicie - rozmiar około 4 mb. Większość dokumentów z któych jest korzystane własnie znajduje się na pulpicie - spróbuję zgrać je na drugi dysk sprawdzę rezultat

Niestety, poprzenosiłem pliki w różne miejsce nie dało to rezultatu

Czy plik posiada hiperłącza? Mam to samo w Excelu w pracy. Na wersji 2016 ze względu na jakieś zabezpieczenia otwieranie trwa dłużej. Ostatecznie olałem. Druga rzecz jaka możesz zrobić i z jaką był problem u mnie to przekopiowanie zawartości do nowego pliku. Nie, nie chodzi o zapisanie pod nową nazwą i rozszerzeniem, ale o otwarcie jednocześnie nowego arkusza i przekopiowanie zawartości 1:1. Już mówię o co mi chodzi. Miałem problem z plikiem, który zawierał jakieś błędy. Z 500 kB zrobiło się nagle 6 MB. Plik otwierał się niemiłosiernie długo, a zapisywanie go pod inną nazwą i rozszerzeniem nie przynosiło efektów. Skopiowałem jego zawartość do nowego pliku, zapisałem i znowu wszystko było cacy, a rozmiar znowu oscylował w okolicy 500 kB.

Takie długie otwieranie, pozornie niewielkich plików często świadczy o ich uszkodzeniu. Zostaje tylko przeniesienie danych w inne miejsce, jeżeli nie chcesz się głowić co poszło nie tak.

Nie, dokument nie posiada Hiperłącza żadnego. Ale oczywiście sprawdzę to co mówisz, skopiuję zawartość do nowego pliku Excel zapisz i porównam rozmiarami pliki. Dam znać w poniedziałek czy udało się ! :slight_smile:

Siema!

Dopiero dzisiaj dostałem ten komputer i rzeczywiście miałeś rację. Przeniosłem zawartość do nowego arkusza kopiując 1:1 wszystko co było w środku i otwiera się znacznie szybciej ! Dzięki za pomoc !

No i git. U mnie było prościej, bo na bieżąco kontrolowałem sobie plik no i kilkadziesiąt zapisanych komórek + kod VBA nie mogły nagle zajmować 6 MB. Obstawiam, że przy błędnym zapisie, który raz mnie spotkał - coś się posypało w Excelu podczas zapisu, bo miałem okienko z crashem jakieś dane się pochlastały. Niby wsio się zapisało, ale nawiedził mnie niemiłosierny lag.