Powolne uruchamianie Windows Vista

(Moja Poczta7) #1

Witam! Mój system Windows Vista SP1 bardzo wolno się uruchamia.Jak włączam laptopa to pokazuję mi się bios intel itd. i zamiast tego paska Microsoft Corporation jest przez jakieś 3 minuty pusty czarny ekran, dopiero po 3 minutach system zaczyna działać pokazując ten paseczek i potem wszystko normalnie chodzi.Moje pytanie jest takie od czego to zależy, że tak długo mi się uruchamia Windows? Mam podłączony do USB iPlus.Czy to ma jakieś znaczenie? Proszę o pomoc.

(Joni987) #2

Odłącz wszystkie dodatkowe urządzenia od laptopa, i zobacz czy nadal się uruchamia wyżej opisany przez Ciebie sposób.

Jeśli będzie się włączał normalnie, znaczy to prawdopodobnie że bios przeszukuje podłączoną przez Ciebie kartę iPlusa w poszukiwaniu błędów. Aby wyłączyć sprawdzanie błędów, wejdź w bios, i prawdopodobnie na głównej stronie znajdziesz opcje sprawdzania błędów przy starcie. Będą tam dostępne następujące możliwości wyboru:

Zaznacz najlepiej opcję "No Errors".

Jeżeli nadal problem będzie występował, możliwe że na płycie głównej należy wykonać następujące czynności:

• wyłączyć kontrole urządzeń plug and play przez BIOS, co jest zalecane jeśli używasz windowsa/systemu obsługującego plug and play

• wyłączyć/zmienić priorytet opcji bootowania przez USB, wybrać najpierw dysk twardy potem ew. USB

• przeinstalować BIOS

(Moja Poczta7) #3

Nie znam angielskiego, jak się nazywa ta opcja sprawdzania błędów przy stracie w Biosie?

(system) #4

ScanDisk, jeżeli właśnie o to Ci chodzi...

(Moja Poczta7) #5

Nie widzę u siebie w Biosie tego ScanDisk.Pod jaką gałąź to jest podpięte?

(system) #6

ScanDisk jest narzędziem Windowsa, uruchom go spod Windowsa...

(niezDarek) #7

uruchamia go się następująco:

PPM na wybranym dysku>właściwości>zakładka narzędzia>sprawdzanie błędów.

(Moja Poczta7) #8

Cały czas wyłączam sprawdzanie błędów i za chwilę automatycznie się samo włącza.

-- Dodane 31.05.2009 (N) 13:14 --

Jak się ten ScanDisk wyłącza w Biosie?

(Joni987) #9

To nie jest ScanDisk bo to usługa systemowa, tylko chodzi o kolejność bootowania w biosie. W biosie powinieneś mieć jakąś zakładke boot, lub coś podobnego. Trudno powiedzieć dokładnie, u mnie jest poprotu boot, jak podasz model płyty głównej którą masz to napisze Ci dokładnie.

(Moja Poczta7) #10

No dobra znalazłem boot coś tam...i teraz co mam tam wyłączyć?

(Rmk) #11

Skoro system ci włącza ScanDisk to znaczy ze masz błędy na dysku, wyłączenie może spowodować późniejsze uszkodzenie dysku.

(Joni987) #12

Masz zaznaczyć i wybrać opcję "No Errors"

Ktosiek100 napisz czy przy odłączeniu karty iPlusa, w komputerze nie występuje opisany przez Ciebie błąd, bo jeżeli występuje, to prawdopodobnie naprawa błędu w opisany przezemnie sposób jest bezsensowna. Zwróć uwagę na pierwszy mój post, szczególnie na samą końcówkę.

Pozatym ktoś tu zaczą pisać o ScanDisku;

ScanDisk nie jest w żaden sposób powiązany z BIOSem, jest to program. ScanDisk jest to program systemowy (dołączony z windowsem), tak jak np. saper, i ma tyle samo z BIOSem wspólnego.

(Moja Poczta7) #13

Po odłączeniu Iplusa, system uruchamia się normalnie.Czy mam wybrać tą opcje "no errors" w Biosie?

(Joni987) #14

Tak, wybierz tą opcję.

(Moja Poczta7) #15

Dzięki pomogło. :slight_smile: