Powolne Wi-Fi z hotspotu na laptopie

Witam.
Wiem, podobnych tematów jest mnóstwo, ale nie trafiłem na żadne rozwiązanie mojego problemu.
Mianowicie - używam hotspotu WLAN na telefonie z Androidem do łączenia się na laptopie z siecią.
Dziś rano prędkość połączenia spadła do 1 - 1,5 Mb/s i tak już zostało.
Dziwne jest w tym wszystkim to, że na drugim telefonie tego samego operatora prędkość połączenia jest taka jak być powinna - w okolicach 50 Mb/s.
Również pierwszy telefon na innym laptopie działa jak należy.
“Wadliwa” jest jedynie pierwsza konfiguracja i nie mam pojęcia co może być przyczyną.
Aktualizowałem sterowniki, trochę zmieniałem ustawienia połączeń w laptopie i telefonie, i nic nie pomaga.
Ma ktoś pomysł dlaczego tak się dzieje i co z tym zrobić?

Próbowałeś cofnąć router do ustawień fabrycznych? Możliwe że są na nim ustanowione jakieś reguły limitujące transfer lub nadające priorytet innym urządzeniom - warto też upewnić się, że do sieci nikt się nie włamał. Warto też sprawdzić, czy w danym momencie nie dzieją się takie akcje, jak aktualizacja Windows 10 w tle, co dość znacznie potrafi wpłynąć na prędkość połączenia. Możesz sprawdzić też stabilność za pomocą wiersza polecenia: wpisz w nim ping dobreprogramy.pl -t i sprawdź czy w wynikach nie ma zbyt dużych wahań. Jak już to zrobisz to daj znać, zobaczymy co dalej.

Cofnąć router do ustawień fabrycznych? Ale jak? Routerem/modemem/hotspotem jest smartfon z Androidem. Tethering przez USB działa jak należy - szybko. Tethering przez WiFi - wolno. I tylko z tym konkretnym laptopem i tym konkretnym telefonem. Kiedy połączę ten konkretny telefon z innym laptopem połączenie jest szybkie. Gdy połączę ten konkretny laptop z innym telefonem również jest dobrze.
Do sieci nikt się włamał - limit połączeń wynosi 1 lub 2 i są tam tylko moje urządzenia.
A czy właśnie system się aktualizuje, to nie ma większego znaczenia. Nie chodzi mi o to, że strony się wolno wczytują czy coś takiego. Internet ogólnie działa wolno. Mam monitor szybkości połączenia w pasku narzędziowym, więc widzę na bieżąco jak szybki jest net. Tak więc nawet przy aktualizacji Windowsa powinno być ok 50 Mb/s, a jest 1 Mb/s. A te 50 MB/s jest osiągalne tylko po kablu lub z innym telefonem.

W telefonie nie mam resetu ustawień sieci, w Windowsie próbowałem różnych połączeń - sieć prywatna, publiczna, “zapominanie” sieci i zapisywanie jej ponownie, itd. Nic nie skutkuje.

Było to dla mnie nieznośne, więc do domu kupiłem normalny router i net śmiga, ale za rozwiązanie problemu z telefonem będę wdzięczny, ponieważ służy mi on do połączeń podczas podróży.

EDIT:
Winowajca znaleziony. Jest to usługa SmartByte Network Service, producent Rivet Networks.
Temat do zamknięcia.