Powolne Wifi - tylko dla komputerowych orłów:)

Ostatnio pisałem o moim problemie z połączeniem z wi-fi w Viście. Teraz mam troszkę inny problem i z inną kartą.

Sieciówka to Gigabyte GN-WP01GS- PCI na chipsecie Ralinka RT61. Podłączona do kompa stacjonarnego z płytą również Gigabyte ( 965R-S3). Pracuje na Viście Home Premium. Karta nawiązuje połączenie z routerem ( D-Link Di-524 ), ładnie identyfikuje sie w sieci, łączy się z internetem. Pokazuje połączenie z prędkością 54Mbit, jakość sygnału bardzo dobra albo znakomita, wszystko wygląda prawie dobrze.

Niestety prędkość internetu jest jak za czasów modemów 9,6kbps. Strony wgrywają sie tragicznie wolno, download plików jest 4 razy wolniejszy niż na drugim komputerze podłączonym do tego samego routera ( Vista Home Basic OEM, laptop HP 6715s, wbudowana karta Broadcom Multiband ). Przy sciąganiu tego samego pliku laps osiągnął 60kb/s, felerny stacjonarny 12kb/s. Jak patrzę na ilość bajtrów wysłanych i odebranych to mam wrażenie że w tym kompie stacjonarnym pobieranie poprostui zatrzymuje się na kilkanascie sekund, po czym odbiera kilkaset kb i znów zasypia. Dodatkowo karta rozłącza się czasem przyczyny. W oprogramowaniu od Ralinka zauważyłem ciekawą rzecz - ilość ramek ściągniętych z CRC Error ( nie wiem co to ) jest kilkadziesiąt ( albo nawet kilkaset ) razy większa niż pobranych prawidłowo.

Próbowałem już wszystkiego. Karta ma najnowsze stery do Visty ( z kwietnia 2007 ). Próbowałem połączeń z DHCP i ze statycznym IP. Próbowałem różnych DNSów, próbowałem reinstalki VIsty, próbowałem odpalać karte na różnych sterownikach na różnych portach PCI, w różnych położeniach względem routera, ustawiłem jej takie same parametry jak w tym laptopie ( wszystkie tresholdy, napięcia, protekcje itp ). Kończy się na tym, że wszystko wygląda na zainstalowane dobrze a działa źle. Dodam, że na poprzedniej karcie Asusa działo się to samo ( a były z nią jeszcze większe problemy bo nie chciała się łączyć z internetem tylko z siecią lokalną ).

O co może chodzić?!

Proszę tylko o konstruktywne propozycje. Bo to że Vista to nowy system z błędami to się sam domyślam ( tak mi na razie wszyscy odpowiadają ). Jak widać po laptopie, Vista może się połączyć dobrze a ja chce znać przyczynę dlaczego tam działa a tu nie. Pliis:)

Domyślam się, że po skrętce chodzi dobrze.

Zaktualizuj sterowniki do płyty głównej.

Odnośnie karty spróbuj innych sterowników, niekoniecznie od producenta karty tylko od producenta chipsetu.

http://www.vista-driver.org/query/945/ralink_rt61_mimo_wireless_lan_card

Powyżej sterownik z końca maja.

Nie bawiłem się jeszcze Vieśtą, ale nie ma przypadkiem włączonego jakiegoś filtrowania/monitorowania ruchu?

Powyłączaj, wszystkie zabezpieczenia w routerze(szyfrowanie i autoryzację).

Akurat ten D-Link to padaka, więc odłącz też lapka na czas testów.

Spróbuj zmienić kanał na inny.

Czy twój firmware w routerze to V2.04, Fri, Apr 28 2006 ?

Jeśli nie zrób update bo to najnowszy.

Próbowałeś przenieść stacjonarkę w inne miejsce?

Może pod tobą jest np. jakaś mikrofalówka i Ci bruździ.