Powolny net mimo dobrego sygnału wifi

Zauważyłem, że gdy łączę się przez WiFi z routerem osiągam na speedtest.net prędkości rzędu 15 Mb/s, natomiast przez kabel niemal dwukrotnie większe. Windows pokazuje, że siła sygnału jest “Wyśmienita”, 300 Mb/s, standard N. Co może powodować ten stan rzeczy? Wszystkie sterowniki od karty wifi mam poinstalowane, komputer jest wolny od wirusów. :expressionless:

Hej,

:arrow: Jak szybkie masz łącze internetowe??

:arrow: Jaki dokładnie model routera posiadasz??

:arrow: Czy w komputerze posiadasz też kartę WiFi w standardzie n?? Jaką dokładnie??

:arrow: Jakich zabezpieczeń używasz w komunikacji bezprzewodowej??

Bardzo możliwe, że router nie radzi sobie z szyfrowaniem połączeń mocnymi zabezpieczeniami, co odbija się na szybkości transferu w sieci lokalnej. Dlatego szczególnie ważne jest ostatnie pytanie.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Oto odpowiedzi:

-Speedtest.net pokazuje wyniki oscylujące w granicach 15-18 Mb/s

-Edimax BR-6504n

-Tak, kartę D-Link DWA-556

-WPA-2 PSK AES, firewall w panelu sterowania routera wyłączony

Pozdrawiam.

Witam , a sprawdź jeśli masz możliwość jaki transfer uzyskujesz przy pobraniu plików z domowej sieci?

Sprawdź również transfer na sieci bez zabezpieczenia, albo z innym szyfrowaniem.Myślę, że to co aktualnie wyciągasz teraz i tak jest dobrym wynikiem.

Hej,

Bardziej chodziło mi o to, jaką prędkość maksymalną łączą deklaruje Twój dostawca internetu. Rozumiem, że te 15 - 18 Mb/s to prędkość uzyskana przy połączeniu WiFi??

Tego się obawiałem - niestety komponenty, z których wykonane są urządzenia Edimax nie powalają. W tym przypadku stosując najwyższy poziom zabezpieczenia, chipset nie daje rady i stąd spadki prędkości. Najlepiej, by to potwierdzić, ustaw szyfrowanie na przykład na WEP i sprawdź, czy szybkość transferu będzie większa - jeśli tak, mamy odpowiedź. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

A czy pole “Enable 802.1x Authentication” ma być zaznaczone, czy nie, jeśli korzystam z szyfrowania WEP?

Hej,

Na dobrą sprawę bez znaczenia - powyższa funkcja umożliwia lepsze zabezpieczenie sieci w przypadku korzystania z klucza WEP. Możesz zatem włączyć ją lub nie - i tak korzystanie z WEP ma pomóc tylko w sprawdzeniu, czy niższy transfer spowodowany jest silnym szyfrowaniem sieci.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Nie wiem dlaczego, ale gdy włączam szyfrowanie WEP komputer nie może się połączyć z routerem pomimo, że hasło wpisuję na 100% dobrze. Nie wiem, dlaczego się tak dzieje… Ale gdy wyłączyłem zupełnie wszystkie zabezpieczenia internet znacznie przyspieszył :slight_smile: Nareszcie filmy w HD na YT mi się nie tną. Jednak wolę nie pozostawać tak bez niczego, bo wiadomo, że każdy może teraz się dołączyć.

Hej,

Rozumiem, że zmian dokonujesz łącząc się po kablu, a następnie podłączasz się bezprzewodowo?? A próbowałeś łączyć się ze zdezaktywowaną opcją 802.1x Authentication??

Zgadza się - ale by w tej sytuacji cieszyć się dobrą prędkością połączenia i względnie dobrym zabezpieczeniem sieci, konieczna będzie wymiana urządzenia na inne…

Pozdrawiam,

Dimatheus

Tak, po kablu. Właśnie tak się łączyłem, ta opcja była wyłączona.

Hej,

A co się działo, gdy wybrany był klucz WEP i aktywna opcja 802.1x Authentication?? Też nie dało się połączyć??

Pozdrawiam,

Dimatheus

A co należy wpisać w polu “RADIUS”? Bo do aktywacji tej opcji należy je wypełnić.

Tak to wygląda:

RADIUS Server IP address :  	 

RADIUS Server Port :  	 

RADIUS Server Password :

Hej,

Przepraszam za zamieszanie, ale chyba zapomniałem o tym drobnym szczególe. Faktycznie by możliwe było wspomniane zabezpieczenie potrzebny jest dodatkowy serwer - właśnie Radius, którego zadaniem jest autoryzowanie bądź nie dodatkowych przyłączeń użytkowników do sieci. W tym przypadku jego zdefiniowanie nie będzie raczej możliwe. Zostaje więc opcja wyłączenia oraz obniżenie poziomu szyfrowania - na przykład do WPA - bądź zmiany routera na inny.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Ok, dziękuję za pomoc :slight_smile:

Pozdrawiam.