Powolny (nieużywalny) Android na Mi5

Od około 2 tygodni jestem “szczęśliwym” posiadaczem Xiaomi Mi5. Na początku w sumie nie miałem do niego większych zastrzeżeń, ale od paru dni system działa tak wolno, że z telefonu nie nie da się normalnie korzystać. Klatkuje dosłownie wszystko, chyba najbardziej fb, messenger i przeglądarka, uruchomienie którejkolwiek z używanych przeze mnie aplikacji trwa zwykle ponad minutę. Nawet jeśli zdołam dotrwać do momentu wczytania apki, to za wiele mi nie da, bo rzeczy takie jak przewijanie graniczą z cudem. Ostatnio logowanie do banku zajęło w sumie ponad 3 minuty - z takim opóźnieniem system reagował na wprowadzanie kolejnych znaków hasła. Nawet na załadowanie systemowych ustawień mogę sobie czekać i czekać…

Ogólnie wygląda to tak, jakbym odpalił Windows 10 na jakimś kompie sprzed 15 lat… Albo do Scanii wstawił silnik od Żuka, załadował całą wywrotkę piachu i wlókł się max. 5 km/h zatrzymując się co 100 metrów - po prostu nieużywalne.

Uprzedzając zarzuty, że sam napchałem sobie syfu: Żadnych gierek czy innego zbędnego dziadostwa nie wgrywam, tylko najniezbędniejsze aplikacje. Też nie instaluję nic spoza sklepu, więc “wirusy” też raczej mało prawdopodobne :slight_smile: Czyszczenie pamięci podręcznej z poziomu ustawień też kompletnie nic nie daje.

Podsumowując, sytuacja zdecydowanie nie wygląda na normalną, czy jest jakakolwiek szansa na pozbycie się tego spowolnienia? Oczywiście pomijając “factory reset” :stuck_out_tongue:

Ewentualnie, czy mogę w jakikolwiek sposób zdiagnozować, co mi spowalnia telefon?

Wgrywałeś system od MiuiPolska czy masz ten od chińczyka?

https://miuipolska.pl/instalacja-miuipolskaxiaomi-eu-multilang-dla-mi5/

https://www.dropbox.com/s/ejtgvb2s0t3d66w/Screenshot_2016-06-20-11-21-38_com.android.settings.png?dl=0

Soft mam polski, tyle że wgrany przez sprzedawcę… W każdym razie z takim systemem dostałem telefon, samemu nic nie zmieniałem. Kupowałem w Shenzhen Top-One.

Ja bym wgrał na nowo system z MIUI Polska, może sprzedawca dorzucił “coś” od siebie. Chińczyki takie so… :wink:

Najdziwniejsze jest to, że jeszcze 3-4 dni temu mogłem go normalnie używać. Dopiero potem nagle zaczął się ciąć, bez żadnej mojej ingerencji.

Mam rozumieć, że wgranie systemu na czysto jest równoznaczne z zaoraniem wszelkich dotychczasowych ustawień na telefonie, tak?

EDIT: Na stronie MIUI Polska najnowszy system dla Mi5 jest w wersji 6.6.16 , a mój telefon twierdzi, że ma wgraną 7.3.2.0.0 - ■■■???

EDIT2: Wgrane MIUI Polska (ten Rom, z którym przybył do mnie telefon, to faktycznie wyglądał na jakiś syf…) i póki co śmiga elegancko, mam nadzieję, że już nie będzie mulić… Ale żeby to z czystym sumieniem stwierdzić, trzeba by jakieś 2 tygodnie podziałać na tym nowym systemie  :stuck_out_tongue: