Powolny transfer po wifi TP-Link Archer C7 z TP-Link T9UH

Witajcie,
Ze względu na brak możliwości pociągnięcia kabla sieciowego w sposób niewidoczny (skomplikowana historia) jestem zmuszony korzystać z wifi. Jakiś czas temu kupiłem więc takie urządzenia:
https://www.tp-link.com/pl/home-networking/wifi-router/archer-c7/
https://www.tp-link.com/pl/home-networking/high-gain-adapter/archer-t9uh/

Według specyfikacji oba sprzęty powinny w paśmie 5 GHz zapewniać transfer w okolichach 1000 Mbps. No właśnie - powinny. Podłączyłem dziś sprzęt, skonfigurowałem (m.in. ustawienie szerokości kanału dla pasma 5 GHz na 80 MHz), połączyłem się używając pasma 5 GHz i… Osiągam oszałamiające 160 - 200 Mbps (ISP dostarcza mi internet o szybkości 300 Mbps - po kablu faktycznie tyle mam), zupełnie jak na starej karcie sieciowej w laptopie… Sprawdzam na stronach speedtest.net oraz fast.com.

Naprawdę sam już nie wiem co zrobiłem nie tak, recenzje w internecie i opinie kupujących pokazują, że można osiągnąć o wiele lepszy wynik… Odległość od routera do adaptera wifi to około 2-3 metry w linii prostej, brak jakichkolwiek ścian na drodze.

Ktoś ma jakiś pomysł?

Podpinasz pod port usb 2 czy 3?

Oczywiście, że pod minimum 3.0. Zarówno na laptopie jak i na desktopie.

4.0 jeszcze nie widziałem :wink:
A tak na poważnie: możliwe, ze nie przeskoczysz tego. Jeżeli na obu komputerach masz niższy transfer to strata wynika pewnie z kilkukrotnego konwertowania. Kabel-wifi-usb>kabel-karta pcie.
No i kiepskie wyniki miał dobre w necie, no OK w odległości pół metra od routera jest jak w ulotce, 3 metry dalej 30%spada. To nie jest zły sprzęt, ale rzadko 100% wyciągniesz.

https://pclab.pl/art77108-22.html

1 polubienie

No spoko, ale aż taka strata? Inni wyciągali o wiele więcej z palcem w nosie, a sam sprzęt umożliwia max 1300 Mbps…

Pamiętaj, że TP-Link ma najgorsze oprogramowanie w routerach w kwestii dopracowania i to tez moze być kwestia tego właśnie. Na przyszłość jak juz inwestujesz i chcesz porzadnie to rozwarzaj Asusa. On ma wiekszość routerów i kart wifi na Broadcomie oczywiście nie najtańsze modele i dopracowane sterowniki jak i firmware w routerach.

Mądry Polak po szkodzie… Zawsze używałem TP-Linków i dopóki miałem o wiele wolniejszy internet dawały radę. A teraz już za późno na zwrot routera…
Tylko w momencie zakupu routera cały czas myślałem, że PC podłączę do routera kablem, a cała reszta mniej ważnych urządzeń będzie po wifi. Minęły dwa tygodnie od zakupu i pojawił się zgrzyt - jednak nie mogę podłączyć komputera po kablu…

To sprzedaj TP-Linka na Allegro za ile się da i pomyslimy o czymś lepszym nie koniecznie dużo droższym tutaj wspólnie :slight_smile:
Albo siedź na tym i narzekaj. Takie widzę dwie opcje.

Więc jaki router oraz modem wifi na USB proponujesz?

Żaden. Do piecyk, jeżeli możesz, najlepszy wewnętrzny na pcie z np. dwoma antenami.

Zastanawiałem się nad takim, ale mam tragicznie rozłożone pcie na płycie głównej i boję się, że teraz (lub po nadchodzącym upgrade pieca) może nie wejść.

No i dodatkowym plusem USB jest to, że mogę go w każdej chwili przepiąć do laptopa.

Owszem, ale USB ma dużo wieksze kaprysy nić PCi-E i też czesto gorzej działa.

Ile na e WiFi maks mozesz przeznaczyć i ile na router bo tak to mozna cały 2020 rok dyskutowac od najdroższych do najtańszych :slight_smile: kart

Na całość to myślę, że mniej więcej tyle co za obecny zestaw, czyli około 5 stówek. Jeśli dokładając trochę mogę mieć coś znacznie lepszego to myślę, że i to przełknę.

Pamiętaj, ze nikt nie da ci gwarancji pewniej, ze będzie super bo to tez kwestia porządnej konfiguracji routera.

Router:

Karta WiFi:

Lepsza napewno na Broadcomie:(sterowniki sa BCM):

Router sprawdzony przez wielu i na pewno najlepszy:

Ten pierwszy to nowe modele i pierwsze z MIMO sprzętowym, ale to tez musi obsługiwac urzadzenie łączace się z routerem. Tańsze bo nowe i Asus zachęca.

1 polubienie

Okej, dzięki za sugestie! Niestety muszę sobie odpuścić karty na pcie, bo mi się nie zmieszczą…

Wstrzymam się jeszcze ze zwrotem tego modemu wifi USB, może ktoś jeszcze na coś wpadnie…

Daj link ze zdjęciem do swojej mobo bo PCi-e x1 też działają sloty oznaczone jako pci-e x8 np. dla drugich kart graficznych :slight_smile:

A, to w takim razie luzik, bo slot na drugą kartę mam pusty i zawsze będę miał pusty, nawet po zmianie płyty na inną :slight_smile:

A jakieś inne routery mógłbyś polecić? Najważniejsze by nie miały portów umiejscowionych jak tamte Asusy, bo chcę powiesić router na ścianie. No i jeden lub dwa modele trochę tańsze (~300 złotych) też by się przydały :slight_smile:

PS: Co sądzisz o tej sieciówce? https://www.morele.net/karta-sieciowa-gigabyte-gc-wb1733d-i-wifi-802-11ac-bluetooth-5-pcie-dual-band-1734-mbps-4949071/

Sieciówkę Gigaszrot daruj sobie.

Co do routerów to albo tanio, albo porządnie.