Powrót do komputera stacjonarnego po 10 latach (ocena zestawu + zmiany)

Cześć,

Po 10 latach użytkowania laptopa Asus 5820TG który od lat służy jako stacja dokująca postanowiłem zakupić coś nowego…i nie laptopa gdyż do mobilnych zastosowań podczas podróży służy mi ultrabook od Asusa. Postanowiłem wrócić do korzeni czyli: złożyć stacjonarkę.

Chciałbym aby nowy sprzęt służył przez kolejne kilka lat i miał możliwość odpowiedniej modyfikacji np( dodanie pamięci RAM, czy dodanie dysku…zmiana grafiki itp)

główne zastosowanie to: (wg. kolejności)

  • internet, strony www, praca na wielu zakładkach w przeglądarce
  • pakiet biurowy Microsoft Office,
  • oglądanie filmów FULL HD 4K
  • montaż filmów oraz mixowanie dźwięku ( nie będzie robione to często i w mega zaawansowany sposób ale chciałbym aby praca na programach Adobe czy Sony Vegas była dość płynna )
  • gry: nie jestem maniakiem gier komputerowych kompletnie ale jeśli kiedyś nachodzi mnie ochota to lubię pograć w jakąś Fifę 19 , 20. GTA V czy pościągać się w need for speed. Ale tak jak wspomniałem sporadycznie i nie muszę działać na full detalach.

Poniżej zestaw który stworzyłem sam. Proszę Szanownych Użytkowników o ocenę zestawu a także modyfikację zmiany i korekty. Budżet 3500-4000zł

https://www.morele.net/inventory/info/304875ea/

Twój zestaw po małej modyfikacji…
Jeden z lepszych dysków m.2 NVMe
Podstawa AMD bo Intel jest nieopłacalny
Dodatkowe chłodzenie dla CPU, będzie można podkręcić
Zasilacz modularny
Grafika GTX 1660 wystarczy na bardzo długo ze swoją mocą.

https://www.morele.net/inventory/info/81fb28c6/
Jak szaleć to szaleć :smiley:
Napęd DVD niepotrzebny, dysk magnetyczny weźmiesz z laptopa, dołożysz pińcet zł i komputer mażenie :sunglasses:

Buda dramat. Tylko be quiet! Pure Base 500.

Na blachy od SPC mam alergię :wink:

Za bequiet trzeba dosypać kasy :wink: Ja miałem ochotę mu wybrać jeszcze tańszą :wink:

Na płycie można oszczędzić (X570 -> B450) :wink:

Można by, ale ta jest w miarę tania, ma wentylator na sekcji zasilania i można kręcić procka :smiley:

Wrzucaj swoją propozycję, bo ja się na tym znam jak na sadzeniu pomidorów :joy:

Nie myślałeś nad podstawką na platformie AMD?
Moja propozycja https://www.x-kom.pl/lista/jmxwh6mlp

  • Zasilacz do komputera SilentiumPC Supremo M2 550W 80 Plus Gold
  • Pamięć RAM DDR4 Crucial 16GB (2x8GB) 3000MHz CL15 Ballistix Sport LT Gray - w liście są 2 kości.
  • Obudowa do komputera SilentiumPC Signum SG1 TG
  • Dysk SSD PNY 500GB M.2 PCIe NVMe XLR8 CS3030
  • Procesor AMD Ryzen 5 AMD Ryzen 5 3600
  • Płyta główna Socket AM4 MSI B450-A PRO MAX
  • Karta graficzna AMD ASRock Radeon RX 5600 XT Challenger D OC 6GB GDDR6

Dołożyłem wydajniejszą kartę graficzną, lecz jeżeli uznasz, że takiej wydajności nie potrzebujesz, bardzo dobrym stosunkiem ceny do wydajność jest GTX1660 Super.
Zotac GeForce GTX 1660 SUPER Gaming Twin Fan 6GB GDDR6

Ewentualnie jeżeli masz dopłacać do ramu ponad 400 zł, warto pomyśleć
GOODRAM 16GB (2x8GB) 3600MHz CL17 IRDM PRO

Ehhh… Nie przesadzajcie, to komp do niedzielnego grania, szkoda kasy…

Dlatego dodałem opcję alternatywnej grafiki GTX1660 Super.

Cześć,

Dziękuję bardzo za tak liczny odzew. Mam kilka pytań dlaczego większość z Was poleca procki od AMD Ryzen i5 są złe na stacjonarki? to wychodzi na to iż jest zupełnie odwrotnie jak z laptopami tam raczej użytkownicy nie polecają AMD Ryzen tylko coś z i5 itp…

@panicagaming komputer do niedzielnego grania i owszem…dlatego zastanawiam się czy może nie zmniejszyć budżetu i za resztę kupić np xboxa lub PS4… hm… kolejna kwestia to Windows 10 jaką wersję polecacie? i za bardzo nie rozumiem dlaczego w sklepach boxy są po 500zł a na alledrogo klucze po parę złotych i z opinani ludzi działa im to bardzo dobrze i ostatnie pytano polecacie jeszcze jakaś fajną kartę muzyczną ? te zintegrowane z płytą szału nie robią i zbytnio nie ma wiele możliwości konfiguracji dźwięku itp.

https://www.morele.net/inventory/info/57df9732/
Fajny zestaw z bardzo dużym zapasem mocy na to co potrzebujesz. Jedyne co można jeszcze obciąć to grafika, ale chciałem zostawić mocną na dobre kilka lat…
Co do systemu, to te w sklepach to normalne legalne, a te na allegro bez dowodu zakupu nie mają w sobie nic legalnego. Jednak nikt Ci tu morałów na temat tych po 10zł prawił nie będzie, ale jak masz zamiar z kompa uzyskiwać jakieś dochody to sugeruję BOX ze sklepu.

Ogólnie Ryzeny X600 spokojnie są na równi z i5. Różnica jest w cenie, darmowej możliwości OC i większej ilości wątków (i5 nie ma “zapasu”). Dodatkowo Ryzena 1600 za 450 zł zmodernizujesz na Ryzena 3900 kiedyś, a i5 wywalisz z razem z płytą.

Tylko przy tej cenie nie warto wybierać GTX1660.
Praktycznie za tyle samo jest wersja wydajniejsza Super
Zotac GeForce GTX 1660 SUPER Gaming Twin Fan 6GB GDDR6