Powrót do wersji home Windowsa z wersji pro

Sytuacja wygląda następujące. Mam oryginalny Windows 7 Home zakupiony razem z komputerem i był OK. Ale dokupiłem wersję Windows 7 Pro używaną. Co wg prawa UE jest legalne. Ok. 3 lata temu zainstalowałem tą wersję Pro zamiast Home i do niedawna działał bez problemu, ale niedawno, po ok. 3 latach pojawił się komunikat, że kopia systemu jest nieoryginalna. Sklep już nie istnieje i nie mogę składać reklamacji.
I teraz pytanie czy mogę wrócić do wersji Home z Pro bez instalacji ponownej systemu, czy muszę od nowa instalować cały system?

Musisz od nowa instalować, konkretnie Home i podać klucz do Home.

Dzięki za odpowiedź.

MS już wyłączył serwery aktywacji Siódemek. Więc nie zdziw się, kiedy nie aktywujesz jej inaczej niż via telefon. Po tym zabiegu i konfiguracji, zrób obraz systemu np. Clonezillą, aby uniknąć tego upierdliwego procesu w przyszłości. Plus ewentualnie kopia tokenu z aktywacją (ale ta będzie działać tylko na tym konkretnym komputerze).

Dziękuję za wyjaśnienie i radę.

Dodam, że nadal (choć chyba mało kto przypuszczał, że tak będzie) działa instalacja Windows 10 z kluczem Windows 7. Oczywiście odpowiedniej wersji.
Może warto pomyśleć o porzuceniu niewspieranego już od dawna Windows 7?

Dzięki za podpowiedź. Chyba to rozważę poważnie.