Powtarzające się "Sprawdzanie spójności dysku"


(Shark13) #1

Witam

Od jakiegoś czasu po każdym uruchomieniu laptopa, komputer sprawdza spójność dysku. Nie było by to może dziwne, gdyby nie fakt, że nigdy nie znajduje żadnych błędów i nic nie jest naprawiane, a proces uporczywie startuje po każdym włączeniu laptopa. System mam Windows Xp, na bieżąco czyszczę i defragmentuję dysk twardy oraz usuwam błędne wpisy rejestru i defragmentuję rejestr w komputerze. Co jeszcze można zrobić by naprawić ten problem, bo sytuacja jest trochę denerwująca (wydłużony czas uruchamiania systemu)?


(Atis) #2

Sprawdź stan dysku HD Tune

[System został prawidłowo zamknięty a checkdisk się uruchamia](http://www.fixitpc.pl/topic/46-optymalizacja-i-odchudzanie-windows-xp/page view findpost p 184)


(Shark13) #3

Atis Próbowałem sprawdzić rejestr tak jak podano na wskazanej przez ciebie stronie, ale u mnie w pierwszym przypasku w rejestrze “Winlogon” w ogóle nie ma takiej opcji jak SFCScan, więc nie mogę tam wprowadzić zmian. W drugim przypadku wykasowałem zbędne wpisy (był jeden) w “BootExecute”, ale to nie rozwiązało problemu.

Na co zwrócić uwagę w programie HD Tune, zrobiłem scan dysku (ten dokładny) i wszystko jest o.k. - wszystkie sektory sa zielone.


(hirem) #4

Na domyślnych ustawieniach windowsa nie powinno co uruchomienie sprawdzać danych.

Ja proponowałbym raczej uruchomienie w CMD (start/uruchom i wpisz cmd ) wpisać komendę:

chkdsk C: /f /v /r

Sprawdzanie trochę potrwa ale będzie dokładne i naprawi wszystkie ewentualne błędy.

Gdzie C: to przeważnie partycja systemowa i sprawdź przy następnym uruchomieniu sprawdzenia dysku za nim uruchomisz przez komendę wyżej napisaną która partycja jest sprawdzana. Zakladamy że właśnie C: ale należy dla pewności sprawdzić.

Z HD Tune możesz podać screna z zakładki Health będzie SMART .


(Shark13) #5

Zawsze jest sprawdzana spójność dysku na partycji D (mam dysk podzielony na partycje C i D). Wieczorem spróbuję zastosować procedurę CMD.


(hirem) #6

W tym dziale jest podobny wątek i podane tam komendy też możesz zastosować ponoć pomogło nie jednemu

sprawdzanie-systemu-plikow-t244054.html


(Shark13) #7

Po wpisaniu w CMD chkdsk C: /f /v /r Jest informacja,ze nie można zablokować bieżącego dysku, a program CHKDSK nie może działać ponieważ wolumin jest używany przez inny proces. Pyta jeszcze czy ten wolumin ma być sprawdzany przy następnym uruchomieniu komputera. Do wyboru T/N.

"

Dodane 05.07.2012 (Cz) 22:01

Zajrzałem do wskazanego powyżej wątku i BINGO!!!