Powtarzający się BlueScreen, ntoskrnl.exe

(Jimix) #1

Dziś już 4 razy, co ciekawe, tylko podczas grania. Najpierw było KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED, potem dwukrotnie IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL, na końcu DRIVER_OVERRAN_STACK_BUFFER. W każdym z przypadków jest winny jednak ten sam sterownik - czyli casued by driver - ntoskrnl.exe. Sterowniki najnowsze, dziś aktualizowane, przed aktualizacją problem występował tak samo. Jakieś dwa miesiące temu kupiłem 2 kości RAM-u, ale takie same jakie mam, więc są teraz 4. Może uszkodzone jakieś? Z tego co wyczytałem w sieci, raczej wina RAM-u. Jak to sprawdzić?

(przemek1234) #2

ntoskrnl.exe to jest sam kernel (jądro) systemu Windows, nie żaden sterownik. Taki problem w zasadzie na 100% jest spowodowany uszkodzoną bądź to płytą główną, bądź procesorem, bądź RAM-em. Ja bym stawiał na RAM, jeśli go zmieniałeś. Wejdź w menu Start -> Narzędzia administracyjne -> Diagnostyka pamięci systemu Windows i tam uruchom skan pamięci. Komputer uruchomi się ponownie, załaduje się ekran testowy, test potrwa do kilkudziesięciu minut. Po teście system wystartuje i pojawi się komunikat informujący o tym, czy znaleziono problemy, czy też nie z RAM-em.

(wojtek20124) #3

Powiedzmy, że Win10 jest zbugowany.
Mój kolega próbując uruchomić Minecraft dostaje błąd STACK_OVERFLOW (chociaż to nie BSoD).
Wniosek: Win10 nie potrafi zaalokować wystarczającej ilości pamięci na stos (java ta sama, na Win8.1 nie ma tego błędu).
Jeśli korzystasz z Insider Preview, to masz wyjątkowego pecha. System (albo sterownik) sam pewnie generuje błąd i nie potrafi go obsłużyć (bo przecież sterowniki mogą grzebać w pamięci RAM i w efekcie modyfikują pamięć fizyczną).

(Jimix) #4

Przeprowadziłem diagnostykę. Nie znaleziono błędów. Nie korzystam z Inside Preview.

(przemek1234) #5

Jaką masz płytę główną, procesor, kartę graficzną? Próbowałeś zaktualizować sterowniki od chipsetu?

(Jimix) #6

AsRock P67 PRO3, i5 2500K 3.3 GHz, GTX 960 4GB. Nie próbowałem instalować sterowników od chipsetu. Jak to zrobić?

(przemek1234) #7

Na stronie producenta płyty głównej po wejściu w konkretny model powinny być aktualne sterowniki, instaluje się je jak każdy inny program. Ogólnie widzę, że płyta i procesor dosyć stare, więc jeśli masz fabryczne sterowniki, to mogą one nie być kompatybilne z Windows 10.

(Jimix) #8

Udało mi się rozwiązać problem. Nie mam żadnych BSOD. Co zrobiłem? Menedżer urządzeń -> PPM na karcie graficznej -> odinstaluj urządzenie -> zaznaczenie koniecznie okna “usuń oprogramowanie sterownika dla tego urządzenia”. Wcześniejsze deinstalacje z poziomu np. CCleaner’a nie pomogły, ale ta metoda tak. System po restarcie sam zainstalował nowe sterowniki, ja tylko je zaktualizowałem i wszystko działa.

(Jimix) #9

Zauważyłem też jeszcze jedną interesującą rzecz - mianowicie zbyt wysokie ustawienia graficzne w grze Shadow of Mordor, bo o nią chodzi w całym tym temacie, również powodują te błędy. Mój komputer spokojnie udźwignąłby wszystko na bardzo wysokich detalach, ale muszę grać na średnich go gra się sypie, nie wiem czemu :slight_smile: może komuś to pomoże

(sdbm) #10

Panowie mam ten sam problem

Moja płyta to FM2A68M-HD+. procek AMD A8-7600 Radeon R7

Nie gram w gry, ani nie obciążam komputera.
Próbowałem wszystkiego powyższego i nadal nie pomaga, myślicie że to sprzęt? MEMtest nie znalazł żadnych błędów, zmiana systemu nie pomaga, wykluczyłem dysk bo mam SSD, a sterowniki wszystkie mam zaktualizowane.

Czy są jakieś programy do diagnostyki procesora albo płyty głównej?

Z góry dziękuję za odpowiedź

(przemek1234) #11

Na screenie widać, że BSOD’a spowodowało oprogramowanie zabezpieczające firmy ESET.

(sdbm) #12

Teraz mam tylko spowodowane plikiem ntoskrnl.exe

Zrobiłem test OCCTPT i wyszło że jest podwyższone GPU czy coś, wiecie co to może znaczyć?

(sdbm) #13