Powtarzający się restart systemu

Witam, od dłuższego czasu nie potrafię poradzić sobie z poprawnym zamykaniem systemu Linux. Gdy zamykam system czy to w środowisku graficznym, czy przez różne polecenia z konsoli, shutdown -hP now, poweroff, z roota, usera bez różnicy co dwa, trzy uruchomienia jest reboot, czyli restart systemu zamiast prawidłowego zamknięcia.  Jedni piszą że to wina systemd  + cron, niektórym pomagało usuwanie różnych modułów w zależności od sprzętu ehci_hcd, acer_wmi itp.

Kolejny przypadek który pomagał to zainstalowanie laptop-mode-tools i zmiana wpisu ENABLE_AUTO_MODULES=1 to “0”

czy nawet dodając do gruba opcję: acpi=noirq w moim przypadku też nie rozwiązuje problemu. Czy to jakiś bug, wina, biosu, sprzętu laptopa, już naprawdę nie wiem jak to rozwiązać?

 

https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=151487&p=1

https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?pid=1147848#p1147848

Jeśli masz na tym laptopie Windows i dzieje się to samo, to wina sprzętu. Ostatnio miałem taki przypadek.

Nie, jest tylko Linux. Kiedyś na  tym sprzęcie Linux działał poprawnie, może to wina aktualizacji lub biosu, wypróbuję jeszcze wszystkie dostępne starsze wydania biosu. Jak to nie pomoże to inne distro lub windows, ewentualnie pozostaje zmiana sprzętu kiedyś.

Przycisk power też powoduje restart? BIOSu nie ma co pochopnie zmieniać, bo mozna sobie uwalić sprzęt.

Jeżeli chodzi o sprzętowy przycisk power na laptopie to tak wyłączanie działa. Tylko jak tak wyłączam na szybko przytrzymując ten przycisk, żeby bez czekania wyłączyć system, uwaliło mi to raz system i wystąpił kernel panic, musiałem go po tem z chroota odratować przeinstalowując systemd i libsystemd. Może faktycznie za wszystko winny i odpowiedzialny jest ten systemd.

Mi nie chodziło o przytrzymanie, bo to jest wymuszone wyłaczenie, zasilanie się odcina jakbyś wyciągnął wtyczkę z gniazdka, więc nie dziwne, że może Ci uwalić system. Mi chodziło o jednorazowe wciśnięcie przycisku power, zakładając że w systemie masz ustawione wyłączenie komputera, a nie np. uśpienie lub hibernację.

echo "LID" > /proc/acpi/wakeup

i po tym sprawdź czy się wyłączy.

"Mi chodziło o jednorazowe wciśnięcie przycisku power, zakładając że w systemie masz ustawione wyłączenie komputera, a nie np. uśpienie lub hibernację. " Ale czy to czasem nie środowisko graficzne to ustawia na starcie? Ja mam właśnie tę drugą opcję, jak to zmienić na bezpośrednie zamykanie przyciskiem power?

saitoh@ Dzięki sprawdzę, kiedyś wydawało mi się że też już naprawiłem, włączyłem i wyłączyłem około 5 razy serią było na początku ok. Niestety problem powrócił gdy dłuższy czas jest uruchomiony system, dlatego muszę trochę dłużej to posprawdzać w działaniu, aby być pewnym.

rpm to polecenie raczej działa tylko do rebootu, po reboocie się kasuje - najlepiej dodać je do startu systemu albo jeszcze lepiej żeby wykonywało się przed zamknięciem systemu.

A jak by to tak zrobić. Utworzyć w pliku /etc/systemd/system/** rc-local.service**

[Unit]
Description=/etc/rc.local Compatibility

[Service]
Type=oneshot
ExecStart=/etc/rc.local
TimeoutSec=0
StandardInput=tty
RemainAfterExit=yes

[Install]
WantedBy=multi-user.target

Aktywować

systemctl enable rc-local

I dopisać w /etc/rc.local

 

#!/bin/bash
echo "LID" > /proc/acpi/wakeup

Mógłbym to zrobić przez chmod +x skrypt  i dodać do programów startowych, ale nie korzystam z sudo i trzeba bawić się prawami lub odpalać z roota. Możesz napisać jak byś to rozwiązał, żeby wykonywało się przed zamknięciem?

 

[Unit]
Description=Reboot fix
DefaultDependencies=no
Before=shutdown.target reboot.target halt.target


[Service]
ExecStart=/bin/bash -c 'echo "LID" > /proc/acpi/wakeup'
Type=oneshot

Myślę że tyle powinno wystarczyć, plik z tą zawartości wrzuć do np. /etc/systemd/system/reboot-fix.service.

Dzięki panowie, potestuję czy znowu problem się nie pojawi.

Martwi mnie jeszcze taki komunikat wyświetlający się przy starcie systemu. Pojawił się kiedyś po aktualizacjach i może jakoś jest związany z serwisem systemd i zamykaniem niepoprawnym reboot systemu.

[FAILED] Failed to start Load/Save Screen Backlight Brightness of backlight:acpi_video0 See 'systemctl status systemd-backlight@backlight:acpi_video0.service' for details.

Tylko że ja nie mam procesora od intela, ani jego grafiki. Jest jakaś inna możliwość żeby się pozbyć tego komunikatu?

 

https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=183638

https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=186521

Niestety powrółcił restart systemu, to polecenie chyba tylko wydłużyło poprawne zamykanie. Coś mi się wydaje że będe zmuszony poszukać dystrybucji Linux która nie posiada systemud.