Pozbycie sie gruba

na laptopie mialem zainstalowanego obok windy- suse ktory to system ususnolem przez zformatowanie z poziomu windy partycji na ktorej sie znajdowal,teraz pozostaly mi jakies resztki gruba w mbr mam takie pytanie jak to usunac(fixmbr nie dziala)

jak to fixmbr nie dziala? jakis komunikat? cokolwiek?

na laptopie jest odpowiednia partycja z ktorej moge zainstalowac winde od nowa nie mam plyty systemowej wiec fixmbr nie dziala bo nie mam plyty a nie zamierzam instalowac wina od nowa z tej partycji

Czyli nie masz w systemie zainstalowanego zadnego systemu :?

Jezeli tak to po zainstalowaniu Windowsa usuniesz GRUB-a, innego rozwiązania nie ma.

reinstalka systemu odpada winda ma zostac ta jak jest chce tylko wywalic tego gruba z mbr wiem ze jest kilka metod na to ale ja nie wiem jak to zrobic kiedyś czytalem o tym (tylko gdzie?).i jeszcze jedno jak mam na laptopie wykonywac np naprawe systemu,bo na plycie jak i na dodatkowej partycji jest wszystko i nic czyli obraz calego systemu a nie sam system wiec jak tu dac napraw kiedy to mi robi dwie rzeczy przywracanie lub instalke od nowa

Jezeli masz system juz zainstalowany, wkłądasz płytę i start do konsoli odzyskiwania i polecenie fixmbr , musi pomóć.

Zenek Rolnik chodzi o to ze on nie ma plyty, czesto na laptopach jest ukryta partycja na ktorej znajuje sie obraz plyty

a jak mozna pozbyć sie tej ukrytej partycji(pqservice) ale tak zeby wyodrebnic z niej winde (tak zeby byla bootowalna plyta z xp)

a czy jak wrzuce win me do napedu i wpisze fixmbr to da jakis efekt czy zaszkodzi(tu mam na mysli pozbycie sie gruba)

No to powinienieś mieć :x

Innej możliwości na pozbyćie się nie ma, albo kołujesz swoją płytę, lecz powinienieś mieć cały czasz przy sobie, albo męczysz się.

Opcjonalnie mozesz wystartować z dyskietki startowej XP, ale zapewnie twój laptop nie ma stacji dyskietek :?

a moze da jakos pozbyc sie tego gruba instalujac suse jeszcze raz a pozniej pozbyc sie lina z poziomu windy,susy w instalatorze pokazuje co zainstaluje i mozna to zmodyfikowac -jest tam o mbr tylko co tam wybrac

Tak mozesz, startujesz do terminala i wpisujesz odpowiednie polecenie (Musisz poszukać), tylko przynajmniej z Mandrivy pamiętam,ze usuwanie w taki sposób bootloadera, unieruchomiło całkowice start jakiego kolwiek systemu, i została naprawa tylko z konsoli (fixmbr).

Niezawodny sposób jaki ja stosuje i zawsze sie sprawdza przedstawia sie nastepująco:

  • start z dyskietki startowej win 98

  • wykonanie doswego polecenia: fdisk /mbr (pamietaj o spacji po fdisk)

  • restart

I nie ma obawy, bo winxp dalej bedzie ci chodzil bez przeszkód. Jeśli nie masz dyskietki startowej napisz na pw to ci udostepnie.

Aha i jesli nie masz w laptopie floppy to ten sposob odapda

no wlasnie nie mam floopa i nadal nie wiem jak sie pozbyc tego gruba,moze moj pomysl z wpisaniem odpowiedniej tresci podczas instalacji lina w opcji mbr poskutkuje,tylko co tam wpisac ,moze wiecie , a moze macie jakies inne propozycje