Poziom zużycia baterii w Lenovo Z500

Witam. Od trzech miesięcy jestem szczęśliwym posiadaczem notebooka Lenovo Z500. Korzystam również z oprogramowania Lenovo Energy Management często na profilu “Najlepsza kondycja baterii”, który pozwala naładować się baterii do 60%. Raz - dwa razy na tydzień ładowałem go do 100%. I w tej chwili mam pytanie: czy wskaźnik wear level, który obecenie wynosi dla mojej baterii 8% jest normą, czy może wzrasta zbyt szybko? Możecie podzielić się jakimiś “zdrowymi nawykami” odnośnie używania i ładowania baterii? Jest to mój pierwszy laptop, bo tej pory korzystałem z blaszaka.

Faktycznie troszkę szybko Ci te 8% nabiło.

Mój Z580 ma rok i 3 miesiące, non stop bateria włożona, korzystam z zasilacza (bateria siedzi dlatego, że dość często mrugają u mnie prądem), plan ustawiony na “Najlepsza kondycja baterii” i Wear level mam na poziomie 1%. Po naładowaniu do 100% baterii trzyma mi tak jak po wyjęciu z pudełka, nie zauważyłem, żeby krócej trzymała.

Często ładujesz go do 100%?

W miesiącu 4-5 razy jak potrzebuję go wziąć do pracy, ale np ostatnio zapomniałem zmienić i przez dobre dwa tygodnie był non stop ładowany do 100% i jest ok.

Możliwe, że akurat trafiła Ci się jakiejś gorszej jakości bateria, ale używaj normalnie po to jest. A będziesz się martwił jak Ci będzie trzymał 30min, wtedy puść na gwarancję.

Mniej martwiłbym się nią, gdybym mógł ją wyjąć, ale jeśli zdejmę z tyłu pokrywę to stracę gwarancję. :stuck_out_tongue: Miewam czasami takie dziwne “przeskoki” w poziomie naładowania baterii tzn. np. jest 18% i po minucie potrafi być 8%. Dzieje mi się to od czasu do czasu gdy poziom naładowania jest niższy niż 20%.

Rozładuj ją tak do 15-20%, wejdź w tryb awaryjny i pozostaw go tak aż sam się wyłączy, rozładuje do zera. Następnie podłącz ładowarkę i naładuj do maks, tylko wcześniej w tym programie od Lenovo co zarządza energią przestaw aby do końca bateria się ładowała.

Mój ponad dwuletni (prawie 2,5 roku) G570 ma wear level 4%.

Laptop cały czas jest podłączony do prądu (bardzo sporadycznie na samej baterii, wtedy bateria schodzi do ok 30-40%), nie używam Lenovo Energy Management (schemat zasilania Zrównoważony/zmodyfikowany).

 

Na stronie Lenowo do ściągnięcia jest Battery Firmware Upgrade.

Niestety moja bateria i lapek nie są obsługiwane…

Z czasem zobaczę jak poziom zużycia będzie wzrastać, będę używać go tak jak do tej pory. Jeśli będzie tak dalej to zgłoszę to do serwisu.