Poziome prążki na monitorze - wina przejsciowki?


(M Grodi90) #1

Wczoraj pograłem sobie na nowym zestawie (zestaw z podpisu) w Call of Duty MW2. Właściwie pierwszy raz od 2 tyg zmusiłem kartę graficzną do dużego wysiłku. Gra chodziła oczywiście bardzo płynnie, ustawiłem sobie dość wysokie detale:

image_id: 5505

Zauważyłem jednak, że widać na ekranie takie poziome prążki czy paski, coś w stylu pasków na monitorach które widać czasem w TV, ale dużo słabsze, jednak zauważalne. Najbardziej widać to było po wcisnięciu ESC (wtedy w grze pokazuje się ekran z opcjami typu zapisz grę, powrót do gry, który ma ciemne tło).

Puściłem 3dmarka 11(performance) żeby zobaczyć czy tam są te rzeczy. I rzeczywiście dało się zauważyć (zwłaszcza na pierwszej, ciemnej animacji z batyskafami). Sam wynik był bardzo dobry http://www.3dmark.com/3dm11/6244786 .

Zauważyłem też, że podobne rzeczy pojawiają sie w 3ds maxie, zwłaszcza gdy zegar karty graficznej dochodzi do 1502 Mhz.

Ciężko mi było uwierzyć w winę karty graficznej, więc dzisiaj pożyczyłem od koleżanki 24-calowego Della P2412Hb. Podłączyłem go przez DVI (mojego LG E2241S moge podłączyc tylko przez przejściówke d-sub - dvi).

Odpaliłem CoD, te same misje i żadnych prążków nie było, na wspomnianym ciemnym ekranie było czyste ciemne tło. W 3dmarku 11 też żadnych pasków, jedynie drobne "mrowienie" spowodowane rozciągnięciem obrazu na większy monitor. To samo w 3ds max, żadnych prążków, pasków (albo bardzo trudno zauważalne, ale uznaję ze ich nie było).

Dodam, że podłączam mojego LG taką przejściówką:

[image_id: 5506

Monitor koleżanki ma taką wtyczkę:

image_id: 5507

Tu jest zdjęcie portów mojej karty http://www.benchmark.pl/uploads/backend ... 660-01.jpg . Mój monitor podłączam do tego niżej (na zdjęciu). Monitor koleżanki podłączałem do tego wyżej (ma zdjęciu).

Pytanie jest więc trochę retoryczne :slight_smile: Czy może to być wina przejściówki (tani model za 15 zł ze sklepu komputerowego) tzn. są straty na niej i na zamianie obrazu z cyfrowego na analogowy :?: Albo czy to może być wina monitora :?:

Bo skoro w grze na innym monitorze (podłączonym przez DVI) te "paski" dosłownie zniknęły to raczej nie wina nowej karty.

edit1: temperatury karty są w porządku: 30-31 st. w spoczynku, 70 st w stresie.


(falcon89) #2

Na drugim dvi też tak masz?


(M Grodi90) #3

Tego della w sumie głupio sprawdziłem tylko na jednym dvi. Postaram sie jeszcze raz wypożyczyć ten monitor.


(falcon89) #4

Mi chodzi o LG (twój monitor).


(Atronics) #5

michaello

jak masz możliwość to sprawdź przez to

C0125860.jpg


(M Grodi90) #6

falcon89 ,

mój LG z przejściówką nie wejdzie do drugiego dvi bo we wtyczce ma cztery małe “piny” wokół tego podłużnego (tak jak na rysunku od Atronicsa) i może wejść tylko w jedno złącze. W drugim dvi w karcie nie ma otworów na te cztery małe piny. Chyba że są inne przejściówki na drugi dvi (z taką końcówką jak w dellu)

Jutro jednak spróbuję tego Della podłączyć do drugiego dvi, a w poniedziałek kupię ten kabelek.


(freedom) #7

Gwoli ścisłości, przejściówka nie zamienia sygnału cyfrowego na analogowy, to złącze DVI-I (z dodatkowymi pinami) przesyła oba typy sygnałów. Znowu DVI-D, czyli drugie złącze, które posiadasz, przesyła tylko obraz cyfrowy, więc odpowiadając na Twoje kolejne pytanie, stosowna przejściówka nie ma prawa istnieć.

Jeśli na pożyczonym monitorze znowu sprawdzisz połączenie DVI-DVI (nie ma znaczenia które złącze na karcie), nadal będziesz testował tylko sygnał cyfrowy. Powinieneś sprawdzić jak monitor działa przy połączeniu VGA, tyle, że będziesz musiał użyć swojej obecnej przejściówki (bo na chwilę obecną innej nie masz), więc pewnie niewiele Ci to da.


(Ja$) #8

http://pl.wikipedia.org/wiki/Digital_Visual_Interface


(M Grodi90) #9

Mam pytanie. Atronics zaproponował sprawdzenie na kablu. Z tego co widzę są 2 rodzaje koncówego dvi:

taka http://allegro.pl/kabel-vga-dvi-a-wuxga … 74174.html (dvi-i)

i taka http://allegro.pl/nowy-adapter-kabel-vg … 94467.html (dvi-a)

Brać pierwszą czy drugą? Bo dzis chciałbym kupić w sklepie.


(Krawciox) #10

Mam ten sam problem. Monitor Samsung SyncMaster 2233 (VGA)

Nowy PC Grafika: GTX 770 Gigabyte

Wg mnie to wina tandetnej przejściówki :smiley: a testowałem dwie. Jedna i druga tandetna. (Jedna z nich wyglądała na lepszą)

Pozdrawiam.