Poziomy folder w corelu - jak?

Witam! Ma ktoś może jakiś szablon poziomego folderu? Chodzi mi o takie coś:

cwkllinmz2m50xw7ph3k_thumb.jpg

Lub ten przykład:

8ozjgr5ctpz6gorm7ife_thumb.jpg

Tylko, kartka składała by się tam, gdzie są te linie i napis byłby widoczny bez rozkładania całego folderu. Folder ma być dla szkoły, macie jakieś propozycje?

Przyznaję, że takiego szablonu jeszcze nie widziałem, ale to nie znaczy, że nie można go zrobić samemu, choć chyba nie do końca rozumiem ten pomysł. Górna i dolna część mają się składać do środka, tak by były widoczne oba “Napisy”?

Phenom , mam już real fotki jak to ma wyglądać:

u549prxmelpen3t4fwnz_thumb.jpg

albztzvmsvqslltifwps_thumb.jpg

vf2wbszdm7nad4fk4ol_thumb.jpg

deo444s2p3pltu0op4h_thumb.jpg

rf17fso75rvr2mu4m5ba_thumb.jpg

Ciekawy pomysł. Więc tak.

  • zmierz dokładnie wielkość tego folderka - szerokość i wysokość, dodaj po 3mm spadów z każdej strony i zrób nowy dokument w corelu o tych właśnie wymiarach.

  • dodaj linie pomocnicze dla spadów w odległości 3mm i szerokość -3mm, to samo z długością (jak klikniesz na linię pomocniczą, uaktywnią się pola w których możesz wpisać dokładną wartość, ciebie ineresuje x i y)

  • zmierz w pionie kolejne odstępy między bigami (miejsce zginania) i dodawaj w tym miejscu linie pomocnicze

  • gdy już będzie gotowa strona pierwsza, dodaj kolejną stronę, linie pomocnicze zostaną.

  • poza obszarem dokumentu w miejscach bigów musisz dopisać, że to właśnie big (małą czcionką)

Teraz, aby nie utrudniać sobie życia jedziesz z gotowym projektem i przykładowym folderem do drukarni i tłumaczysz jak to ma być poskładane. Powinni dać radę. Zanim jednak to zrobisz, prześlij szablon który właśnie zrobiłeś do drukarni do podglądu z pytaniem, czy w ten sposób może być on przygotowany. Jeśli nie, będziemy się martwić potem. W sumie można by dołożyć kolejne 5mm z każdej strony do wielkości dokumentu i dodać linię cięcia i linie bigów najlepiej ze strzałkami w którą stronę ma być składany dany element, ale myślę, że wzór wystarczy.

Phenom , projekt oddaje do szkoły i ona już zajmie się drukowaniem itp. :wink:

Zapomniałem o najważniejszym. Corel NIE JEST profesjonalnym programem DTP. Nie używaj efektów typu cienie, przeźroczystość, soczewki a nawet ostrożnie z gradientami, bo niestety projekt posypie się przy wydruku.

Nieprawda. Używałem Corela do składu do druku i nie miałem nigdy problemów. Jak się wie co się robi i zna się program, to nie ma problemu.

Monczkin, z całym szacunkiem zaprawdę nie wiesz co piszesz :slight_smile:

Jak się wie. Nie sądzę aby Łukasz14 wiedział. Z ilości tych wszystkich rzeczy, które musiałem poprawiać przed puszczeniem do druku, które były przygotowane w Corelu, zdecydowana większość użytkowników nie wie, w zasadzie to żaden z nich nie wiedział.

Ja już nawet nie mówię o efektach. Kolory wyjściowe to porażka jakaś. NIE DA się po prostu dobrze ustawić kolorów, nie ważne na jak drogim monitorze z nie ważne jak drogim kalibratorem. Awykonalne.

Narzędzi do typografii toto nie ma więcej niż zwykły Word. Już nawet nie wspomnę o problemach przy eksporcie do eps, czy pdf.

Widziałem wiele rzeczy “złożonych” w Corelu, od ulotek, przez plakaty do folderów i zawsze były jakieś problemy, coś się sypało, wszystko trzeba było poprawiać a większą część składać od nowa w InDesignie.

Zdradzisz mi co takiego przygotowywałeś do druku w Corelu? Pytam tak z ciekawości :slight_smile:

Phenom , siedziałem w branży parę lat. Zresztą, jak się nie wie, to żaden program nie pomoże. Sorry, ale takie są realia. Zresztą zlecanie takich rzeczy uczniom czy osobom nie mających pojęcia na ten temat, jest szukaniem problemów na własny koszt.

Dobra, wystarczy tego ot.

Ostatni post w tym offtopie. Ja wiem, że kiedyś Corel był podstawowym narzędziem w agencjach reklamowych i tzw studiach graficznych, głównie z powodu ceny. Niestety możliwości tego programu jak i pakietu zostały daleko w tyle za programami Adobe. Nie jest niestety tak zaawansowany technologicznie. CS4 Standard kosztuje teraz coś z 8k, Corel X4 ok 1600, X3 poniżej tysiąca. Wcześniej było podobnie. Więc nie dziwię się, z takiej sytuacji, co nie zmienia faktu, że tak naprawdę Corel nadaje się wyłącznie dla pań w biurze które chcą sobie zrobić ulotkę.

W obecnych czasach można go użyć co najwyżej do wycinania ploterowego i termicznego, no, wizytówkę można zrobić ostatecznie.

Parafrazując ciebie - “Sorry, ale takie są realia” :slight_smile:

Phenom , masz rację, jeśli chodzi o Corel’a to jestem totalnym lamusem, wolę pracować w photoshopie i to mi bardziej wychodzi :wink:

Chyba nic z tego nie wyjdzie, bo nie wiem jak to wszystko ogarnąć :frowning:

Jak się idzie na jakikolwiek kurs tzw." Grafika Komputerowa" to niestety podstawowym oprogramowaniem do nauki (właśnie związku z ceną) jest Corel. Zdaje się że uczelnie mają go po obniżonych cenach (~200 lub 300zł za licęcję “Szkolną”) pewnie dla tego składa to w Corelu bo taki ma Łukasz14 dostępny na uczelni albo w takim formacie chcą panie z sekretariatu. Ja bym olał Corela i zrobił to Ilustratorze albo InDesignie a potem wypuścił do PDF’a. Jedyny sposób zrobienia szablonu to pomierzyć odległości między poszczególnymi liniami łamania i zrobić to w jakim kolwiek programie który się w miarę dobrze zna z zachowaniem spadu. A Pani z sekretariatu niech sobie otwiera PDF’a - drukarnia nie powinna mieć z nim problemu jeśli fonty przed konwersją będą zamienione na krzywe. Z resztą powszechnie w przygotowalniach stosuje się nakładkę na Acrobata o nazwie “PIT STOP” w drukarnie które mają klientów z zachodu zapewne zainwestowały już w “Art Pro” który nie ma problemów z otwieraniem i edycją PDF-ów.

W Photoshopie też można zrobić taki folder na tej samej zasadzie, co w Corelu, wysyłając do drukarni plik źródłowy. PDFa można przez Adobe printera puścić, z liniami cięcia itd, gorzej z bigowaniem, więc ta opcja raczej odpada.

Łukasz14 zrób to w PSie, jeśli tak ci wygodniej. Pamiętaj tylko, żeby rozdzielczość pliku była na 300dpi.

Phenom , no właśnie chciałbym to zrobić w PSie, tylko to ma być w Corelu :frowning: i nie mogę sobie innego programu wybrać -.-

Plik z Photoshopa możesz zaimportować do Corela (razem ze wszystkimi warstwami), zapytaj czy jak koniecznie chcą mieć w Corelu, czy tak może być. Z drugiej strony nie rozumiem, dlaczego akurat w Corelu to ma być? Wymóg drukarni? Skąd oni się urwali?

Phenom , no taki wymóg postawili :confused:

Ehh no nic, chyba jednak nic z tego nie będzie :frowning:

Czuje się jak ten kot na pustyni nie ogarniający tej kuwety :wink: :smiley:

Znaczy że nie masz corela czy nie potrafisz się nim posługiwać…?

Zrób rysunek techniczny wykrojnika z zachowaniem odpowiednich wymiarów łamania(zwykłe obrysy prostokątne w osobnym kanale kolorystycznym), wklej do osobnej warstwy i zablokuj. Na kolejnej warstwie pod wykrojnikiem zrób artwork imasz problem z głowy. No chyba że ci się nie chce… ?

RoninPn , mam corela, ale nie umiem się nim posługiwać :frowning:

Sprawdź czy o to chodzi…

http://cid-52b81d4987280418.skydrive.li … OJNIK8.cdr

RoninPn , o stary! Chyba przyjadę do poznania ponosić Cię na rękach :smiley:

Dzięki wielki! :smiley: