Pozostałe partycje po Linuxie

Witam

Mam taki mały problemik, a mianowicie:

  • zainstalowałem Linux Mandriva :slight_smile: chciałem zobaczyć jak ten system wygląda, lecz wolałem najpierw troche poczytać a więc zainstalowałem Windowsa XP

  • podczas instalacji Windy zauważyłem 2 partycje o nieznanym rozszerzeniu. Sformatowałem, wszystko OK ale…

  • normalnie Windows miałem na dysku C. Potem były jeszcze dyski: twarde(D,E) i napędy(F,G). A teraz mam tak: C(dawny D), D(dawny E), E,F(napędy), G(WINDOWS), H(stara partycja wymiany z Linuxa(Swap))

Czy ktoś mi może powiedzieć, jak zrobić aby te dyski wróciły do poprzedniego stanu? Próbowałem już Wiersza Poleceń ale nieda się usunąć partycji systemowej, przeczytałem chyba wszystko na ten temat i nadal nie uzyskałem odpowiedzi. Próbowałem również programu Paragon Partition Magic :slight_smile:

Czy ktoś może pomóc? Bardzo proszę :slight_smile:

Pozdrawiam

Wszystkie literki możesz pozmieniać oprócz dysku na którym masz zainstalowanego windowsa :frowning:

Jak to zrobić:

http://www.idg.pl/porada/81751.html

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … erki+dysku

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … erki+dysku

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … erki+dysku

Ech chyba mnie nie zrozumiałeś, bądź źle sformułowałem pytanie :slight_smile:

Chodzi mi o scalenie dysku G oraz H a następnie żeby scalony dysk powrócił do literki C :stuck_out_tongue:

O to mi dokładnie chodzi. Literki to se tam umiem pozmieniać, ale rozchodzi się o ten format dysku G i H, bo jak przy instalce Windy robie formata to pokazują mi się dwa obszary nie podzielone na partycje :slight_smile: W tym tkwi problem

Pozdrawiam

za pomocą GParted (dostępny na vortalu)

  • usuwasz wspomniane partycje i w ich miejsce tworzysz jedną nową (pod warunkiem, że są fizycznie obok siebie co zobaczysz w programie) nowa oczywiście z odpowiednim systemem plików.

więc z tym sobie poradzisz :smiley:

trochę na temat obsługi GParted (nie sugeruj się tytułem):

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=34&id=21

A czy jest to niebezpieczne? I czy może doprowadzić do utracenia plików na innej partycji na tym samym dysku?

jeżeli na partycji G i H (czyli te które łączysz) nie masz ważnych danych to nic się nie powinno stać (jeżeli nie będziesz ruszał pozostałych oczywiście) :smiley: jednak to tylko maszyna i istnieje drobne prawdopodobieństwo, iż coś stać się może - ale znikome więc się nie martw.

P.S. Pamiętaj aby nie zmienia literki partycji z zainstalowanym windowsem.

System plików dla XP to NTFS lub ewentualnie fat32 (polecam NTFS).

Powodzenia!

Dobra jutro to zrobie. Ale przecież jak ja usune te dwie partycje to Windowsa nie będzie :stuck_out_tongue:

Dzięki za pomoc

Jeżeli masz go zinstalowanego na innej partycji niż te dwie to będzie :mrgreen:

Ok, wypaliłem GParted, obejrzałem filmik, zrobiłem ten program, partycje ustawiłem, ale dalej nie osiągnąłem tego co chciałem :frowning:

A mianowicie: usunąłem partycje, pokazały się 2 miejsca na partycje a ja je chciałem przecież scalić. Czy może mieć na to wpływ, że ta mniejsza partycja była przed jakimś menu Extended a reszta była na extended? I co te Extended wogóle znaczy?

heh :wink:

Nie ma czegoś takiego jak dysk A,B,C,D,E…Z (niepotrzebne skreślić). Litery te oznaczają partycje, a ich kolejność pokazywana w systemie może być różna, więc i wróżyć z Twoich listów nie ma za bardzo jak.

Problem może polegać na tym, że partycja systemowa na dysku oddziela od siebie dwie inne. Takich partycji nie da się scalić. Możesz spróbować zmienić rozmiar pierwszej na dysku na najmniejszy jaki się da, zmienić jej literę na bliską Z i ukryć. Potem przesunąć partycję systemową w kierunku tej mniejszej, i powiększyć tę za systemową. Litery systemowej niestety nie zmienisz.

Według mnie gra nie warta świeczki z czasowego punktu widzenia. Lepiej zrobić backup dokumentów, usunąć wszystkie partycje, podzielić dysk od nowa i zainstalować system.

Ok dzięki za rade. Już myślałem o całkowitym wyczyszczeniu dysku, ale myślałem, że jest inny sposób. Szkoda tylko, że na drugiej partycji mam ponad 15GB danych których stracić nie mogę :stuck_out_tongue:

Ok to ja już dziękuję bardzo wszystkim za pomoc, dalej poradzę sobie sam.

Jeszcze raz THX :slight_smile: