Pozycja dysku twardego a jego żywotność


(antiferno) #1

Mam zamiar kupić nową obydowę do kompa no i spodobało mi sie coś takiego :

http://www.gmc.co.kr/english/programs/r ... &depth2=25

z tym że gdzieś ktoś napisał że dysk powinien być w poziomie bo może się szybko zajechać ... prawda to ?


(Onegumas) #2

Poziom lub pion, bo podobno lepiej zrównoważone siły działające na łożyska dysku a przez to dysk dłużej będzie cicho działać. Słyszałem to kilka lat temu więc nie wiem jak jest z dzisiejszymi łożyskami (o ile to nie była tylko plotka)


(Guiness) #3

może być poziomo, pionowo i pod kątem, byle nie był odwrócony "do góry nogami", mechanizmy dysku, zwłaszcza mechanizmy głowicy nie są przystosowane o pracy "do góry nogami"


(saturno) #4

http://www.pcworld.pl/news/91226/Utrata ... rwina.html


(antiferno) #5

czytałem to samo :stuck_out_tongue:

ale może ktoś stąd tak próbował ?


(saturno) #6

Ta obudowa jest taka "oryginalna", że jak będziesz chciał dołożyć jakiś dodatkowy napęd, to nie będzie miejsca i będziesz musiał kupować drugą.

Zrób to sam :stuck_out_tongue: :

http://www.gmc.co.kr/english/images/pro ... _img10.jpg

Te "sanki" (środkowy rysunek) przełóż do góry nogami i przykręć dysk ("sanki") nie z boku, a od spodu do górnej ściany obudowy (zastosuj ładne śrubki).


(antiferno) #7

a po co mi więcej napędów ? ; P


(Onegumas) #8

Jeśli nie przechowujesz na dysku dużo danych albo masz duże dyski to nie ma potrzeby mieć miejsca...ale zazwyczaj 2 przydają się. Ja w swojej obudowie mam chyba 4 zatoki na dyski a w porywach miałem podłączone 3 dyski (ciągle 2).


(antiferno) #9

Mam 2 dyski i więcej mi nie trzeba kiedy coś nowego kupie to bede wymieniał bo te juz troche mają , ale nie pytam o miejsce tylko o możliwa szkodliwość takiej pozycji dla HDD :stuck_out_tongue:


(Jjoasz) #10

przy obecnych lozyskach praktycznie nie ma to znaczenia jak lezy dysk, znaczenie ma jedynie to, by go za czesto nie przestawiac - jesli wstawisz nowy pionowo, to juz tak nalezy go instalowac w kazdej nastepnej budzie - nie to, ze padnie gdy znienisz mu orientacje, ale moze sypac bledami do czasu dotarcia sie do nowej pozycji...


(saturno) #11

Nie wiem czy potrzebne ci więcej napędów, to tylko było takie luźno dodane moje przemyślenie.

A odpowiedzią na twój problem było:

Tylko chyba mnie źle zrozumiałeś.

Ja proponowałem ten dysk który jest widoczny na zdjęciu przełożyć z pozycji pionowej na poziomą, a przy dodatkowym przełożeniu "sanek" miałbyś dysk w zalecanej pozycji (etykietą do góry).

Trzeba by jeszcze sprawdzić czy jest wystarczająco dużo miejsca na dysk (pomiędzy zasilaczem, a miejscem gdzie te czarne przewody wchodzą do przedniego panelu).

http://www.gmc.co.kr/english/images/pro ... _img09.jpg


(antiferno) #12

no dobra kilka razy juz widziałem tekst

a co ze starszym dyskiem który chodził sobie poziomo , mozna go postawić do pionu ? :wink:


(Jjoasz) #13

sam musisz sprobowac i monitorowac SMART - u mnie barracuda 7200.7 sypnela badami, fizycznymi... co prawda tylko 4, ale tez zaczela 'chrupac' dosc ostro, wiec trzymam ja w poziomie

obecnie dyski maja znacznie lepsza odpornosc na wstrzasy, MTF, lepsze silniki i lozyska/zawieszenie talezy, glowic itp. wiec przy nowych nie ma znaczenia jak polozysz i kiedy zmienisz pozycje (no, powiedzmy ze raz na rok min.)