Pozycja dysku twardego a jego żywotność

Mam zamiar kupić nową obydowę do kompa no i spodobało mi sie coś takiego :

http://www.gmc.co.kr/english/programs/r … &depth2=25

z tym że gdzieś ktoś napisał że dysk powinien być w poziomie bo może się szybko zajechać … prawda to ?

Poziom lub pion, bo podobno lepiej zrównoważone siły działające na łożyska dysku a przez to dysk dłużej będzie cicho działać. Słyszałem to kilka lat temu więc nie wiem jak jest z dzisiejszymi łożyskami (o ile to nie była tylko plotka)

może być poziomo, pionowo i pod kątem, byle nie był odwrócony “do góry nogami”, mechanizmy dysku, zwłaszcza mechanizmy głowicy nie są przystosowane o pracy “do góry nogami”

http://www.pcworld.pl/news/91226/Utrata … rwina.html

czytałem to samo :stuck_out_tongue:

ale może ktoś stąd tak próbował ?

Ta obudowa jest taka “oryginalna”, że jak będziesz chciał dołożyć jakiś dodatkowy napęd, to nie będzie miejsca i będziesz musiał kupować drugą.

Zrób to sam :stuck_out_tongue: :

http://www.gmc.co.kr/english/images/pro … _img10.jpg

Te “sanki” (środkowy rysunek) przełóż do góry nogami i przykręć dysk (“sanki”) nie z boku, a od spodu do górnej ściany obudowy (zastosuj ładne śrubki).

a po co mi więcej napędów ? ; P

Jeśli nie przechowujesz na dysku dużo danych albo masz duże dyski to nie ma potrzeby mieć miejsca…ale zazwyczaj 2 przydają się. Ja w swojej obudowie mam chyba 4 zatoki na dyski a w porywach miałem podłączone 3 dyski (ciągle 2).

Mam 2 dyski i więcej mi nie trzeba kiedy coś nowego kupie to bede wymieniał bo te juz troche mają , ale nie pytam o miejsce tylko o możliwa szkodliwość takiej pozycji dla HDD :stuck_out_tongue:

przy obecnych lozyskach praktycznie nie ma to znaczenia jak lezy dysk, znaczenie ma jedynie to, by go za czesto nie przestawiac - jesli wstawisz nowy pionowo, to juz tak nalezy go instalowac w kazdej nastepnej budzie - nie to, ze padnie gdy znienisz mu orientacje, ale moze sypac bledami do czasu dotarcia sie do nowej pozycji…

Nie wiem czy potrzebne ci więcej napędów, to tylko było takie luźno dodane moje przemyślenie.

A odpowiedzią na twój problem było:

Tylko chyba mnie źle zrozumiałeś.

Ja proponowałem ten dysk który jest widoczny na zdjęciu przełożyć z pozycji pionowej na poziomą, a przy dodatkowym przełożeniu “sanek” miałbyś dysk w zalecanej pozycji (etykietą do góry).

Trzeba by jeszcze sprawdzić czy jest wystarczająco dużo miejsca na dysk (pomiędzy zasilaczem, a miejscem gdzie te czarne przewody wchodzą do przedniego panelu).

http://www.gmc.co.kr/english/images/pro … _img09.jpg

no dobra kilka razy juz widziałem tekst

a co ze starszym dyskiem który chodził sobie poziomo , mozna go postawić do pionu ? :wink:

sam musisz sprobowac i monitorowac SMART - u mnie barracuda 7200.7 sypnela badami, fizycznymi… co prawda tylko 4, ale tez zaczela ‘chrupac’ dosc ostro, wiec trzymam ja w poziomie

obecnie dyski maja znacznie lepsza odpornosc na wstrzasy, MTF, lepsze silniki i lozyska/zawieszenie talezy, glowic itp. wiec przy nowych nie ma znaczenia jak polozysz i kiedy zmienisz pozycje (no, powiedzmy ze raz na rok min.)