Pozycjonowanie "bazujące na sieci" w nokiach - fix/gps

Takie krótkie pytanie mam dotyczące wspomagaczy dla sygnału gps - pozycjonowania. Czym się zasadniczo różni agps (wspomaganie gps) od bazującej na sieci? AGPS wiem, że pobiera fixy z sieci, ale przy wyłączonym agps i włączonym bazowaniu na sieci i tak łączy się z siecią przez 3g/umts/gprs.

O ile pewien jestem, że agps bezpłatny nie jest tak w przypadku bazowania na sieci tej pewności nie mam. Ktoś byłby w stanie rozwiać moje wątpliwości co do tych metod pozycjonowania?

Samo pozycjonowanie jest bezpłatne. Czy to przybliżone (nawet ~3000m), czy na podstawie GPS. Płatne jest pokazanie tego na mapie w przypadku telefonów, na które nie ma nawigacji z wgranymi mapami. Mapy pobiera z internetu i to jest opłata, jaką ponosisz za nawigację w telefonie (np. google maps).

AGPS pobiera z internetu (różne serwery, Nokie domyślnie mają np. serwer Nokii) tzw. efemerydy satelitów GPS, co pozwala na szybsze złapanie tego “fixa”. Ze względu na to połączenie z internetem, kosztuje to tyle, ile normalne połączenie, zazwyczaj zajmuje to tylko kilka kilobajtów, więc cena to kilka groszy.

Metoda “bazująca na sieci” to metoda polegająca na danych wysyłanych ze stacji bazowych operatora - nie jest to właściwie GPS i ma zdecydowanie mniejszą dokładność.