Pożyczanie lub ściąganie gier z internetu

nie wiem czy w dobrym miejscu utworzyłem ten wątek, ale… moje pytanie brzmi czy pożyczanie lub ściąganie z internetu gier jest legalne? :?:

Jeżeli ściągniesz darmowe gry - nie ma problemu.

O pożyczaniu :o zapomnij.

a darmowych nie wolno pożyczyć?

Możesz sprecyzować, co masz na myśli.

Darmowe, to darmowe .

pożyczyć - dać komuś płyte z grą on zainstaluje grę i odda płytę

Jak przez internet dasz komuś płytę? Przecież nie słyszałem o tym, aby płytę z pudełkiem przesyłać e-mailem, to nie Poczta polska… Ściąganie płatnych gier jest nielegalnych czemu oczywiście zaprzeczają fora warezowe i piszą, że jest to legalne ale skasuj plik 24h. Nie można legalnie ściągać gier.

Nielegalne

legalne możesz pożyczyć grę jeżeli jest ona darmowa np. oparta o licencje open source,

chodziło mi pożyczyć z ręki do ręki, ale dobra dzięki…

jeżeli to gry ze sklepu, płatne to nawet z ręki do ręki nie możesz pożyczać

Sprzedaż używanych gier też jest nielegalna?

Oczywiście pożyczanie, jeśli posiadacz licencji skasowałby grę z dysku. Pewnie zależy od licencji. Ciekawa dyskusja wynikła.

nie no sprzedaż używanych gier jak najbardziej legalna jest ale tylko gdy sprzedający nie ma już zainstalowanej tejże gry u siebie na dysku, pożyczanie na podobnej zasadzie po uprzedni skasowaniu jej z dysku właściciela teoretycznie jest legalne, bo przecież gry są zwykle w tzw wersji BOX

Pożyczanie gry jest legalne gdy jest ona np. na licencji Freeware. Sprzedawać gry w żadnym wypadku (nawet jeśli już jej nie masz na dysku) jest zabronione - radzę poczytać chociażby ten tekst umowy licencyjnej co wyświetla się przy każdej licencji, jeśli ta gra nie jest na licencji freeware/opensource/podobnych to przeważnie tekst brzmi: “Kopiowanie, rozpowszechnianie, czerpanie zysku zabronione” [piszę z pamięci, bo nie pamiętam jak ten tekst dokładnie wygląda).

Tak samo w świetle prawa nie wolno wypalać gier/programów nawet dla siebie. Tylko to akurat nie jest ścigane z urzędu, bo jeśli wypalasz grę sam dla siebie to tylko ten kto tę grę stworzył ma prawo cię pozwać do sądu. Ale gdy zaczniesz gierkę wypalać i chodzić sprzedawać - w tym momencie jest to już przestępstwo ścigane z urzędu pod karą grzywny bodajże 10tys. złotych/więzienia.

Bzdura, to nie jest czerpanie zysków. Jeżeli grę sprzedajesz za tyle samo co kupiłeś lub mniej to gdzie ty widzisz ten zysk ??

Zapis ten w zadnym przypadku tego nie zabrania !!

Pokaż mi w licencji zapis o zakazie odsprzedaży, wtedy ci przyznam rację.

no dobra fiesta, tu się akurat zagalopowałem trochę, przy sprzedaży za mniejszą cenę nie masz zysku, jedynie odzyskujesz część kasy

wolno mi tworzyc kopie bezpieczenstwa zakupionych plytek, nie wolno mi tylko tych kopii sprzedawac, ani udostepniac. oryginal moge sprzedac, nikt mi nie zabroni, za cene jaka ja uznam za stosowna. ale wtedy nie moge uzywac wykonanych wczesniej kopii bezpieczenstwa - w teorii… praktyka jaka jest, kazdy widzi.

a jesli chodzi o “modyfikowanie… etc, etc…” wydaje mi sie ze chodzi tu o zdejmowanie zabezpieczen gier w celu dalszego ich rozpowszechniania. po polsku: nie wolno crackowac gierek tak zeby dzialaly bez plytek, albo zeby dalo sie je skopiowac na inny nosnik.

/offtop: swoja droga, niezly biznes sciagac darmowe gry i sprzedawac :), zauwazyc sie da to juz na allegro (vide client lineage 2: gracia2)

Wiesz to czy może czy nie może to kwestia moralna i słowna. Wyrażę się tak, jeśli chce komu pożyczyć grę nikt mu tego nie zabroni, lecz musi mieć świadomość że takie działanie może być niezgodne z licencją czyli nielegalne. Przeważnie na wielu nośnikach jest napisane, że kopiowanie, pożyczanie, wypożyczanie czy publiczne odtwarzanie jest zabronione.

Tak samo jest z wypożyczaniem gier, czyli jeśli nie jest to zgodne z licencją i jeśli nie posiadasz licencji na odpłatne udostępnianie osobom trzecim to jest również nielegalne.

pożyczyć możesz chyba tylko znajomym, rodzinie etc.

i nie wydaje mi sie zeby “gra nie mogla byc zainstalowana na dysku” bo jezeli nie ma sie plyty to wiekszosc gier i tak nie chodzi

Akurat to co podaleś (lineage2) to zły przyklad.

Gre można pobrac za darmo, ale żeby w nią grać - > TRZEBA PŁACIC, inna sprawa, że istnieje w cholere darmowych prywatnych serwerów.

A to, że instalke sprzedają na allegro, mnie nie dziwi, nie każdemu chce się sciagac 4-6 GB z neta.