Pożyczka dla znajomego przez weksel czy umowę?

(Shiva) #1

Witam,

zastanawiam się, czy jak pożyczam komuś pieniądze to jako zabezpieczenie co jest lepsze:

Zwykła umowa w takiej formie:

Czy lepiej weksel i gdzie takowy można dostać i czy musi być jakiś specyficzny?

(Krasnal666) #2

Jeśli potrzebujesz takowego zabezpieczenia przy pożyczce znajomemu - nie pożyczaj. Dobry znajomy/kolega odda zawsze. Jeżeli nie odda z ta umową, a suma nie jest permanentnie wielka, koszty sądowe i czas trwania sprawy Cię dobiją. Jeśli chcesz doliczyć "odsetki" do pożyczki taka umowa powinna być zarejestrowana w Urzędzie Skarbowym i odprowadzony od nie podatek.

(RyleC) #3

weksel, bo możesz go zrealizować w banku i wtedy to właśnie bank będzie dochodził wyegzekwowania kwoty od pożyczkobiorcy. Wzoru jako takiego nie ma - raczej określono co taki weksel powinien zawierać. Niemniej możesz sprawdzić w banku - może jakiś szablon mają.

Umowa tak jak napisano powyżej - będzie jedynie pretekstem do dochodzenia roszczeń przed sądem.

(Shiva) #4

Od weksela trzeba odprowadzać podatek?

(Kuczkowiak) #5

na bankruta niema żadnego zabezpieczenia ,najlepsze zabezpieczenie to zastaw materialny

(Wolfgar) #6

Tak jak napisał amorek273. Jak koleś jest przebiegły to nawet komornik nie pomoże Ci ściągnąć długu. W naszym wspaniałym państwie można tak robić ludzi w bambuko, że głowa mała.

Mój znajomy robił tak, że podpisywał umowę sprzedaży samochodu tejże osoby. I gdy oddawał mu kasę oddawał mu swoją umowę :slight_smile: Ciężko mi stwierdzić jak wygląda egzekucja tego typu umowy z punktu widzenia prawnego ale wydaje mi się, że będzie łatwiejsza do odzyskania niż gotówka.

http://www.rp.pl/temat/61498.html <--- tu masz trochę napisane o wekslach.

(lith) #7

A jak ta osoba tego samochodu już w tym momencie nie ma? :twisted: