Pożyczka dla znajomego przez weksel czy umowę?

Witam,

zastanawiam się, czy jak pożyczam komuś pieniądze to jako zabezpieczenie co jest lepsze:

Zwykła umowa w takiej formie:

Czy lepiej weksel i gdzie takowy można dostać i czy musi być jakiś specyficzny?

Jeśli potrzebujesz takowego zabezpieczenia przy pożyczce znajomemu - nie pożyczaj. Dobry znajomy/kolega odda zawsze. Jeżeli nie odda z ta umową, a suma nie jest permanentnie wielka, koszty sądowe i czas trwania sprawy Cię dobiją. Jeśli chcesz doliczyć “odsetki” do pożyczki taka umowa powinna być zarejestrowana w Urzędzie Skarbowym i odprowadzony od nie podatek.

weksel, bo możesz go zrealizować w banku i wtedy to właśnie bank będzie dochodził wyegzekwowania kwoty od pożyczkobiorcy. Wzoru jako takiego nie ma - raczej określono co taki weksel powinien zawierać. Niemniej możesz sprawdzić w banku - może jakiś szablon mają.

Umowa tak jak napisano powyżej - będzie jedynie pretekstem do dochodzenia roszczeń przed sądem.

Od weksela trzeba odprowadzać podatek?

na bankruta niema żadnego zabezpieczenia ,najlepsze zabezpieczenie to zastaw materialny

Tak jak napisał amorek273. Jak koleś jest przebiegły to nawet komornik nie pomoże Ci ściągnąć długu. W naszym wspaniałym państwie można tak robić ludzi w bambuko, że głowa mała.

Mój znajomy robił tak, że podpisywał umowę sprzedaży samochodu tejże osoby. I gdy oddawał mu kasę oddawał mu swoją umowę :slight_smile: Ciężko mi stwierdzić jak wygląda egzekucja tego typu umowy z punktu widzenia prawnego ale wydaje mi się, że będzie łatwiejsza do odzyskania niż gotówka.

http://www.rp.pl/temat/61498.html <— tu masz trochę napisane o wekslach.

A jak ta osoba tego samochodu już w tym momencie nie ma? :twisted: