Praca routera bez podłączania do komputera

Witam, mam pytanie dotyczące pracy routera.

Do tej pory miałem połączenie modem - router - komputer i laptopem łączyłem się przez wifi, ale teraz sprzedaję komputer i zostaje tylko laptop, a nie chciałbym do niego podłączać routera kablowo, więc… Czy zadziała zestaw modem - router i wifi laptop? Jeśli tak to jak to zrobić.

Laptopem łączyłeś się z jakim WIFI bo opisałeś to jakoś nie zrozumiale :stuck_out_tongue:

 

MODEM(jaki/jaki net?!) połączony z routerem(jakim?!) kablem do portu WAN. Następnie w routerze ustawić tryb wifi na AP i tyle.

Router jest urządzeniem samodzielnym i do pracy nie jest mu potrzebny komputer podpięty przewodowo. 

Skoro nie wiesz czy bedzie działać to tak trudno sprawdzić odłączając kabel od komputera?

Po drugie - nigdy nie używałeś internetu w laptopie przez WiFi gdy komputer był wyłączony?

Zadziała i nie musisz nic robić, po prostu odłączasz od routera komputer którego się pozbywasz i tyle.

 

Dokładnie tak z jednym małym “ale”, router konfiguruje się przez jego stronę www i można to robić również poprzez połączenie wifi ale bywają różne z tym problemy (np. po zatwierdzeniu zmian router się restartuje a potem odmawia dostępu do ustawień twierdząc że inny użytkownik już nim zarządza) dlatego zachowaj sobie kabel którym łączysz stacjonarkę z routerem i w razie potrzeby zmiany ustawień wyłącz w nim wifi oraz podłącz lapka do routera tym kablem na czas zmiany jego ustawień.

 

A to ciekawe akurat. Od ok. 5 lat moja sieć domowa opiera się na WiFi i nigdy nie miałem ww. problemu. Może to kwestia konkretnego modelu routera? W pracy, w której komputery (125 sztuk) połączone są zarówno przewodowo jak i bez, również nigdy czegoś takiego nie uświadczyłem. Może faktycznie inny użytkownik był zalogowany w czasie dokonywania zmian?

Przede wszystkim nie powinno się aktualizować oprogramowania przez WI-FI. Z resztą nie powinno być problemu. Ja również się logowałem do panelu i zmieniałem ustawienia przez WI-FI i nie miałem z tym większych problemów, ale wiadomo są różne sprzęty i oprogramowanie.

A to dlaczego?? Najdziwniejsza informacja jaka mogła się pojawić w tym wątku.

Miałem na myśli oprogramowanie routera. Raczej nie bez powodu za każdym razem przy aktualizacji większość producentów dodaje taką informację. :slight_smile:

Nikt inny zalogowany nie był, to był mój router w moim domu.

Może to jest kwestia konkretnego modelu routera, był to Netgear WGR614 v6.

Wiem że zmiana niektórych ustawień (przynajmniej w routerach Netgear ale podejrzewam że nie tylko) wymusza ponowne uruchomienie się routera w celu wprowadzenia tych zmian i wymaga to ponownego zalogowania się na routerze po restarcie.

W przypadku gdy tych zmian się robi przez wifi może się zdarzyć taka anomalia jak napisałem wyżej, dodam jeszcze że po zrestartowaniu ręcznym routera wróciło to do normy ale warto mieć na uwadze że coś takiego może się przytrafić.

 

O tym żeby nie robić aktualizacji firmware routera poprzez wifi producenci często informują na stronie z plikiem aktualizacyjnym.