Praca w branży programistycznej

Witam.

Mam prawie 18 lat ale jestem zdecydowany, żeby pracować w przyszłości w branży IT Development i mam dylemat w którym kierunku się rozwijać. Znam PHP z frameworkiem Symfony 2 oraz Javę na tym samym poziomie (mniej więcej średnio). Jakie są Wasze opinie? Który z nich byłby lepszy w przyszłej karierze zawodowej?

Przyzwoita znajomość dowolnego z tych dwóch języków przyniesie ci pracę. Ale… Java jest bardziej złożona (masa zastosowań i frameworków), za to Javowcy mogą zarobić więcej. Dodatkowo (sytuacja znana mi tylko z opowieści) programistów/designerów PHP jest na tyle wielu, że popularne jest żerowanie na białym murzyństwie (dwa miesiące praktyk/stażu i do widzenia).

Co do tego białego murzyństwa, to dużo zależy od samego murzyna. Większość mówi że zna a jak przyjdzie co do czego to szuka w google :stuck_out_tongue:

Skąd wiesz, że znasz je średnio? Masz już na koncie jakieś projekty mające zastosowanie praktyczne?

W javie jeszcze nie, w php napisałem od podstaw forum internetowe :wink:

A to pytanie co chcesz robić.

PHP to głównie WWW. Oczywiście gdzie indziej można to zastosować, jednak jego wydajność w porównaniu np. do C++ jest masakrycznie słaba.

Java jest uniwersalna, co wyżej już pisali. Tu masz większą możliwość wyboru co chcesz robić - czyli w sumie klojny problem. Na jaką platformę chcesz się nastawić?

Ja też kiedyś myślałem, że znałem HTML i PHP dobrze, ale to coś jak podróż głównymi szlakami po świecie - niby jadąc głównymi drogami widzisz znacznie więcej niż w okolicy, ale również się dowiadujesz ile jest terenów nie zwiedzisz. Możęeto mało jasne, ale jakoś ta filozofia poziomu wiedzy danego jeżyka jest zagmatwana :wink:

W firmach które jadą na standardowych i tanich zastosowaniach to się sprawdzi, ale w przypadku czegoś większego i tym samym bardziej opłacalnego dla pracodawcy/zleceniodawcy takie zagrywki nie mają sensu i raczej się nie trafiają. No chyba, że “góra” żyje innym życiem;-)

Ale faktem jest też to, że średnio programista języków C#/VB/Java jest bardziej cenny niż PHP. Sam jestem ciekawy czy ta średnia PHPowców jest zaniżana własnie przez przypadki tego “murzyństwa”, czy przez samą popularność i ogólne łatwą dostępność Niestety bardziej szczegółowych i w miarę skróconych statystyk nie widziałem.

Myślałem że znam dobrze PHP i SF2 , ale gdy poszedłem do firmy na praktyki poczułem się malutki strasznie :smiley:

Właśnie najbardziej z tych dwóch języków lubię javę, ale nie wiedziałem , czy myśląc o przyszłej pracy jest to dobry wybór. Bo mimo, że programowanie to moje hobby, to byłoby wspaniale, gdyby ktoś mi jeszcze za to płacił, a wiem, że np umiejąc Pascala tylko bardzo trudno pracę znaleźć

Jeśli chodzi o ilość ofert i wysokość zarobków, to Java stoi chyba najlepiej. Równie wysokie zarobki są w .NET, ale ofert pracy nieco mniej. Więcej ofert jest w PHP, ale i średnie zarobki niższe.