Praca w serwisie komputerowym

Witam.

We wrześniu idę do 2 klasy LO, jednak już teraz warto pomyśleć nad przyszłą pracą.

Myślę nad zatrudnieniem w serwisie komputerowym. Naprawiałem komputery znajomym, składałem na zamówienie itp. więc mam jakieś doświadczenie. Jeśli chodzi o umiejętności to może wymienię co umiem:

 

Hardware

Złożenie całego zestawu komputerowego od podstaw

Wymiana jakiejkolwiek części w komputerze

Wymiana chłodzenia/pasty termoprzewodzącej na procesorze

Diagnostyka dysku twardego (MHDD, Victoria) i RAM(Memtest 86)

Mierzenie napięć zasilacza miernikiem

Wymiana kondensatorów na płycie głównej

Diagnostyka ogólnych awarii komputera

 

Software

 

Instalacja systemu Windows(od 98 do 8) i Linux(większość dystrybucji)

(łącznie z instalacją sterowników/programów)

Ogólna optymalizacja systemu(usuwanie niepotrzebnych plików i programów)

Skanowanie pod kątem wirusów i ew. usuwanie ich(większość antywirusów, program MBAM)

Usuwanie programów szpiegujących

Konfiguracja większości popularnych programów

Rozwiązywanie problemów z uruchomieniem systemu (BOOTMGR, NTLDR)

Backup programów/plików

 

 

To czego nie umiem/umiem słabo i będę się dokształcał :

 

Konfiguracja sieci przewodowych/bezprzewodowych

Odzyskiwanie danych z uszkodzonych dysków

 

 

I teraz moje pytania:

 

  1. Wiem, że to co wyżej napisałem to raczej takie podstawy. Czego jeszcze się douczyć, by móc zdobyć pracę w takim serwisie?

  2. Jakie wykształcenie trzeba mieć, by w tym pracować i czy bardziej liczy się samo wykształcenie czy raczej wiedza nabyta?

  3. Czy to się opłaca?

  4. Jaka jest szansa na znalezienie pracy?

 

Dziękuję za wszelkie odpowiedzi i pozdrawiam :slight_smile:

Jeśli mówimy o typowym lokalnym serwisie to…

 

  1. Douczyć się dobrze tego co wspominałeś i tego co potrafisz.

  2. Wystarczy matura, choć lepiej mieć skończone jakiekolwiek studia (niestety).

  3. Nie (1500-2000 zł, jeśli jesteś zatrudnionym; ta kwota to koszty mieszkania i jedzenia, mieszkając w średnich warunkach, czyli wychodzisz na zero. Nawet ok 3,5 tys., jeśli własna firma, ale zazwyczaj wtedy to ok 3k)

  4. Średnia (dużo ludzi to potrafi w podobnym stopniu jak Ty i często większym).

Ja dożucę od siebie: czytanie schematów ideowych . Bo jeśli zmierzysz napiecie i go nie będzie lub będzie zaniżone to pasuje znajść powód. Lutowanie BGA (hotair) .Servis to nie tylko system i skanowanie. Warto też umieć robić pomiary oscyloskopem (monitory).