Prądożerność mojego PC


(K3NJI) #1

Witam, jak w tytule, czy da się określić w jakiś sposób ile Watt ciągnie mój PC?

Czy są do tego jakieś kalkulatory czy jak inaczej to policzyć, widziałem Watomierze w gniazdku na allegro ale wydam 50 zł a przyda mi się to wyłącznie jeden raz więc korzyść niewymierna.

 

Pytam o to ponieważ dużo płacę za prąd i szukam oszczędności, kiedyś PC kupiłem do grania ale teraz tylko służy mi do Internetu i tak się zastanawiam czy by go nie sprzedać albo komuś oddać a kupić sobie bylejakiego lapka bo ponoć mniej prądu ciągną.

 

Jeśli było to nakierujcie:)

 

Specyfikacja mojego PC:

Procesor AMD Athlon II X4 640 64 bit 4 rdzenie po 3,0 Ghz

Pamięć RAM 4GB DDR3

P główna FOXCONN A6GMV

Grafika ATI Radeon HD 5770 z 1GB DDR5

Zasilacz Rasurbo 550

dysk Hitachi 1TB


(Longhorn2009) #2

Tutaj przy mocniejszym GPU sprzęt pobierał z Athlonem 645 niespełna 90watt w spoczynku http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Premiera_wiecej_rdzeni_i_megahercow_od_AMD-3278/strona/11209.html Nowsze generacje Intela współpracujące z iGPU jak widać osiągają wyniki niewiele gorsze jak mocniejsze laptopy http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/intel-haswell-od-pentium-do-core-i5/strona/21366.html


(neXt___) #3

http://www.extreme.outervision.com/index.jsp


(samonek4) #4

Joulemeter:

http://research.microsoft.com/en-us/downloads/fe9e10c5-5c5b-450c-a674-daf55565f794/

http://www.windows8downloads.com/win8-joulemeter-jfgiphgo/


(K3NJI) #5

w Joulmeter jakoś się nie odnajduje, nie mogę tego skalibrować

antywira raczej wolałbym mieć:)

software co jakiś czas czyszczone

 

liczyłem na tej stronie, którą podał Next i wyszło mi 366 Watt O_O

czy to nie jest podane przypadkiem pod obciążeniem taka wartość? Jeśli nie to już znalazłem przyczynę moich wysokich rachunków…

 

A słuchajcie jeszcze taki myk, bo trochę poczytałem - jakby tak zliczyć TDP wszystkich podzespołów zsumować to nie wyszłaby mi wartoś jaką pc pobiera? tylko, że to chyba byłoby max jaki może pobrać a nie np podczas luznego przegladania internetu…hmm


(Longhorn2009) #6

Kalkulatory mocy liczą właściwą dla danego zestawu moc zasilacza, nie pobór prądu.

Metoda z TDP też jest totalnie nietrafiona, z resztą nie dla każdego podzespołu się podaje tą wartość.


(K3NJI) #7

kurde to już sam nie wiem

a jakbyś miał tak strzelać - to ile byś dał samej mojej jednostce prądożerności?? wiadomo jakiś rozrzut od - do?

 

głośniki i monitor to u mnie +70W a tyle to już całkowitej mocy potrzebuje laptop mojej siostry, w każdym bądź razie tak ma napisane na obudowie pod spodem:)


(Longhorn2009) #8

Przecież podałem ci w pierwszym poście link do testu, gdzie także zmierzono pobór prądu nawet mocniejszego PC od twojego i wyszło że twój sprzęt pobiera ok 100W przy typowym użytku. Na wartości napisane w tabliczkach znamionowych nie patrz. Zauważ, że zasilacz w PC który masz ma np. moc na naklejce 400W, co nie znaczy że tyle właśnie pobiera prądu.


(Martin8731) #9

mój stary komputer z starym celeronem brał 100-150W w zależności od obciążenia - mierzone watomierzem właśnie. Laptopy biorą po 30W więc jest zauważalna różnica.


(Cedar) #10

Według tego testu, do którego link podałeś zużywa niecałe 90 wat bez obciążenia, a to w tym przypadku oznacza uruchomiony jedynie sam czysty system. Po uruchomieniu przeglądarki z kilkoma kartami, do tego z wszechobecnym flashem jestem pewny, że ten pobór prądu znacząco wzrośnie (do około 150- 200 wat)

Nigdzie tym teście (nie przeglądałem szczegółowo) nie znalazłem sposobu w jaki mierzono moc pobieraną przez dany zestaw testowy.

 

Przeciętny laptop przy takiej pracy pobiera 30 - 60 wat czyli jest to znacząca różnica w poborze prądu w stosunku do podanego komputera stacjonarnego.


(Martin8731) #11

Tylko watomierz da Ci dokładne pomiary, żaden program Ci nie pokaże ile dokładnie prądu bierze komputer.