Praktyki w technikum są płatne czy bezpłatne?

Jak w temacie:) czy uczeń technikum powinien dostawać pieniądze za praktyki?

Może ale nie musi, to wszystko zależy od warunków i od samej szkoły

Raczej na odwrót, to on powinien zapłacić.

Przecież dopiero się uczy, więc zawraca tylko głowę pracownikom. Łaskę robią że w ogóle chcą takiego przyjąć na praktykę. Chociaż zazwyczaj firmy nie chcą zapłaty, przyjmują praktykantów z dobroci serca. :smiley:

Trudno sobie wyobrazić, by ktoś zaraz po wyjściu ze szkoły potrafił dobrze wykonywać jakąś pracę która generuje zysk dla firmy. Do wykonywania jakiejkolwiek pracy trzeba nabrać wprawy, do tego potrzebne są praktyki.

Gdyby mieli płacić, to idąc tym tokiem myślenia można dojść do wniosku, że za przychodzenie do szkoły i odrabianie lekcji również należy się zapłata.

Proponuję po technikum studia medyczne- szpitale podobno płacą praktykantom. A później pensja zależy wyłącznie od wykształcenia, nie ma nic wspólnego z umiejętnościami i zaangażowaniem. Można pół dnia siedzieć i pić herbatę, parę razy przejść się po oddziale, jak jakiś pacjent narzeka że go boli to mu się mówi że przecież jest chory więc musi boleć.

hmm nie zgodzę się z tym ponieważ akurat w moim technikum, które bądź co bądź należy do najlepszych w Województwie a najlepsze o tym profilu, często uczniowie mają większą wiedzę niż nauczyciele…i znam wiele osób z mojej szkoły, które zarabiają nie małe pieniądze po szkole tworząc witryny www lub zajmując się administracją…

To, czy dostanie się zapłatę za praktyki, czy nie zależy od zakładu, w którym odbywają się praktyki, a konkretniej od jego “zarządu” i od pracy, jaką wykonuje się na praktykach.

Przekonałem się o tym na własnej skórze :stuck_out_tongue:

Trzy lata temu podczas praktyki zawodowej (3 klasa technikum czteroletniego) nasza klasa miała praktyki. Jedna grupa (moja) miała praktyki na Kopalni Węgla Kamiennego (dział hydrauliki siłowej), a druga grupa w hucie stali. Grupa mająca praktyki w hucie stali otrzymała groszową zapłatę za miesiąc praktyk, my (KWK) zaś nic :lol:

Za dodatkowe praktyki, które odbywaliśmy w szkole, w której się uczyłem, również nie dostałem oczywiście nic :lol: