Prawa człowieka (poprawianie lub usuwania postów) - konto na stronie zablokowane


(Djzon) #1

Mam tymczasowy "ban" (na prawie 2 lata) na POLSKIM FORUM a możliwość NAJPIERW usunięcia własnych postów? a potem usunięcia konta...

 

... moje pytanie brzmi czy w prawie człowieka obowiązuje ustawa do usuwania/poprawiania własnych postów nawet jeśli konto zostało zablokowane...? jeśli tak to prosiłbym o artykuły, zgłoszę to do administracji i powołam się na jakiś artykuł... itp.


(fiesta) #2

 

A coś takiego istnieje?  

 

A  nawet  jak już, to zaręczam  ci  że nie  ma  tam aż takich szczegółów,  które tyczą for internetowych.

 

Zamieszczając treści w internecie musisz się liczyć  z tym że stają  się  one publiczne.


(Djzon) #3

fiesta - znalazłem odpowiedż prawnika:

Co o tym sądzisz… czy faktycznie nie mogę usunąc własnych postów?

 

http://www.eporady24.pl/forum_dyskusyjne_usuwanie_konta_i_postow_bylego_uzytkownika,pytania,17,110,4229.html

 

Po pierwsze zakaz miał być tylko do 13.05.2014 (na 1000%) do godziny 19:00

Więc zalogowałem się niedługo po godzinie 19:00 i zakaz przedłużony do 2016-12-31.

Czy tak można kogoś oszukiwać?


(system) #4

No cóż, jak w wielu przypadkach internetowych, prawo nie nadąża za rozwojem technologii/techniki itp. Po prostu, w przypadkach internetowych istotny jest regulamin forum, który użytkownik przyjmuje do wiadomości i potwierdza. I tyle…

W przypadkach czynności użytkownika sprzecznych z danym regulaminem trzeba się liczyć z konsekwencjami wynikającymi z jego treści. Droga odwoławcza użytkownika, w przypadku poczucia krzywdy, również musi być wtedy zgodna z regulaminem danego forum.

Prawo krajowe (w tym “prawa człowieka”, jak to nazwałeś) nic Ci w tym przypadku nie pomoże chyba, że owe “konsekwencje” powodują naruszenie konkretnych, obowiązujących przepisów prawa karnego lub cywilnego, np. narażają Cię ( z imienia i nazwiska ) na wymierną, nie anonimową szkodę. Pozostaje wówczas, niestety, tylko droga sądowa.


(Djzon) #5

To jest nie tylko forum ale także ogólna strona, ale są też pewne strony (jak by to nazwać? -> bardziej przyjaźniejsze dla użytkowników np. gdyby doszło do zablokowania uzytkownika, to użytkownik może przeglądać stronę (mieć wgląd w własny profil, posty) ale nie może pisać nowych postów… To jest o wiele przychylne dla użytkownika a nie takie coś jak przy próbie zalogowania widoczny jest tylko napis… ze konto zostało zablokowane i NIC WIĘCEJ NIE MA.


(fiesta) #6

Ale do kogo masz pretensje?

Nawarzyłeś piwa to go wypij.

Najwidoczniej mają taki regulamin, trzeba było się z nim zapoznać i go przestrzegać. Teraz byś nie musiał kombinować z kruczkami prawnymi i prawami człowieka :stuck_out_tongue:


(Djzon) #7

fiesta - zablokowali bo się przestraszyli , że znalazłem setki a może więcej (mniejsza o to^^), które naruszają regulamin. I pewnie nie chciało się moderatorom sprawdzać tysięcy postów… (woleli usuwać pojedyncze - po zgłoszeniu)


(Vidivarius) #8

Na pewno powinni ci udostępnić możliwość wykasowania postów. Można się powołać na:

  1. Ostatni wyrok Europejskiego Trybunału nakazujący Googlowi do usuwania linków do treści o tobie zindeksowanych przez wyszukiwarki. Nie dotyczy to twojej sytuacji wprost, ale wskazuje na prawo do zacierania swoich śladów w internecie. http://www.dobreprogramy.pl/Google-przegrywa-w-sprawie-o-prawo-do-bycia-zapomnianym-wyszukiwarki-musza-kasowac-linki-na-zadanie,News,54336.html

  2. Prawo autorskie. Jako autor wypowiedzi /dzieła zgodnie z prawem możesz żądać zaprzestania rozpowszechniania twoich dzieł pod postacią postów :slight_smile:

  3. Ustawa o ochronie danych osobowych. Masz prawo do wglądu do bazy zawierającej twoje dane, żądania ich poprawienia lub ich usunięcia.

  4. Kodeks cywilny daje ci prawo do dbania o swój wizerunek i żądania tym samym zaprzestania działalności go podważającej. Np nie utożsamiasz się z danym forum, twoja obecność na nim jest dla ciebie obraźliwa, uwłaczająca, nie chcesz aby twój wizerunek (nawet pod postacią avatara i nicku) był z nim powiązany - żądasz zatem usunięcia wszelkich śladów i powiązań z nim.

Z powyższych nie zawsze da się skorzystać, np gdy są dowodem na złamanie prawa.

To pomysły, takie “na-szybko”. Prawnikiem nie jestem


(lith) #9

No innego dane osobowe, a co innego jakiś nick w necie… 


(Vidivarius) #10

@lilith

“No innego dane osobowe, a co innego jakiś nick w necie…”

Jeśli ów nick da się powiązać z imieniem i nazwiskiem, lub innymi danymi osobistymi to już podlega ustawie o ochronie danych osobowych. Zgodnie z ustawą danymi osobowymi są takie dane, które można powiązać z konkretnym człowiekiem, nawet gdy nie występuje nazwisko, np. adres i nr telefonu. Ustawa nie wyszczególnia ścisłego katalogu danych osobowych, w tym nie wyklucza np. nicku. Bo czyn się różni nick z forum od pseudonimu, czy miana gdy da się powiązać z konkretnym człowiekiem?

Na gruncie kodeksu cywilnego każdy ma prawo do ochrony swojego dobrego imienia, niezależnie czy występuje pod swoim nazwiskiem czy pseudonimem/nickiem.


(Kpc21) #11

Obawiam się, że post na forum (o ile nie jest to np. wiersz) może mieć niewiele wspólnego z ustawą o prawach autorskich. Generalnie rzecz biorąc utwór by być chroniony prawem autorskim musi mieć charakter oryginalny, twórczy i indywidualny, co określić nie jest wcale łatwo.


(Djzon) #12

Chciałbym … ale oni specjalnie chyba to robią…podali mi link …niby do kasowania konta i niewiele więcej nie napisali (chyba to AUTOMAT??)


(Vidivarius) #13

Jak najbardziej. Stąd ta emotikona na końcu wypowiedzi. Niemniej nie mamy pojęcia jakiego charakteru są to posty. Poza tym nie ma ściśle ustalonych kryteriów i granic gdzie się zaczyna “oryginalny charakter, indywidualny, twórczy, etc.”

Dla przykładu moje powyższe posty. Noszą znamiona indywidualizmu i oryginalnego charteru. Wynika to ze specyfiki mojego języka, formułowania zdań i poglądów. Twórczy - podobnie jak krótkie notatki newsowe, co do których nikt nie ma wątpliwości, że podlegają prawu autorskiemu. Różnią się jedynie okolicznościami i miejscem publikacji. Wszak prawem autorskim może być obłożone nawet jedno zdanie - “Cukier krzepi”.


(Djzon) #14

To jest forum “czysto” konwersacyjne (ludzie piszą tylko posty)

ale czy ja chciałbym na zwsze zostawić “własnego autorstwa wypowiedzi (np. opisującą moją osobą) ??” - Oczywiście, że NIE!

po drugie są ZAŁąCZNIKI - - 100% mojego autorstwa (np. grakika, zdjecia itp.)


(Saper82) #15

Może po prostu napisz do nich żeby skasowali Twoje posty. Próbowałeś?


(Djzon) #16

Sprawa wyjaśniona, poskutkowało. Odblokowali konto. Skasowałem posty…a według ich regulaminu moje konto zostanie skasowane po 3 miesiącach (tzn moje dane będą jeszcze przez 3 miesiące)…, które następnie automatycznie zostanie skasowane.

:slight_smile:

Czyli WSZYSTKO OK.


(Vidivarius) #17

To napisz chociaż co zrobiłeś, że w końcu zadziałało. Tak po dobroci poszli ci na rękę? Czy może zasugerowałeś, że masz kolegów z Białorusi co świetnie strzelają z kałachów i tak się składa, że wkrótce przyjeżdżają cię odwiedzić? :wink:


(Djzon) #18

Vidivarius przytoczyłem im to co napisałeś (post 8#)  :slight_smile: i  “zmiękła im pałka”, więc odblokowali :slight_smile:


(lith) #19

@Vidivarius

Szczerze mówiąc myślę, że ciężko byłoby w sądzie udowodnić, że nick podpada pod dane osobowe. Jakbyś miał pod ręką jakiś wyrok to możesz podlinkować. 


(Vidivarius) #20

@lith

Proszę :slight_smile:

Źródło: http://di.com.pl/news/28022,0,Nick_tez_moze_byc_uznany_za_dane_osobowe.html

 

@djzon

Cieszę się, że na coś się przydały moje wypociny :slight_smile: