Prawa dostępu dla folderów

(Movement) #1

Mam dwa pytania:

1. Mam dwa profile uzytkowników w moim PCLinux. Chcę zrobić, żeby drugi użytkownik nie mógł oglądać zawartości mojego folderu /home/xxx (bo może je podejrzeć po porstu tam wchodząc). Ale we właściwościach folderu w zakłądace Prawa dostępu nie da się jednoznacznie określić, żeby np. user Paweł nie mógł otworzyć wybanych przeze mnie folderów. Hasło admina znam tylko ja.

2. Gdzie w PCLinux (KDE oczywiście) jest jakiś aplet zarządzania użytkownikami? (tworzenie nowych itp)

(Sawyer47) #2

Myślę, że ten artykuł Ci pomoże.

http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/20 ... -linuksie/

(Movement) #3

Dużo tam nie znalazłem. CHodzi mi o to, że mam na dysku folder np. FOLDER i chcę żeby inny użytkownik nie miał do niego praw dostępu (bo może on wejść ze swojego konta do /home//FOLDER i sobie otworzyć go. W Windows się dawało prawym na folder, wpisywało się nazwę usera i ustalało dwoma kliknięciami prawa dostępu.

(matiit) #4

Tak to jest w GNOMIE

http://img529.imageshack.us/my.php?imag ... nu1yv0.png

To samo możesz ustawic poleceniem chmod z odpowiednimi parametrami.

(system) #5

A ja mam pytanie (nie będę w tej sprawie tworzyć nowego tematu bo jest po części związane z tą sprawą)

Zainstalowałem sobie linuxa ( Ubuntu ) jak drugi system operacyjny na moim komputerze (drugi to oczywiście Windows). Wszystkie windowsowskie dyski twarde to NTFS i tam mam wszystkie pliki które chciałbym również używać w systemie Linux i po części mogę to zrobić (odtwarzać filmy i muzykę, oglądać zdjęcia itp) ale gdy chciałem przenieść jeden z plików okazało się że nie mam praw dostępu do wykonania tej operacji :frowning: Dlaczego tak jest ??

(system) #6

Dziwne... Jeśli chcesz przenieść pliki z partycji Windowsa (którą Ubuntu widzi i odczytuje), do swojego folderu domowego, nie powinno być żadnych kłopotów. Na pewno nie przenosiłeś do folderu głównego, czy coś w tym stylu? Możesz użyć

gksu nautilus

,

ale problem może leżeć w czym innym. Nie wiem, czy do końca zrozumiałem twoją wypowiedź.

(system) #7

Ja chciałem po prostu uporządkować dysk z multimediami (w formacie NTFS) - chciałem przenieść film o mojej szkole z D:/ściągnięte do folderu D:/multimedia/inne. Nie próbowałem przenosić plików do folderu domowego Linux

(Deathspell666) #8

No oczywiście ze jest i będzie problem ;>, jako że starasz sie przenieść plik to i jednocześnie starasz się go usunąć z partycji ntsf, jako że nie masz możliwości zapisywania na ntfs to i nie możesz usunąć pliku ;>

Masz jedynie możliość jego odczytu czyli i kopiowania, jeśli chcesz mieć możliwość przenoszenia czyli zapisu na ntfs to zainstaluj sterownik ntfs3g

(system) #9

Konkretna odpowiedź :smiley: Dzięki stary za rade :slight_smile: Kto wie - może w końcu przeniosę się na Linuxa - zawsze mnie coś w nim zniechęcało - a dla osoby początkującej który Linux jest najlepszy ?? Jakie środowisko jest przyjaźniejsze dla początkującego?

(Sidkiler) #10

Ja polecam PCLinuxOS, to distro naprawde jest świetne wszystko działa mp3, filmy, internet oczywiście po skonfigurowaniu (co jest banalne). Co do środowiska to PCLinuxOS ma domyślnie kde i uważam że to środowisko będzie najlepsze dla początkującego.

(system) #11

Hmm... mnie dużo osób namawia na Ubuntu albo Minta (w KDE) ale ja się nie znam :slight_smile:

Mam jeszcze jedno pytanie - instalując Linuxa jako drugi OS na komputerze (pierwszym jest Windows) potem jest oko wyboru systemu operacyjnego - jak zrobić aby pierwszym systemem (domyślnym) był Windows (to ze względu na moich rodziców). Czy jest to w ogóle możliwe ??

(matiit) #12

tak i nie sprawia to problemów.

(Sidkiler) #13

Oczywiście, że jest. Ja np mam windowsa obok pclinuxos i domyślnym systemem jest właśnie windows. Nie wiem jak jest w przypadku innych distro, ja sobie domyślnego windowsa ustawiłem już podczas instalacji. Oczywiście można to zmienić w każdej chwili. Co do ubuntu miałem z nim styczność tylko z live cd. Najlepiej jakbyś sobie ściągnął ubuntu i pclinuxos uruchomił jako live cd i wybrał który bardziej ci pasuje. Ja tak zrobiłem

(system) #14

A może tak krótka porada JAK TO ROBIĆ ?? (jak ustawić Windows'a na domyślny system)

(matiit) #15

było wiele razy na Tym i innych forach

(system) #16

włąśnie znalazłem i chciałem usunąć to zapytanie ale mnie wyprzedziłeś :stuck_out_tongue: