Prawa dostępu dla folderów

Mam dwa pytania:

  1. Mam dwa profile uzytkowników w moim PCLinux. Chcę zrobić, żeby drugi użytkownik nie mógł oglądać zawartości mojego folderu /home/xxx (bo może je podejrzeć po porstu tam wchodząc). Ale we właściwościach folderu w zakłądace Prawa dostępu nie da się jednoznacznie określić, żeby np. user Paweł nie mógł otworzyć wybanych przeze mnie folderów. Hasło admina znam tylko ja.

  2. Gdzie w PCLinux (KDE oczywiście) jest jakiś aplet zarządzania użytkownikami? (tworzenie nowych itp)

Myślę, że ten artykuł Ci pomoże.

http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/20 … -linuksie/

Dużo tam nie znalazłem. CHodzi mi o to, że mam na dysku folder np. FOLDER i chcę żeby inny użytkownik nie miał do niego praw dostępu (bo może on wejść ze swojego konta do /home//FOLDER i sobie otworzyć go. W Windows się dawało prawym na folder, wpisywało się nazwę usera i ustalało dwoma kliknięciami prawa dostępu.

Tak to jest w GNOMIE

http://img529.imageshack.us/my.php?imag … nu1yv0.png

To samo możesz ustawic poleceniem chmod z odpowiednimi parametrami.

A ja mam pytanie (nie będę w tej sprawie tworzyć nowego tematu bo jest po części związane z tą sprawą)

Zainstalowałem sobie linuxa ( Ubuntu ) jak drugi system operacyjny na moim komputerze (drugi to oczywiście Windows). Wszystkie windowsowskie dyski twarde to NTFS i tam mam wszystkie pliki które chciałbym również używać w systemie Linux i po części mogę to zrobić (odtwarzać filmy i muzykę, oglądać zdjęcia itp) ale gdy chciałem przenieść jeden z plików okazało się że nie mam praw dostępu do wykonania tej operacji :frowning: Dlaczego tak jest ??

Dziwne… Jeśli chcesz przenieść pliki z partycji Windowsa (którą Ubuntu widzi i odczytuje), do swojego folderu domowego, nie powinno być żadnych kłopotów. Na pewno nie przenosiłeś do folderu głównego, czy coś w tym stylu? Możesz użyć

gksu nautilus

,

ale problem może leżeć w czym innym. Nie wiem, czy do końca zrozumiałem twoją wypowiedź.

Ja chciałem po prostu uporządkować dysk z multimediami (w formacie NTFS) - chciałem przenieść film o mojej szkole z D:/ściągnięte do folderu D:/multimedia/inne. Nie próbowałem przenosić plików do folderu domowego Linux

No oczywiście ze jest i będzie problem ;>, jako że starasz sie przenieść plik to i jednocześnie starasz się go usunąć z partycji ntsf, jako że nie masz możliwości zapisywania na ntfs to i nie możesz usunąć pliku ;>

Masz jedynie możliość jego odczytu czyli i kopiowania, jeśli chcesz mieć możliwość przenoszenia czyli zapisu na ntfs to zainstaluj sterownik ntfs3g

Konkretna odpowiedź :smiley: Dzięki stary za rade :slight_smile: Kto wie - może w końcu przeniosę się na Linuxa - zawsze mnie coś w nim zniechęcało - a dla osoby początkującej który Linux jest najlepszy ?? Jakie środowisko jest przyjaźniejsze dla początkującego?

Ja polecam PCLinuxOS, to distro naprawde jest świetne wszystko działa mp3, filmy, internet oczywiście po skonfigurowaniu (co jest banalne). Co do środowiska to PCLinuxOS ma domyślnie kde i uważam że to środowisko będzie najlepsze dla początkującego.

Hmm… mnie dużo osób namawia na Ubuntu albo Minta (w KDE) ale ja się nie znam :slight_smile:

Mam jeszcze jedno pytanie - instalując Linuxa jako drugi OS na komputerze (pierwszym jest Windows) potem jest oko wyboru systemu operacyjnego - jak zrobić aby pierwszym systemem (domyślnym) był Windows (to ze względu na moich rodziców). Czy jest to w ogóle możliwe ??

tak i nie sprawia to problemów.

Oczywiście, że jest. Ja np mam windowsa obok pclinuxos i domyślnym systemem jest właśnie windows. Nie wiem jak jest w przypadku innych distro, ja sobie domyślnego windowsa ustawiłem już podczas instalacji. Oczywiście można to zmienić w każdej chwili. Co do ubuntu miałem z nim styczność tylko z live cd. Najlepiej jakbyś sobie ściągnął ubuntu i pclinuxos uruchomił jako live cd i wybrał który bardziej ci pasuje. Ja tak zrobiłem

A może tak krótka porada JAK TO ROBIĆ ?? (jak ustawić Windows’a na domyślny system)

było wiele razy na Tym i innych forach

włąśnie znalazłem i chciałem usunąć to zapytanie ale mnie wyprzedziłeś :stuck_out_tongue: