Prawdopodobnie uszkodzona karta graficzna


(micechal) #1

Witam. Dwa dni temu słuchałem sobie muzyczki z foobara i przeglądałem internet Operą i testowałem swój prosty program w C. Nagle monitor przełączył się w tryb oszczędny (dzieje się tak gdy nie znajdzie źródła), a muzyka dalej grała. Po kilku sekundach wywaliło bluescreena, ale tak szybko znikł, że niec nie zdążyłem przeczytać. Przy kolejnym włączeniu literki jeszcze przed Windowsem miały na sobie dziwne kolorki, były trochę jaśniejsze w niektórych miejscach. Windows włączyłem w trybie System Recovery, ale szukał, szukał i nic nie znalazł. Przy następnym uruchomieniu literki nadal były dziwne, ale tym razem wybrałem tryb normalny. Windows po ekranie startowym wywalił bluescreena, coś z NONPAGED AREA i 0x00000050 (nie wiem czy tyle zer). Zrestartował się i tym razem literki już wyglądały dobrze i system normalnie chodził, ale bo 3 godzinach stało się dokładnie to samo, + chwilę przed wywaleniem się systemu pokazał się komunikat Sterownik ekranu odzyskał sprawność, po czym bsod. Pobawiłem się trochę, ale nic nie dawało skutku, więc poszedłem spać i następnego dnia normalnie zabootował i znów po około 2 godzinach to samo i nie mogłem zabootować. Znowu mi się udało i chodził dobrze, a potem po jeszcze krótszym czasie, bo około jednej godziny znów to samo i od tej pory nie mogę go odpalić, działa tylko tryb awaryjny i wygląda tak: http://iv.pl/images/85211756637842185494.png (nie wiem, czy widać te kolorowe paseczki i kwadraciki) Moja karta graficzna to stary GeForce 7300GT, a procesor E2180. Jeśli karta jest uszkodzona, to czy moglibyście polecić cos z podobną wydajnością w cenie do 50zł? Może troszkę więcej. Dobrze by było żeby uciągnęła jakieś stare gierki. Na 7300GT dobrze mi się grało w Half-Life 2 i Portala 2, czy w tej cenie da radę znaleźć coś dobrego? Nie musi być nowa, może być używana z Allegro. Z góry dzięki za odpowiedź.


(igrek) #2

Musiałbyś zrobić zdjęcie, screen tego nie pokazuje. Ale objawy które opisujesz wskazują na uszkodzoną grafikę, poza tym , jeśli bez sterowników karta działa normalnie to masz odpowiedź.


(micechal) #3

Jak sprawdzić czy bez sterowników działa normalnie? I czy przy uszkodzonej karcie byłoby tak, że raz działa a raz nie? Jeśli jest uszkodzona, to poleciłbyś coś podobnego wydajnościowo w cenie do 70zł?


(Seba_K.) #4

Problem nie musi być z kartą graficzną. Informacje o błędzie 0x00000050 masz w tej tabelce: http://www.hotfix.pl/bledy-systemu-wind … od-a11.htm


(micechal) #5

Odinstalowałem sterownik Nvidia i zabootował normalnie, ale na ekranie nadal są takie kolorowe kwadraciki: http://i.imgur.com/pwNLO.jpg Myślę, że to wina karty graficznej. Robiłem memtest, ale nie było żadnych błędów.

Dodane 22.11.2012 (Cz) 19:04

Co sądzicie o takiej jako zamiennik: http://allegro.pl/radeon-hd-6450-gigaby … 16930.html ? Nada się? Jest wydajniejsza od 7300GT?


(Jaro070) #6

BGA odkleiło się od płytki PCB. W cenie do 70 zł ten Radeon będzie OK.


(Toxicblue86) #7

Używałem jakiś czas takiego geforca. Problem w nim byl taki ze ASUS czy tam GIGABYTE montowali na nich pasywne chłodzenie. Czasem w gorące dni osiągał wysokie temp. Wtedy tez dziwnie się system zachowywał albo BSOD. Pomogło dodatkowe chłodzenie i problem ustąpił.