Prawdopodobnie uszkodzony system plików ext3

Chodzi wolno, CPU 34%, w conky pokazuje 0B potem 128B i znowu 0B,0B,0B. Wcześniej nigdy , powtarzam nigdy tak nie było.

Jak to naprawić bo już mnie szlak trafia!

nawet S.M.A.R.T nie mogę sprawdzić.

Być może jakieś pliku system są uszkodzone, i przez to on się dziwnie zachowuje, jeżeli masz teraz dostęp do systemu to chyba najlepszym rozwiązaniem będzie backup ważnych danych i reinstalacja. Ewentualnie uruchom program top i powiedz co tak zużywa cpu.

Też mi to przyszło do głowy ale wywnioskowałem, że skoro system nie może zamontować systemu plików to i w LiveCD pewnie też będzie problem :slight_smile: Backupowałeś system pod LiveCD zapewne? Jeśli tak to wykluczam, że skopiowałeś “zaśmiecone” /proc i /sys co by mogło powodować ewentualny konflikt. Mi się wydaje również, że jedynym wyjściem będzie reinstalacja i zaraz po niej najlepiej zrób sobie kopię systemu albo przy pomocy dd lub partimage lub zarchiwizuj sobie system plików, np.:

sudo tar -cvvf kopia_systemu.tar.bz2 -I bzip2

Do Crona najlepiej wrzuć sobie taki skrypt:

#!/bin/bash


tar -cvvf $HOME/backup-$(date +%m%d%Y%H%M).tar.bz2 / -I bzip2 --exclude=proc \

--exclude tmp \

--exclude home \

--exclude sys \

--exclude var/log \

--exclude-caches

W razie awarii przywrócisz sobie poleceniem:

tar -xvjpf nazwa_kopii_zapasowej -C /punk/montowania/partycji_na_system

Ważna jest tu opcja -p, która ma za zadanie zachować atrybuty, tak samo jak opcja -p przy cp. Potem stworzysz katalogi, które zostały wykluczone, zainstalujesz Gruba i system będzie działał, sam w ten sposób przenosiłem system z laptopa na pendrajw, zajmuje to mniej czasu niż klonowanie.

Pozdrawiam!

Dla czego przez -p a nie przez -a

Całkiem możliwe, zważywszy na “rady” udzielane na forach czy nawet w tym wątku i dotyczące ich ostrzeżenie, które sam wkleiłeś:

Super pomoc to widać że z was wycieka jad, fsck wykonywałem na odmontowanej partycji! Te wyniki wkleiłem gdy wróciłem do domu i byłem ostro zjechany i wkleiłem to tak.

Ten dysk to już chyba trup nawet go BIOS nie widzi, a ja dostałem po łbie za nie wykonane projekty…

Co wkleiłeś “to tak”?

Wkleiłeś kod zwrócony dla zamontowanej partycji, na której działa system.

W sąsiednim wątku piszesz, że jest to /home, numerki zgadzają się…

Wklejasz monity narzędzi, jakieś dziwne polecenia, trochę konsekwencji…

Pomoc? Koledzy wyżej nie próżnowali, sam wkleiłem co wpierw powinieneś zrobić, a czego robić nie wolno. Wszystko w odpowiedzi na objawy i “leczenie”, jakie zastosowałeś dla tego dysku i FS. To chyba ten sam HDD co w sąsiednim wątku?

W tamtym, napisałem Ci jak ustawić system plików, by zminimalizować ryzyko utraty danych.

Jeśli będziesz powielał błędy swoje i innych, niczego nie odzyskasz.

O czym mogę jeszcze wspomnieć? Przypisanie kolejności master/slave pod ATA na dany kontroler? Ale kto dziś z HDD ATA korzysta…

A dysku - jeszcze nie wyrzucaj.

Mam nadzieję, że zwróciłeś uwagę na ochronę przed ESD (wyładowania elektrostatyczne) podczas manipulowania taśmami i samym HDD?