Prawdopodobnie uszkodzony system plików ext3

Ostatnio coś mi się chszanił Xorg, gimp no to CTRL + ALT + F1 i dziesiątki razy CTRL + C dopiero pozamykały Xorga.

Teraz jak zamierzam odpalić system uruchamia sie fsck i przeszukuje mi partycje po czym wywala błędem że trzeba wykonać fsck -a / -p.

Okej, odpalam slaxa i wykonuje tą czynnosć po czym objawia się ten sam problem. Czy to wskazuje na uszkodzony system plików?

Po co używasz do tego Slaksa? Zrób to poziomu zainstalowanego systemu, jeśli nie pomoże to samo fsck lub fsck.ext3 lub fsck.ext4 (zależy jaki masz system plików).

Tamte opcje, które proponuje system mają za zadanie naprawić błędy.

Pozdrawiam!

Bo nie mogę dostać się do systemu fsck skanuje poczym wywala błędem i tak w kółko.

Na sam początek podziel się informacja co to za system plików (stawiam że masz ext4, czy SLAX którego używasz obsługuje ext4?).

Slax nie obsługuje ext4 po zatym mam ext3, on natomiast sie nie pluje że system plików jest zepsuty.

Próbowałeś odpalić z root`a komendę niżej ? :

shutdown -r -F now

Restartuje ona komputer (-r) i wymusza sprawdzenie systemu plików przed uruchomieniem systemu (-F).

Czytać nie umiesz…

Możesz podać źródło tej informacji? Sorki, że się czepiam ale w man shutdown czy shutdown --help nie znalazłem opcji -F.

Pozdrawiam!

przecież nie mogę dostać się do systemu, te shutdown -F to chyba z palca wyssane nie ma takiej komendy.

Nabijacz postów…

A po dugie nie będę używał jakiegoś slaxa, czytałem manuale i nic z tego.

A da się uruchomić system w trybie single user i przeprowadzić naprawę?

Pozdrawiam!

Niestety nie, ciągle sprawdza ten fsck…

Chyba trzeba to zrobić z LiveCD.

No właśnie w tym celu miał się uruchomić, żeby fsck sprawdził i naprawił błędy ale skoro nic nie pomaga, to mi się już pomysły skończyły, może dragonn coś jeszcze poradzi :slight_smile:

Pod LiveCD możesz jeszcze spróbować.

Pozdrawiam!

Daje logi

root@slax:~# fsck -p /dev/hda4

fsck 1.41.3 (12-Oct-2008)

/dev/hda4 is mounted.


WARNING! Running e2fsck on a mounted filesystem may cause

SEVERE filesystem damage.


Do you really want to continue (y/n)? yes


/dev/hda4: recovering journal

/dev/hda4 contains a file system with errors, check forced.

Error reading block 4227083 (Attempt to read block from filesystem resulted in short read) while getting next inode from scan.


/dev/hda4: UNEXPECTED INCONSISTENCY; RUN fsck MANUALLY.

        (i.e., without -a or -p options)

[/code]

Jak wydam fsck -y /dev/hda4, to takie piękne kwiaty mam

http://wklej.to/2I3C/text

Kiedyś też takie coś miałem i chyba właśnie pod Archem ale nie dało się tego naprawić. System wstał czy nie?

Pozdrawiam!

Narazie nie ma zamiatu wstawać.

Mi się już pomysły skończyły, musisz w takim razie liczyć na to, że może dragonn coś doradzi :slight_smile:

Pozdrawiam!

Wiem mówiłeś :wink:

Ja już też nie mam za bardzo pomysłu. Jedne co mi przychodzi do głowy to przeniesie wszystkich danych z tej partycji na inną i stworzenie jej na nowo, ale to da się tylko zrobić kiedy da się ją pod montować. Jeżeli da radę to po pod montowaniu robimy:

cp -R -p /katalog/pod_montowania/partycji/* /katalogu/partycji/do/backupu/

Ja robiłem to na partycję home (zrobiłem sobie osobny katalog), oczywiście musisz mieć wystarczającą ilość miejsca na niej, tylko że ja to robiłem w inny celu (konwersja ext4 do btrfs). Po skopiowaniu:

mkfs.ext3 /dev/twoja_partycja

A następnie po zamontowaniu jej i partycji backup:

cp -R -p /katalogu/partycji/do/backupu/* /katalog/pod_montowania/partycji/

Oczywiście wszystko jako root, możliwe że po tym trzeba będzie przywrócić gruba (jeżeli nie jest w mbr), ale Super Grub Disk powinie dać radę. Mam nadzieję że nie gdzie nie zrobiłem błędu, bo robiłem to dosyć dawno.

Udało mi się jakoś wejść do systemu i tam poukładać, teraz jest w miarę, dlatego bo trochę wolno chodzi…

W jakim sensie wolno? Może warto sprawdzić statystyki smart dysk twardego?