Prawidłowa instalacja bibliotek .NET Framework

Witam, tak jak w tytule, nie znalazłem jeszcze zadowalającej mnie odpowiedzi na ten temat :slight_smile:

Dla osób stukających w google zapewne ten topic pomoże.

Mam zamiar dziś przeinstalować system Windows XP PRO SP3, czy posiada on już net framework 1?

Zawsze instaluje .NET Framework w takiej kolejności:

  • .NET Framework 1.1 :arrow: .NET Framework 1.1 Service Pack 1 :arrow: .NET Framework 2.0 :arrow: .NET Framework 3.5

Tak jest ok? :slight_smile:

NET Frameworki są składnikami opcjonalnymi systemu, czyli może ich nie być w ogóle. W składzie Service Pack 3 nie ma N-F1.

Kolejność instalowania należy pozostawić witrynie (Microsoft) Windows Update i z niej instalować NET Frameworki, jako aktualizacje opcjonalne. Windows Update instaluje NET Frameworki w sposób, który uznaje indywidualnie właściwy dla danego komputera , proponując przy tym potrzebne (wydane w tzw. międzyczasie) uzupełnienia. Jest to rozwiązanie optymalne.

Generalnie nie radzę instalować “ręcznie” NET Frameworków, a jeśli już, to odpowiednią wersję, jednak nie wcześniej, niż na żądanie konkretnej, właśnie instalowanej lub użytej aplikacji. Jest to z kolei rozwiązanie praktyczne , oszczędzające miejsce na dysku, bo po co go zajmować niepotrzebnymi aplikacjami.

.NET Framework w wersji 1.1 jest rzadko potrzebny obecnie, większość aplikacji potrzebuje 2.0 lub 3.5. Instalując 3.5 automatycznie zainstalujesz 2.0.

Oczywiście się pojawia teraz trochę aplikacji wymagających 4.0 który z kolei jest znów oddzielny od 2.0/3.5 i 1.1.